Pretraga tekstova
Zbog izuzetno lijepog izgleda često ih se unosi u kuću. No, može vam se dogoditi da se prostorija vrlo brzo ispuni s malim osicama
Jesen je vrijeme kada na grmovima ruža uočavamo čudne, čupave izrasline u formi loptice. Najčešće se javljaju na divljim ružama, ali i na nekim pitomim kultivarima. Više ih ima ako je biljka pod stresom. Suša, visoke temperature, ali i višak vlage mogu utjecati na njihovu veću pojavu.
Na početku su male, svjetlozelene, a zatim se povećavaju, dobivaju zelenu boju i crveno obojene čuperke. U periodu zime i proljeća se sasuše i postaju smeđe.
Ove neobične izrasline nastaju djelovanjem ružine ose šiškarice Diplolepis rosae. Ženka unutar lisnog pupoljka polaže do 60 jaja iz kojih se izlegu bijele ličinke koje život provode zaštićene u okrugloj šiški.
Tijekom svojih aktivnosti one stvaraju tvari koje izazivaju abnormalan rast pupoljka. Unutrašnjost je ispunjena brojnim komorama u kojima se razvijaju ličinke sve do proljeća. Šiške mogu dostići promjer do 10 cm. Sedam dana poslije polaganja jaja izlegu se ličinke koje se hrane unutrašnjim hranjivim tkivom ove tvorevine. Konačni razvoj se završava krajem listopada, a larve se prestaju hraniti i prelaze u formu predkukuljice u kojoj ostaju do proljeća.
Ženke su duge oko 4 mm. Tijelo je crne boje, a dijelovi trbuha i nogu su žutocrveni. Najviše se razmnožavaju partogenetske. Mužjaci su sitniji, crni i ima ih manje od jednog postotka u populaciji.
Brojne su parazitske osice koje uništavaju ovu populaciju. Štete su prvenstveno estetske. Najbolje je da se uklone mehanički, odreže grančica sa šiškom, i sve spali.
Zbog izuzetno lijepog izgleda često ih se unosi u kuću. Rezanjem grančica s dekorativnim lopticama ne prestaje razvoj ličinki i može vam se dogoditi da se prostorija vrlo brzo ispuni s malim osicama.
Tagovi
Diplolepis rosae Ruže Ružina osa šiškarica Štetočine ruže Osica Čupava loptica Grm ruže
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Noćni leptir u akciji oprašivanja cvijeća. Istina, fotka nije najbolje kvalitete jer, bilo je već pola deset, leptir se mrda, jelte... Znala sam i da noćni leptiri oprašuju cvijeće, ali nisam nikada do sada vidjela. Tako da, kada ih vidite... Više [+]
Noćni leptir u akciji oprašivanja cvijeća.
Istina, fotka nije najbolje kvalitete jer, bilo je već pola deset, leptir se mrda, jelte...
Znala sam i da noćni leptiri oprašuju cvijeće, ali nisam nikada do sada vidjela.
Tako da, kada ih vidite po danu zavučene u kakav mračan kutak, samo ih pustite na miru jer oni noću obavljaju jako važan zadatak, kao i pčelice i drugi oprašivači danju.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Da, da,.tako kupe minerale koji im fale za razgradnju nektara. Da, da,.tako kupe minerale koji im fale za razgradnju nektara.
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Ima ta vrsta leptira iznimno brzo mahanje krilima kao ptice kolibrići pa to niste ni mogli snimiti ! Vole cvijet petunija ! Sutra mojim leptirima Više [+] topim zemlju u dijelu dvorišta u selu , doći će ih bar 7 vrsta ! Valjda kupe minerale ? Vole dolaziti i na blatnu zemlju !