Pretraga tekstova
Srdašce je starinsko cvijeće pomalo zaboravljenog sjaja, te je danas malo manje zastupljeno u vrtovima i okućnicama. Nježnih rozih ili bijelih cvjetova u obliku srca oduzimaju dah svakome prolazniku, jer njihovo gibanje na vjetru daje vrlo čarobnu notu.
Srdašce (Dicentra spectabilis L.) pripada porodici makova (Papaveraceae). Ovo starinsko cvijeće pomalo zaboravljenog sjaja ukrašavalo je mnoge vrtove naših baka, te je danas malo manje zastupljeno u vrtovima i okućnicama. Nježnih rozih ili bijelih cvjetova u obliku srca oduzimaju dah svakome prolazniku, jer njihovo gibanje na vjetru daje vrlo čarobnu notu. Srdašce je jedna od prvih biljnih vrsta koja procvjeta u proljeće.
Porijeklom je iz istočne Azije. Višegodišnja zeljasta trajnica, naraste do visine između 60 do 90 cm, a širine između 45 do 75 cm. Listovi su perasto podijeljeni. Cvjetovi se nalaze na izduženoj i zavinutoj stabljici. Postoji nekoliko sorti srdašca, najpoznatiji su rozi i bijeli, no postoje sortimenti i crvene boje. Srdašce cvate od kasnog proljeća do ranog ljeta, ali za vrijeme hladnijeg ljeta, može ponovno procvasti.
Uspijeva na polusjenovitom ili sjenovitom mjestu, te raste na srednjeteškim i srednjelaganim tlima dobre drenaže. Može tolerirati sunčani položaj, ali u tom je slučaju potrebno tlo konstantno održavati vlažnim. Srdašce treba saditi na mjesta zaštićena od vjetra i ranog mraza, kao što su rubovi šumaraka ili na sjevernoj ili istočnoj strani blizine kuće. Odlično se uklapa kao sadnica na sjenovitim rubovima te vrtovima s puno drveća i živica. Ne preferira često mijenjanje položaja te se nakon nekoliko godina na jednom mjestu može razviti vrlo lijep primjerak biljke.
Preporučljivo je svako proljeće rasprostrijeti tanki sloj (oko 5 cm) malča kako bi se zadržala vlažnost tla i spriječila pojava korova. Razmnožava se korijenovim reznica u rano proljeće ili kada otpadnu listovi.
Ako se cvjetovi ne uklone, razvit će se sjemenke koje će se, nakon što dozru, osušiti. Sjemenkama je potrebno dosta vremena za klijanje te zahtijevaju vlažnu stratifikaciju (izlaganje sjemena niskim temperaturama). Samoosjemenjene biljke će procvjetati za 2 do 3 godine ako se njihov rast ne ometa (presađivanje može usporiti cvjetanje za još jednu godinu ili više, iako se biljke mogu jednostavno presaditi).
Nakon što prekrasni cvjetovi otpadnu, biljka prelazi u stadij mirovanja. Uz srdašca se mogu posaditi grmovite vrste poput hoste, geranijuma, paprati ili astilbe. Njihovo lišće i cvat će prekriti odlazak srdašca u mirovanje. Nakon prvog mraza, stabljike odrezati na 3 do 5 cm iznad površine tla.
Posađeno srdašce u proljeće, moći će preživjeti iduću zimu bez potrebe za pokrivanjem. U svakom slučaju, neće naštetiti ako se površina oko korijena prekrije malčem. Kod srdašca posađenog u jesen, situacija je malo drukčija. Proljetni mrazovi mogu biti dosta nezgodni, posebice ako je biljka počela nicati. Kao zaštita može poslužiti agrotekstil ili deblji sloj malča. Mlade biljke koje se uzgajaju iz reznica trebale bi prezimiti u posudama u zaštićenom prostoru.
Srdašce napada nekoliko štetnika, uši, koje ponekad napadaju cvjetove, te puževe, koji se hrane listovima.
Tagovi
Srdašce Trajnice Starinsko cvijeće Sjenovit položaj
Autorica
Više [+]
Magistra inženjerka hortikulture Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu s ciljem usavršavanja na području znanosti u poljoprivredi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/