U višeosjetilnim vrtovima za osobe s invaliditetom treba saditi biljke intenzivnih boja, mirisa i teksture. Cvijeće baršunastih listova, drveće sa zvučnim treperenjem lišća, odnosno biljke sličnih staništa.
"Nije dovoljno samo živjeti", rekao je leptir. Potrebno je imati malo sunca, slobode i malo cvijeća. Slijedeći tu bajkovitu misao Hansa Christiana Andersena upravo je cvijeće kao i druge biljke u multisenzornim vrtovima, spona prilagođenog doživljaja prirode osobama s invaliditetom.
To više jer nemali dio njih zbog hendikepa ne može u potpunosti uživati u raskoši koje nam biljke daruju. Da bi se to i praktično učinilo, kaže prof. Vesna Židovec iz Zavoda za ukrasno bilje i krajobraznu arhitekturu s Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, valja znati kojim biljkama treba oplemenjivati višeosjetilne vrtove i parkove.
Potražiti bilj(k)e sa naših prostora: kadulju, ružmarin, lavandu, bosiljak, smilje,viseće rajčice.
Najzahvalnije je za to, na ovim prostorima dostupno začinsko i aromatično bilje poput kadulje, ružmarina, lavande, smilja, bosiljka, vlasca ali i peršina, luka, visećih rajčica i jagoda kako bi gluhe odnosno slijepe, slabovidne i gluhoslijepe osobe mogle doživjeti ljepotu i govor biljaka. U vrtovima treba (po)saditi, ako je riječ o drveću, topolu koja ima šušteće listove, ali i brezu čiji zvuk djeluje poput češljanja grana.
Za višeosjetilne parkove najzahvalnije aromatično i začinsko bilje!
Grab je zahvalan jer usprkos listopadnom karakteru, u jesen dugo zadržava lišće na granama, a iskustveno su poželjne i vrbe odnosno čempresi. Kod drveća treba povesti računa i o kori stabala jer i njihova tekstura ponajprije (gluho)slijepima stvara određeni doživljaj i sliku.
Saditi cvijeće intenzivnih boja, mirisa i baršunastih teksturnih listova.
Isto je i s oblikom, veličinom i bojom listova odnosno cvijeća koje treba biti intenzivnih boja (žuta, crvena, narančasta) i mirisa, ali ibaršunastih i teksturnih listova. Višegodišnja biljka zečje uši (Stachus byzantina) je poželjna u višeosjetilnom vrtu, zbog karakterističnih listova s malim dlačicama koje podsjećaju na meko krzno. Potrebna je i stoga što privlači pčele i leptire, kao i aromatično slatkasto i medonosno smilje.
Cvjetovi pelargonije koji su kao i listovi karakterističnog mirisa odnosno petunije raznih i žarkih boja biljne su vrste koje treba posaditi u višeosjetilnom vrtu uključujući i tulipane, klinčiće, karanfile. Za osobe koje se kreću pomoću invalidskih kolica potrebno je ustrojiti povišene gredice koje su postale česta slika i u kućnim vrtovima, kao i biljke koje se mogu penjati uz žicu, rastu plošno ili uz podržavanje ( rajčica, krastavci, viseće jagode).
Kod osmišljavanja vrta treba znati koje će se vrste biljaka posaditi (cvijeće, drveće, povrtnice) kako ih valja njegovati, jesu li trajnice ili jednogodišnje odnosno dvogodišnje vrste i sl. Valja povesti računa i o načinu sadnje (sjeme, presadnice reznice), vremenu (proljeće, jesen), vrsti i kvaliteti tla odnosno biljkama koje se (ne)podnose.
Nije dovoljno samo živjeti. Potrebno je imati malo sunca, slobode i malo cvijeća.
To nije zanemarivo, jer primjerice u prirodnom zajedništvu mogu biti rajčica i bosiljak, ruže i češnjak dok su za uništavanje štetnika u vrtu poželjni neven kao i šarena i specifičnim mirisom oplemenjena kadifica. U vrtu kaže prof. Židovec treba spariti vrste sa sličnim staništima, ali i one intenzivnih boja i mirisa kako bi privlačile pčele i korisne insekte.Što je veća prirodna raznolikost, slika raja je bliža slikovito objašnjava.
U višeosjetilnom vrtu ne treba saditi ukrasno grmlje sa bodljama i iglicama ali može zaživjeti patulljasto voće poput jabuka, trešanja, višanja, krušaka odnosno ljekovita drvenasta bazga i dr. Prof. Židovec napominje da se kod višeosjetilnih vrtova mora paziti i na veličinu određene biljke odnosno na razmake, potreban im životni prostor, kao i strane s kojih se biljka sadi (osunčano mjesto). Treba poznavati vlastite želje i mogućnosti jer nemalo je biljaka koje zahtijevaju svakodnevnu skrb, kaže ona, što se postiže i upotrebom odgovarajućeg alata od škara za za orezivanje bilja, grabljica, motičice sa rašljama, kantice za zalijevanje,lopatice za supstrat(e), štihače i drugog.
Foto: kavram/bigstockphoto.com
Tagovi
Autorica
Snježana Kratz
prije 9 godina
...jeste jasminka ...istina je ....