Pretraga tekstova
Sukulenti postaju sve popularnije biljke zbog svog privlačnog izgleda, ali i malih zahtjeva kod uzgoja. U nastavku otkrijte neke od zanimljivih vrsta.
Popularnost sukulenata je porasla, ne samo zbog malih potreba ovih biljčica kada je u pitanju uzgoj već i zbog njihovog privlačnog izgleda. Zbog sposobnosti zadržavanja vode u listovima, stabljici ili korijenu oni su idealan izbor za svakoga jer nisu zahtjevni za održavanje.
Posebne boje i oblici čine da poneki izgledaju kao da pripadaju nekom drugom planetu, no ove neobične vrste će sigurno dodati osobnost i prepoznatljivost u vašu kolekciju vrtnih ili kućnih biljaka.
Echeveria je rod sukulenata koji obuhvaća stotine biljaka porijeklom iz Meksika, Srednje i Južne Amerike. Vrhovi ovih biljaka su mesnati i spojeni u rozetu, a daju joj poseban izgled. Vrlo lijepo izgleda kada se ove biljke posade u skupinama ili u kombinaciji s drugima. Neke vrste echeveria vrlo su slične čuvarkućama, ali su ipak manje otporne i mogu izdržati minimalne temperature od oko 5°C.
Adromischus cooperi ima listove ispunjene ljubičasto - sivim uzorcima, a ova biljka je posebno osjetljiva na mraz i na smije biti izložena temperaturama nižim od 7°C. Uzorci na listovima postaju izraženiji na jakom suncu. Biljka se lako razmnožava reznicama i to tako da se list odvoji od stabljike i stavi u vlažno tlo. Kako piše thespruce, korijen će formirati za četiri do šest dana.
Adromischus cristatus ima trokutaste listove s lagano naboranim vrhovima. Biljke debljeg lista toleriraju lagani mraz, ali najbolje rastu na hladnom osunčanom mjestu s rijetkim zalijevanjem. Crveni i bijeli cvjetovi mogu se pojaviti između listova.
Faucaria felina je vrsta biljke koja ima privlačne nazubljene listove. Uz fascinantan oblik lišća koji imaju tigrasti uzorak biljke mogu stvoriti i žute cvjetove. Ove biljke dobro rastu u sjeni ali zahtijevaju nešto više vode za razliku od ostalih sukulenata.
Euphorbia obesa je zanimljivog sfernog oblika. Na vrhu biljke mogu se javiti sitni cvjetići, što je dobar znak da vam uzgoj ove biljke uspijeva.
Aloe haworthioides je brzorastući sukulent, a poznat je svijetlim bodljama koje prekrivaju listove. Tolerantna je na razne uvjete uzgoja, a bitno je da ne smrzne i ne zalijeva previše.
Aloinopsis luckhoffii naraste veličine do 7,5 cm ali ima bogato mesnato lišće na kojem nastaju gomoljaste bijele okrugle izrasline. Ovaj neobičan oblik, zajedno sa zelenim, sivim i smeđim nijansama pomažu ovoj biljci da se stopi sa stijenama. Najbolji uvjeti uzgoja za nju su oni koji oponašaju njeno prirodno stanište iz Južne Afrike, a to su: puno sunca, brzo isušivanje tla i oprezno zalijevanje.
Kalanchoe rhombopilosa dolazi s Madagaskara, a listovi su joj sivi i prekriveni smeđim prugama. U proljeće biljka može procvasti pa se na njoj javljaju i žuti cvjetovi.
Tagovi
Sukulenti Sadnja biljaka Neobične vrste Vrste sukulenata
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊