Pretraga tekstova
Kim je vrlo cijenjena samonikla biljka ljekovitog djelovanja. Zahvaljujući svom ugodnom mirisu i okusu, njegova je primjena vrlo svestrana.
Kim (Carum carvi) pripada porodici štitarki (Apiaceae). Poznat još u antičko doba, njegova je upotreba raširena po cijeloj Europi, ali i ostatku svijeta. Plodovi kima koriste se za poboljšanje okusa hrane i pića, uz različite primjene u pučkoj medicini. Okus sjemenki i listova kima je topao, slatkast, pikantnije arome.
Otporna je dvogodišnja biljka koja naraste do 60 cm visine. U rano ljeto pojavljuju se bijelo ružičasti cvjetovi. Listovi su perasto sastavljeni i usko razdijeljeni. Korijen izgledom podsjeća na pastrnjak, no manje je veličine.
Njegove se sjemenke siju u ranu jesen. Tlo treba biti ocjedito, na sunčanom položaju. Za uzgoj korijena, kim se sadi u redove te plijevi i prorijeđuje na 20 cm. Sjeme kima može se brati već sljedećeg ljeta, dok je berba korijena iduće jeseni. Kim se može sijati i u proljeće u plitke rupe ili u plitice koje se prekrivaju perlitom. Nakon što biljke dovoljno narastu, slijedi presađivanje u lonce, a u vrt se mogu presaditi u rano ljeto.
Sjemenke kima skupljaju se ljeti prije nego što otpadnu. Štitci sa sjemenkama stavljaju se u papirnate vrećice i suše na prozračnom mjestu. Sjeme se treba čuvati u hermetički zatvorenim posudama.
Kim je vrlo široke primjene u kulinarstvu. Sjemenke se dodaju varivima, juhama ili umacima. Također se dodaje pitama od jabuka, keksima, pecivima ili siru. Korijen se priprema kao povrće. Listovi se dodaju juhama i salatama. Sušene sjemenke se koriste cjelovite ili kao mljevene. Zbog svojeg kemijskog djelovanja, dobro se uklapa u teško probavljiva jela, kao što su mahunarke, kupus i divljač.
Kim je bogat antioksidansima, vlaknima i eteričnim uljima. Odličan je izvor minerala, kao što su željezo, magnezij, bakar, kalij, selen i cink. U sjemenkama kima, prisutni su vitamini A, C, B.
Kim ima ljekovita svojstva, posebice antibakterijsko djelovanje. Listovi, korijenje i sjemenke potiču rad probavnog sustava, što se očituje kroz izlučivanje sline i želučanog soka. U medicini, kim se koristi kod problema uzrokovanih nadimanjem, te grčeva u želucu, nedostatka apetita, kašlja.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: kumin, kimelj, komin, pitomi kumin, obični kim | Engleski naziv: Caraway | Latinski naziv: Carum carvi L.
Kim se upotrebljava kao začin u kulinarstvu i prehrambenoj industriji. Može biti jednogodišnja, dvogodišnja ili višegodišnja biljka. U pučkoj medicini upotrebljava se protiv... Više [+]Tagovi
Kim Začin Pučka medicina Antioksidansi Vitamini Minerali
Autorica
Više [+]
Martina je magistra inženjerka hortikulture Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a cilj joj je usavršavati se na području znanosti u poljoprivredi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Zašto odabrati i kako brinuti o Božićnim drvcima s korijenom ? - Umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi a jedno stablo poput obične smreke u starosti od 5 godina u 12 mjeseci proizvede dovoljno kisika za jednu osobu za dva mjeseca d... Više [+]
Zašto odabrati i kako brinuti o Božićnim drvcima s korijenom ?
- Umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi a jedno stablo poput obične smreke u starosti od 5 godina u 12 mjeseci proizvede dovoljno kisika za jednu osobu za dva mjeseca disanja.
- Božićna drvca nemojte držati blizu izvora topline kao što su peći i radijatori. Ne samo kako bi se zadržala njihova svježina, već i da se spriječi mogućnost zapaljenja.
- Ako je božićno drvce posađeno u tegli, treba ga samo redovito zalijevati. Većina drvaca u tegli se nakon sadnje ne primi, jer nisu bila zalijevana dok su bila u kući ili zbog toga što je prilikom kopanja oštećen glavni korijen i/ili odstranjena prevelika količina sitnih korjenčića koji dovode biljci hranu.
- Pripazite da drvca u tegli budu tamnih nijansi. Ako je božićno drvce u tegli svijetlih nijansi ili žućkasto, znači da je fiziološki oslabljeno i takvo će se teško primiti prilikom presađivanja.
- Ne preporučuje se kupnja drvaca u tegli većih od 1,5 metra jer se takva teško primaju nakon presađivanja.
By @UdrugaPlantaža
Foto: Autor
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje