Pretraga tekstova
Pelargonije su omiljeno ljetno cvijeće velikog broja varijanti, a njihove se boje rasprostiru u beskrajnom broju nijansi. Kako bi njihovi cvjetovi ukrašavali balkone i terase, pelargonije je potrebno pripremiti za zimu.
Pelargonija (Pelargonium spp.), poznata je pod mnogim imenima, kao što su: žeravak, muškatla, điran, čoketa. Omiljeno su ljetno cvijeće koje ukrašavaju brojne balkone i terase. Velikog broja varijanti, njihove boje rasprostiru se u beskrajnom broju nijansi.
Nježne višegodišnje trajnice najčešće se tretiraju kao jednogodišnje, no uz malo pažnje i njege, pelargonije mogu preživjeti zimu. Pelargonije za prezimljavanje zahtjevaju dobru svjetlost, strujanje zraka i prostor u kojem nema opasnosti od mraza. Postoje tri načina na koje se može pripremiti pelargniju za zimu.
Ova je metoda najbrža i najednostavnija. Pelargonije se skraćuju na trećinu biljke i zaliju. Uklonite sve uvenule listove i cvjetove i zalijte biljku. Unošenje pelargonija treba biti prije prvog mraza. Posude s pelargonijama smještaju se u hladnije prostorije gdje će prezimiti. Prostorije s nedovoljno svjetlosti mogu se obogatiti dodatnim osvjetljenjem. Biljke treba povremeno zalijevati, kako supstrat ne bi bio potpuno suh. Pri zalijevanju ne treba pretjerivati kako ne bi došlo do truljenja korijena, a time i do ugibanja biljke.
Pelargonije brzo prelaze u stanje mirovanja ili dormantnosti. Biljke se prikrate na visinu od 10 cm, uz uklanjanje uvenulih listova, cvjetova i pupova. Prije vađenja iz posude, provjerite zdravstveno stanje biljaka (mogući napad štetnika ili bolesti). Korijen nježno očistite od supstrata. Biljke postavite naopako objesite na uže u prostoriji u kojoj je zimska temperatura oko 10°C. Jednom mjesečno, korijen pelargonija namače se u vodi na sat vremena, a zatim ponovno vraća na mjesto. U proljeće, biljke se mogu presaditi u posude.
Idealno vrijeme za uzimanje reznica jest krajem rujna. Na taj će se način biljci osigurati dovoljno vremena za oproravak. Uzimaju se reznice dužine oko 8 do 10 cm. Reznice moraju biti mekane, ne smiju biti drvenaste. Od baze do polovice reznice, potrebno je ukloniti lišće. Reznice se može umočiti u hormon za zakorijenjivanje, ali nije potrebno. Reznice se sade u posude ili sandučiće punjene supstratom.
Posude s reznicama smještaju se na toplo i sunčano mjesto, te prekrivaju plastičnom vrećicom kako bi se zadržala vlažnost supstrata. Nakon nekoliko tjedana, vrećica se može ukloniti, a biljke presaditi u veću posudu. Tijekom zime biljke treba provjeravati, te pinicirati po potrebi.
Tagovi
Pelargonije Balkonsko cvijeće Prezimljavanje pelargonija
Autorica
Više [+]
Magistra inženjerka hortikulture Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu s ciljem usavršavanja na području znanosti u poljoprivredi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.