Pretraga tekstova
Čim se završi prodaja sezonskog ljetnog cvijeća, kreće se s radovima oko novih nasada, tako da kupci pogrešno misle da cvjećari odmaraju do proljeća.
Da bi cvijeće tijekom proljeća i ljeta krasilo naša dvorišta i balkone, cvjećari i ovih hladnih zimskih dana rade punom parom. Supstrati i optimalni uvjeti za uzgoj u plastenicima samo su neki od preduvjeta za odlične rezultate.
Tijekom cijele godine u plastenicima se uzgaja i proizvodi cvijeće. Nema odmora ni nakon prelaska iz ljetne u jesensku sezonu, kada zapravo počinju veliki radovi. Čim se završi prodaja sezonskog ljetnog cvijeća, kreće se s radovima oko novih nasada, tako da kupci pogrešno misle da cvjećari odmaraju do proljeća.
Kada stignu hladniji dani, imaju puno posla - nabavljaju supstrate, a plastenike pripremaju i počinju puniti reznicama različitih biljaka. Mnogi kažu da je najvažniji i najodgovorniji posao tijekom zime održavanje optimalne temperature u plastenicima. To znači da ona ne smije pasti ispod 7 oC, a vrlo je važno da se osigura prostor koji je namijenjen posebno za nicanje biljke iz sjemena, a tada temperatura mora biti najmanje 15 oC.
Određene vrste cvijeća zahtijevaju višu temperaturu, na primjer begonijama odgovara temperatura od oko 22 stupnjeva Celzija kako bi se biljka razvijala, a takva je neophodna i u siječnju. Ukoliko nije odgovarajuća, onda biljke mogu uvenuti, a često se to događa i u slučaju kada se jedan termin grijanja preskoči.
Mira Savanović iz Temerina ima iskustvo u uzgoju cvijeća dugo 25 godina. Njeguje ga u plastenicima s i bez grijanja, kao i na otvorenom. Posla, kaže, ima tijekom cijele godine kao i ovih hladnih dana. Kako nam je objasnila, sada pažnju posvećuje ciklamama, zimskim ljepoticama, kako ih još zovu. Želi da intenzivno cvatu u razdoblju 8. ožujka, kada je potražnja velika. Zanimljivo je da ovo cvijeće kreće s cvatnjom u kasnu jesen, tijekom zime i proljeća, dok ljeti miruje. Također, sada se njeguju i jaglaci, kao i karanfili.
"Za ove vrste vrlo je bitno da ne trpe visoke temperature, a još manje suh zrak. Bitno je samo da temperatura u kojoj opstaju bude u plusu i da imaju dovoljno svjetlosti. Mlade biljke muškatli koje su iz reznica zasađene u rujnu lijepo napreduju i njima odgovara temperatura od oko sedam stupnjeva Celzija", kaže naša sugovornica, napominjujući da svakodnevno plastenike provjetrava, po potrebi cvijeće zalijeva i prihranuje.
Kako nam je objasnila, tijekom veljače iz sjemena koje nabavlja iz uvoza sijat će mnoge jednogodišnje biljke kao što su kadifa, vodenika, cinija kao i plavuša.
"Moram napomenuti da nitko neće zakasniti ukoliko ovo cvijeće zasije najkasnije do 20. veljače, duži je dan, vrijeme je toplije, više je sunca i biljke lakše klijaju. Da bi ove biljke niknule, na stolovima je neophodna temperature od 22 do 25 stupnjeva", kaže Mira i dodaje da sjeme klija do sedam dana, a kad nikne i dostigne rast od četiri do šest listova, mlade biljke rasađuje u male posude.
Bitna stavka je i kontroliranje vlažnosti: ukoliko je veća doći će do truljenja korijena, a u suprotnom, biljka će se osušiti, znači, samo umjereno. Biljke vole svjetlost i u takvim uvjetima bolje napreduju, a vrlo je bitno da zemlja-supstrat bude kvalitetna, da nema kiselosti.
"Pravilan izbor zemlje je ključan faktor, jer će osigurati optimalne uvjete za rast i razvoj cvijeća. To je osnova za zdrav rast biljaka, jer osigurava adekvatnu razinu vlage, hranjive sastojke i dobru drenažu, što su ključni faktori za uspješan uzgoj. Ne koristim glistenjak, on je prekiseo i nije dobar za biljke, jedino ako se stavlja samo jedna četvrtina", kaže ona.
Tagovi
Mira Savanović Supstrat Temperatura u plasteniku Uzgoj cvijeća Cvijeće u plasteniku
Autorica
Više [+]
Novinarka koja godinama prati događanja u poljoprivredi te stvaralaštvu, životu i radu seoskih žena.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 13 sati
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 14 sati
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 14 sati
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 3 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 6 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.