Pretraga tekstova
Više od tisuću lončanica božićne zvijezde idući će tjedan preplaviti police trgovačkih centara. Dane Račić iz Popovače nakon pet mjeseci brige, rada i uloženog truda ponosno nam je pokazao ljepotu koja će još kratko vrijeme ispunjavati njegov staklenik. - Cvijećem se bavim već osam godina, a od ove godine odlučio sam se na uzgoj božićne zvijezde.
Dugo sam razmišljao o tome, ali nisam mogao ispuniti zahtjevne uvjete koje biljka treba. Nisam htio podizati megalomanske kredite pa se sve odvijalo mnogo sporije. Ponosan sam na svoje božićne zvijezde, a i budući kupci, predstavnici trgovačkih centara bili su oduševljeni kad su vidjeli prekrasne biljke - rekao je Dane, jedini proizvođač božićne zvijezde u Sisačko-moslavačkoj županiji. U obiteljskom poslu pomažu mu supruga i sin, a uzgoj cvijeća zahtijeva stalnu prisutnost i njegu.
- Temperatura ne smije pasti ispod 18 Celzijevih stupnjeva, a ova tropska biljka ne trpi ni veliku vlagu. Svakodnevno u stakleniku provodimo i desetak sati, ali trud se isplatio - kaže Dane, koji je nakon što je otišao u invalidsku mirovinu počeo živjeti drugi radni vijek. Ističe kako je dugo radio kao trgovac, a i supruga Mirjana je po struci trgovkinja. Nakon što je dobila otkaz u 45. godini, shvatili su da moraju pronaći način da osiguraju egzistenciju. Kako bi počeli uzgoj cvijeća, prošli su edukaciju i brojne savjete stručnjaka, a kažu da trebaju još mnogo toga naučiti.
- Nakon usavršavanja upustili smo se u velika ulaganja i prihvatili rizik. Norveška vlada i općina Popovača pomogli su nam pri osnivanju poljoprivredne zadruge koja danas okuplja desetak proizvođača na području Popovače. Omogućen nam je i plasman na tržištu. Ovaj posao može osigurati egzistenciju obitelji, ali nažalost, nemamo mogućnosti za dodatno zapošljavanje - tvrdi Dane Račić. Prije plasmana Dane će morati prvo u pregovorima s trgovačkim centrima postići isplativu cijenu. Iako je jedini proizvođač u županiji, strahuje od uvoznih božićnih zvijezda koje zaostaju za njegovom kvalitetom, ali nameću nižu cijenu.
Izvori
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/