Najavila je i da će Ministarstvo poljoprivrede uskoro objaviti dvije nove odluke o financiranju javne infrastrukture navodnjavanja, a u rujnu i prvi namjenski natječaj samo za opremu za navodnjavanje.
U Hrvatskoj će se ove godine na poljoprivrednim prinosima osjetiti velike posljedice suše, no prehrambena sigurnost trenutno nije narušena, a pripremaju se i mjere pomoći te sastanak s poljoprivrednim proizvođačima, kazala je u četvrtak ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
Ministrica je u izjavi novinarima nakon sjednice Vlade najavila da će danas održati sastanak s predstavnicima proizvođača, ponajprije s onima iz sektora biljne proizvodnje, zbog ekstremnih vrućina i nedostatka vode na poljoprivrednim imanjima, što loše utječe na njihovu proizvodnju.
Ocijenila je i da za temu posljedica suše vlada veliko zanimanja javnosti, pri čemu je istaknula da se procjene šteta samih proizvođača, udruga i ministarstva na poljoprivrednim kulturama vrlo razlikuju. Posebice se, kako je dodala, od njihovih razlikuju procjene Europskog opservatorija za sušu, pa stoga nije htjela sada iznositi podatke, najavivši međutim da će se pomoći proizvođačima, jer se to i inače "stalno radi".
Tako se pripremaju krizne mjere za stočarstvo, kao i mjera za ruralni razvoj, koja će vrijediti oko 200 milijuna kuna, a odnosit će se na mikro, male i srednje proizvođače, o čemu će se raspravljati na sastanku s proizvođačima.
Podsjetila je i da su do sada u okviru mjera ruralnog razvoja i unapređenja sela u posljednjih nekoliko godina ugovorili 17 projekata izgradnje javne infrastrukture navodnjavanja, s maksimalnim iznosom potpore od 15 milijuna eura, a od toga je šest kompletno završeno, dva su pred završetkom, a ostali se izrađuju.
Najavila je i da će Ministarstvo poljoprivrede uskoro objaviti dvije nove odluke o financiranju javne infrastrukture navodnjavanja, a u rujnu i prvi namjenski natječaj samo za opremu za navodnjavanje.
Na pitanje novinara mogu li se zbog suše očekivati i nove, više cijene primjerice mesa, Vučković je kazala da na cijene utječu i mnogi drugi faktori pa i odnos ponude i potražnje, ali da će uz mjere Vlade kojima se nastoji osnažiti hrvatsku primarnu poljoprivredu i preradu sigurno u konačnii utjecati pozitivno na stabilnost i na krajnje potrošače.
"Oko procjena uroda prije suše koja traje već dva i pol mjeseca, za kukuruz je procjena bila na razini 2,3 milijuna tona, a naše su potrebe između 1,4 i 1,5 milijuna tona", kazala je ministrica. Kako je najčešće spominjani pad prinosa ovih dana 30 posto, to dakle upravo svodi kukuruz otprilike na tih oko 1,5 milijuna tona. "Ipak, trebamo razmišljati i o novim aktivnostima jer će dio kukuruza otići u izvoz, kao i svake godine", napomenula je.
S te strane, ponovila je da prehrambena sigurnost u zemlji nije ugrožena, jer velik udio nabave ili 50 posto se odnosi na kukuruz, u što je uključen i sjemenski kukuruz, za što je odobrena i prva potpora iz EU pod privremenim okvirom napravljenim zbog agresije Rusije na Ukrajinu. Taj će program, kako je najavila, za tjedan-dva biti na Vladi.
Odgovorila je i da je trenutno nezahvalno procjenjivati koje bi sve županije mogle proglasiti elementarnu nepogodu zbog suše, jer su za to uvjeti propisani zakonom i ovise o procjenama šteta i udjelu u prihodima, ali činjenica je i da je suša pogodila šire područje, i sjeverozapadnu Hrvatsku i Slavoniju, kao i jadransku regiju. "Vidjet ćemo kako će biti, ali priprema se program potpora za proizvođače vrijedan 200 milijuna kuna", poručila je ministrica.
Izvori
Tagovi
Đuro Japaric
prije 2 godine
Dragi građani Republike Slavonije i Baranje , poljoprivreda naše drževe upropašetena je agrarnom reformom Carska Austrije početkom 18 stoljeća , protjerivanjem oko 250 Tisuća Slavonaca islamske vjere u Bosnu , Okupatori su išli ma model veleposjednika i kmetova , 1756 carica Terezija izdala je naredbu da se samostojeće kuće sa gospodarskim zgradama poredaju uz puteve iz ceste , od ove PROMAŠNE naredbe razvijena su UŠORENA sela u nizinskoj Slavoniji i Baranji sa malim okućnicama ! 1918 Hrvati su otsrljali u Savez sa Srbijom , koja je bila predvodnik agrarne reforme 1918 na štetu SELJAKA ! 1945 Slavonija i Baranja postale su satavni dio Brozove Jugoslavije u kojoj su seljaci za komuniste bili klasni neprijatelji ! 1991 raspala se Brozova Jugoslavija i dio Slavonije ostao je u sastavu Srbije a većina u sasatavu Tuđmanove Hrvatske ! 1991 Tuđman i njegova Hrvatska DRP ZAJEDNICA I ILI Hrvatska diktatorska zajednica NAMEĆU Zakon o poljoprivrednom zemljištu kojim se vrši podržavljenje zemlje ! Od 1991 HDZ i SDP vrše > usavršavanje > Zakona na šteu OPG , donose i Zakon o lopovskoj privatizaciji , predmet koje su i poljoprivredna poduzeća ! 2003 NAMEĆU PLAGIRANI Beogradski Zakon o nasljeđivanju koji nema veze o ekonomiji ! Od 1918 Srbi i Hrvati ostavljaju dvostruku evidnciju zemlje namtnute od okupatorske Carske Austri , a čije su posljedice nesređeno stanje u bećkim gruntovnicama i katastru ! Od 1945 POČINJE IZUMIRANJE sela Slavonije , PA TKO HOĆE MOŽE DOĆI u Slavoniju i vidjeti IZUMRLO selo , sela bez djece ! Nakon iznesenog , u Republici Slavoniji i Baranji , dati će Vam se mogućnost da o tako bitnim zakonima odlučite putem REFERENDUMA ! Nadam se da će i dvije susjedne , REŽIMSKE države , Republika Srbija i Republika Hrvatska , Slijediti naš Primjer ? Kroz našu državu protiče Sva , Drava i Dunav , rijeke u kojim ima sve manje vode , dio vode imamo i u vodotocima koji izviru na području Republike Slavonije i Baranje , a dio u podzemlju u porječju Save , Drave i Dunava ! U e - savjtovanju , dragi građani Republike Slavonije i Baranje , svi ćete imati mogućnost dati prijedloge , a na REFERENDUMU onda biti ZA ili PROTIV ! Ja , kao ministar , uz svoje znanje i VAŠE savjete želim napisati najbolja zakonska rješenja za razvoj poljoprivrede Republike Slavonije i Baranje ! Zahavljujem Vam se na pomoći ! Vaš ministar , Đuro Japarić !
Đuro Japaric
prije 2 godine
Ministar poljoprivrede Republike Slavonije i Baranje , u podrumu moje kuće donesena je odluka o raskidu svih državno pravnih veza sa Republikom Srbijom i Republikom Hrvatskom te osnivanju Republike Slavonije i Baranje ! Odlučeno je da se imenuje Povjerenstvo i napišu Nacrti zakona za AGRARNU reformu poljoprivrede Slavonije i Baranje te da o Nacrtima ZAKONA Sabor Slavonije i Baranje raspiše REFERENDUM ! Uz pozdrav kolegici Vučković ! Ministar Đuro Japarić !
Marta Radić
prije 2 godine
Dobar komentar , biti će urod 30% , a ne za 30% manji.
Velimir Komericki
prije 2 godine
Kasne kao i u svemu. Umjesto da imaju gotova rješenja za "nedaj Bože" scenarije,oni uvijek nakon što se dogodi nešto loše,sazivaju sjednicu sabora,a ono 3 mjeseca su na godišnjem, pa nema ovog,pa onaj mora potpisati,pa onaj tamo nije digao ruku,onaj je to negdje zametnuo u ladici,i prolaze godine,obećanja pljušte na sve strane,realizacija traje godinama... Kad su trebali stvarati "neovisnost" o energentima,nisu se sjetili ukinuti PDV na solare. Kad je bilo kiše,kada su zime bile pune padalina,nisu se sjetili da bi otvorili natječaj za akumulacije i navodnjavanje,nego sad kad se nebudu imale od čega napuniti.. Kad je trebalo stočarstvo podignuti na viši nivo,nisu pomagali za kupnju robota,opremanje objekata itd,već su uništili stočni fond pa sad neznam kome pomažu sa mljekaratvom,uz obećanje,dižemo stočarstvo na visoku razinu. Kad su radili LNG,nisu se sjetili ajmo napraviti 5x veći kapacitet,nego se sad sjete,ajmo povećati kapacitet i to će trajati godinama. Poanta je da kasnimo sa svim mjerama barem 5 godina. Nismo sposobni ni prekopirati ono što valja kad već neznamo "izmisliti" nešto novo... Onaj jad za gnojivo što nisu isplatili,nemožeš ni pokriti tonu uree. Ali ako će se nešto trebati uvesti,e evo već nas čeka na granici...
slobodan rajić
prije 2 godine
Mislim da će bi rod 30 % ...
TOMISLAV JURAS
prije 2 godine
Kak za gnojivo tak bude i za sušu
SASA FRANIC
prije 2 godine
ne treba ni trositi vrjeme i oci i citati budalastine ovoga klepetala. to ce biti ako pedoevropa nesto bude davala biti ce, ako ne od HR nista ne ocekujte.
asd gfd
prije 2 godine
Ima latinska izreka "Dvostruko daje, tko brzo daje" ali nazalost vidi se po obnovi kako oni brzo daju. Ja od njih nesposobnih niti ne ocekujem pomoc. Samo namete i probleme da mi rade. Opet se prica da od zime svi opg-ovi idu u fiskalizaciju
Đuro Japaric
prije 2 godine
Lijepa , Plenkoviću pslušna i uz Malenicu najnesposobnija ministrica ! A za gnojivo kažu da na tom poslu radi samo četvero zaposlenih , a zahtjeva da ima preko 37 tisuća !
Marta Radić
prije 2 godine
Puno priče , a praksa nula.
KulGony
prije 2 godine
Isplatite prvo za gnojivo!
Marko Perković
prije 2 godine
Netreba ako će bit ko za gnojivo