Pretraga tekstova
Postupak komasacije provodit će se u nekoliko glavnih faza, a provedba će započeti utvrđivanjem područja na kojem će se provoditi projekti.
Nacrt prijedloga Programa komasacije poljoprivrednog zemljišta za razdoblje od 2022. do 2026. godine pušten je u javno savjetovanje. Prema njemu ona će se provoditi na površini od najmanje 18 tisuća hektara poljoprivrednog zemljišta.
"Sredstva su osigurana iz Mehanizma za oporavak i otpornost i nacionalnih sredstava osigurana kroz reformsku mjeru C1.5 R2 „Unaprjeđenje sustava za restrukturiranje poljoprivrednog zemljišta i komasaciju“, a okvirni iznos dostupnih financijskih sredstava potrebnih za provedbu ovoga Programa iznosi 300 milijuna kuna", priopćili su iz Ministarstva poljoprivrede.
Prema Planu, postupak komasacije provodit će se u nekoliko glavnih faza koje će se razlikovati po opsegu i trajanju. Provedba će započeti utvrđivanjem područja na kojem će se provoditi projekti.
Prikupit će se i analizirati podaci o zemljištu na kojem se planira provedba kao što su vlasnički status, postojanje stvarnih prava, raspored zemljišta, procjena vrijednosti zemljišta, ažuriranje podataka u katastru i zemljišnim knjigama i slično.
Više informacija pronađite ovdje.
Provedba će nadalje uključivati izmjeru, uređivanje imovinsko-pravnih odnosa, zamjenu ili prodaju zemljišta, predaju posjeda, osnivanje služnosti, izračunavanje vrijednosti zemljišta, gradnju puteva, odvodne mreže i druge gradnje, provode se upisi u katastar i zemljišne knjige te ostale javne registre, čime završava postupak komasacije, pojasnili su iz Ministarstva.
Osim ovog nacrta, u javnoj raspravi su i oni natječaja za provedbu tipa operacija 4.2.1 Povećanje dodane vrijednosti poljoprivrednim proizvodima i 4.2.2 Korištenje obnovljivih izvora energije iz Programa ruralnog razvoja 2014.-2020.
Svrha natječaja za preradu (4.2.1.) i korištenje obnovljivih izvora energije (4.2.2.) je otklanjanje posljedica krize uzrokovane bolešću Covid-19 i ponovno oživljavanje potencijala održivog rasta i zapošljavanja te tranzicija poduzeća prema zelenom i digitalnom gospodarstvu ulaganjima u kapacitete za preradu i marketing poljoprivrednih proizvoda te ulaganjima u učinkovito korištenje energije.
Ukupan iznos raspoloživih sredstava javne potpore po Natječaju za preradu je 200 milijuna kuna te 70 milijuna kuna za korištenje obnovljivih izvora energije, a planirani rok za početak podnošenja Zahtjeva je 17. studeni 2022, zaključuju iz Ministarstva.
Tagovi
Komasacija Poljoprivredno zemljište Ministarstvo poljoprivrede Javno savjetovanje Obnovljivi izvori energije
Autorica
Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂 Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂
Đuro Japaric
prije 2 godine
Diletanti pišu o površinama najmanje 18 tisuća hektara ! Tu površinu može imati više sela u nizinskoj Slavoniji i Baranji ! Za diletante iz Ministarstva , Vlade i Sabora , prvo se MORA zaustaviti USITNJAVANJE i povećanje BROJA VLASNIKA ! Ovo je MOGUĆE sa izmenom BEOGRADSKOG Zakona o nasleđivanju , a posebno izmjenom SMEĆA kojeg zovu Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima ! Samo ovo ne mogu RAZUMETI POSRBLJENI hrvatski političari i vođe njihove HPK !Sa MANJE novaca OKRUPNJAVANJE je MOGUĆE ; zamjenom privatne za privatnu parcelu , zamjenom privatne za državnu , PRAVOM PRVOKUPA PO UZORU NA SLOVENCE ! Ako diletan Plenković prodaje parcelu PRVO ju MORA ponuditi susjedima ! Neznam da li je Plenković završio SRPSKI pravni fakultet ili kupio diplomu istog ? Mislim da nije toliko glup da ne može ovo shvatiti i NATJERATI svoje NESPOSBNE ministre , Malenicu - pravosuđa i Vučković - poljoprivrede !