Pretraga tekstova
Najveći se dio ili 2,63 milijarde kuna odnosi na sredstva iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi (ERJP), a 417,6 milijuna kuna su sredstva iz državnog proračuna, čulo se na sjednici Vlade.
Vlada je u četvrtak donijela uredbu o financijskoj strukturi omotnice za izravna plaćanja za 2020. godinu, za što je ukupno osigurano 3,05 milijardi kuna.
To je šest posto više sredstava u odnosu na prethodnu proizvodnu godinu, kada je omotnica bila 2,87 milijardi kuna, istaknula je ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
Uredbom se, kako je pojasnila, utvrđuje financijska struktura raspodjele sredstava za izravna plaćanja osiguranih u državnom proračunu za 2020. i 2021. godinu, a odnose se na proizvodnu 2020. godinu.
Od ukupno osiguranih 3,05 milijardi kuna najveći se dio, ili 2,63 milijarde kuna odnosi na sredstva iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi (ERJP), a 417,6 milijuna kuna su sredstva iz proračuna.
Prema podacima koje je iznijela ministrica, za osnovno plaćanje za proizvodnu 2020. godinu predviđeno je 1,3 milijardi kuna, za poljoprivredne prakse korisne za okoliš i klimu ili tzv. zelena plaćanja 907,6 milijuna kuna, za preraspodijeljena plaćanja kojima se osigurava veći dohodak malim i srednjim gospodarstvima 302,5 milijuna kuna, za mlade poljoprivrednike 60,5 milijuna kuna te za proizvodno vezana plaćanja 477,8 milijuna kuna.
U okviru proizvodno vezanih plaćanja, za potpore za krave u proizvodnji mlijeka odnosi se 158,5 milijuna kuna, za tov goveda 100,4 milijuna kuna, za krave dojilje 58 milijuna kuna, za ovce i koze 37,88 milijun kuna, za šećeru repu također 37,88 milijuna kuna, za proizvodnju povrća 15 milijuna kuna i proizvodnju voća 16 milijuna kuna.
Inače, uredba o financijskoj strukturi omotnice za izravna plaćanja donosi se od 2013. godine, pri čemu se udio iz državnog proračuna iz godine u godinu smanjuje, dok se istovremeno povećava udio iz ERJP-a. Tako će se 2022. godine program u cijelosti financirati iz EFJP.
U obrazloženju uredbe se uz ostalo podsjeća da je krajem prošle godine za izravna plaćanja isplaćen predujam od 1,57 milijardi kuna. Prema dosadašnjoj dinamici plaćanja prvi obrok se isplaćuje u veljači, kako bi se poljoprivrednicima pravovremeno osigurala obrtna sredstva za pripremu proljetne sjetve, a drugi u svibnju.
Izvori
Hrvatska izvještajna novinska agencija - HINA
Tagovi
Neka pati koga smeta.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas! Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas!
SASA FRANIC
prije 4 godine
meni jos nije sjelo ni kune u veljaci. a vec je petak.
Stjepan Žunac
prije 4 godine
Lane je bilo 3.2 milijarde kuna ... Nekog muči matematika!
Marta Radić
prije 4 godine
Više novca , a OPG ne dobiju punu omotnicu. Što znači da je novac iscurio negdje ili su pojedinci ili grupa njih dobili više. Tako da prića da se više daje sretstava u poljoprivredu ostaje mrtvo slovo na papiru. 10% velikih uzme 77% poticaja.