Pretraga tekstova
Cilj je pružiti financijsku potporu proizvođačima koji se bave proizvodnjom pšenice i/ili ječma, zobi, tritikale, pira, raži i uljane repice, stoji u Nacrtu prijedloga Programa potpore za kompenzaciju rasta troškova proizvodnje u sektoru ratarstva.
Kako se i najavljivalo ovog ljeta, ratari mogu računati na mjere pomoći, no ne u iznosu kojeg su tražili.
Naime, otvoreno je savjetovanje s javnošću za Nacrt prijedloga Programa potpore za kompenzaciju rasta troškova proizvodnje u sektoru ratarstva.
Kako je objavilo Ministarstvo poljoprivrede, proizvođači u ovom sektoru trpe velike gubitke, a pritisak na primarnu proizvodnju i proizvođače ratarskih kultura, kao prvu fazu lanca opskrbe, jak je i intenzivan. Ova je proizvodnja uslijed utjecaja klimatskih promjena i geopolitičkih kretanja pod visokim rizikom te zbog svih tržnih problema mnogi proizvođači neće moći pokriti svoje troškove proizvodnje.
"Ovakva situacija narušava stabilnost poljoprivredne proizvodnje te bi bez poduzimanja mjera pomoći navedenim proizvođačima moglo doći do značajnog smanjenja ili potpunog prestanka proizvodnje velikog broja gospodarstava što bi za posljedicu imalo narušavanje primarne poljoprivredne proizvodnje i prehrambene sigurnosti Republike Hrvatske", stoji u Programu.
Potpore u ratarstvu: HPK u Ministarstvu traži izmjenu prijedloga mjera pomoći
Cilj mu je pružiti financijsku potporu proizvođačima koji se bave proizvodnjom pšenice i/ili ječma i/ili zobi i/ili tritikale i/ili pira i/ii raži i/ili uljane repice kako bi se ublažili ekonomski gubitci koji utječu na održivost proizvodnje ratarskih kultura u Hrvatskoj.
Potporom se, stoji u prijedlogu, nastoji nadoknaditi dio porasta troškova proizvodnje, osigurati likvidnost poljoprivrednih gospodarstava, čime se posljedično nastoji zadržati postojeća razina zaposlenosti i spriječiti poremećaji u opskrbi, kako prerađivačkog sektora, tako i krajnjih potrošača.
Za potporu je prihvatljivo prvih 30 hektara poljoprivrednih površina na kojima korisnik potpore uzgaja pšenicu i/ili ječam i/ili zob i/ili tritikale i/ili pir i/ii raž i/ili uljanu repicu u 2023. godini. Intenzitet iznosi najviše 135 €/ha za površine prihvatljive za potporu.
Cjelovito savjetovanje pronađite ovdje.
Savjetovanje je otvoreno do 5. listopada 2023.
Tagovi
Pomoć ratarima Savjetovanje Potpore Ministarstvo poljoprivrede Rast troškova proizvodnje
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
I opet :)
Howard Watson
prije 1 tjedan
Kakvo je ovo drvo? Ovo je prvi put da to vidim. https://geometry-lite.io/ Kakvo je ovo drvo? Ovo je prvi put da to vidim. https://geometry-lite.io/
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
"Potpora iz Programa isplatiti će se najkasnije do 31. siječnja 2023. godine, u skladu s člankom 3. stavkom 3. Provedbene uredbe Komisije."... nekako mi čudan ovaj datum isplate.
Damir Senjan
prije 1 godinu
Đuro a što misliš da je kod mene urod trtikala bio nešto bolji. Do četvrtog mjeseca odličan a kasnije udarilo u njega valjada sve što postoji od insekata i bolesti. Nemam pojma kak sam uspio to spasiti da se nešto poženje. Klas stani i pani a u njemu 3 do 4 zrna. Urod 3 puta manji nego prošle godine, niti troškove nemogu pokriti i sa ovih 135 eur po hektaru. Sigurno neču zatražiti ovu potporu, jer če ti slijedečih godina kroz bilo koju potporu na kompezaciji ( dugovanje ) uzeti više od ovih 135 eura. To ti je isto COVID dodatak za kravice kao i ono za umjetno gnoivo što su davali sada duplo kroz poticaje uzimaju, nema veze koji i za što poticaj ali uvjek stoji kompezacija ( dugovanje). Niti centa više ne uzimam od njih za bilo kakvu pomoć što daju.
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Na brzinu sam pročitao NACRT prijedloga za potpore ! Koliko razumijem ZAHTJEV će se podnositi Agenciji , morati ću reći susjedu u selu koji ne prati internet ! Ja NEĆE podnositi zahtjev za tritikal niti za nešto drugo ! Tritikal > odličan > klasovi 25 do 30 cm , a zrna ni za trošak kombajna , PUŠIONA ! A prehrambena sigurnost NARUŠENA je raspadom JUGOSLAVIJE , međunarodnim priznanjem RH kao državice i ulaskom u EU sa poljoprivredom za MUZEJ u seljačkom sektoru , UVOZOM , nepostojanjem STRATEGIJE RAZVOJA POLJOPRIVREDE ! Pa 24 godine REŽIM u Zagrebu NERASPOLAGANJEM sa državnom zemljom SPREČAVA razvoj dohodovnijih OPG !
Marta Radić
prije 1 godinu
Da dobar komentar , nekom nešto , nekom ništa , a ovima sve
slobodan rajić
prije 1 godinu
OK, 135 eur/ha za nas koji nemamo državnu zemlju, a oni koji rade državnu zemlju dobiju još na poklon otpis zakupa za 2023 , to je taman ukupno oko 300 eur/ha, tako su tražili i dobili GLAVE iz komore koji rade po par stotina hektara državne zemlje.
Marta Radić
prije 1 godinu
Što je ovo...a gdje je krumpir ,kamilica , idr jesenske kulture.. Da li je do promjene došlo na prijedlog HPK , ako je tako....nema plačanje članarine od tih sektora. Očito Međimurskoj i Virovitičko podravskoj županiji , odvijetnica od strane ministarstva .