Prava na plaćanja aktiviraju hektari, a njima se i trguje! Kako, gdje i zašto?
Pažljivo i točno popunjen jedinstveni zahtjev dostavljen na vrijeme Agenciji za plaćanja preduvjet je za isplatu izravnih potpora i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2016. godinu!
Podnošenje jedinstvenog zahtjeva za potporu ove godine počelo je 7. ožujka i traje do 16. svibnja 2016., kao i prijenos prava na plaćanja.
Program osnovnog plaćanja u sadašnjem programskog razdoblju EU (2014.-2020.) funkcionira temeljem prava na plaćanja. Pravo je neka vrsta dionice i nije ni na koji način vezano uz određenu katastarsku česticu (ARKOD česticu).
Ono ostaje u posjedu vlasnika koji njime može trgovati (prodavati, davati u zakup), darivati i dr. Prava se aktiviraju (koriste ili isplaćuju) s odgovarajućim brojem hektara koje poljoprivrednik obrađuje pojedine godine (jedno pravo aktivira se jednim prihvatljivim hektarom, tj. za njega se ostvaruju izravna plaćanja).
Svim aktivnim poljoprivrednicima (upisanim u Upisnik poljoprivrednika Agencije za plaćanja, koji su podnijeli zahtjev za plaćanjem 2015.) prošle (referentne) godine dodijeljena su prava na plaćanja po principu jedan prihvatljivi hektar - jedno pravo na plaćanja pa od ove godine poljoprivrednici mogu ostvariti nova prava na plaćanja isključivo iz Nacionalne rezerve ili prijenosom prava od drugog poljoprivrednika.
Prava se aktiviraju (koriste ili isplaćuju) s odgovarajućim brojem hektara koje poljoprivrednik obrađuje pojedine godine!
Prava na plaćanja dodijeljena 2015. se aktiviraju ili koriste pomoću odgovarajućeg broja hektara koje obrađujete u 2016. godini.
Nakon osnovne dodjele prava u 2015. korisnici izravnih plaćanja mogu dobiti nova prava (za nove površine koje obrađujete) samo na dva (ograničena) načina:
Prijenos prava je jednostavan postupak koji možete obaviti u nadležnom regionalnom uredu Agencije za plaćanja (bez dodatnih klauzula u ugovorima niti ovjere kod javnih bilježnika):
Kod prijenosa prava i čestice između bivšeg i sadašnjeg zakupca te između bivšeg zakupca i novog kupca zemljišta, nema gubitka vrijednosti prava (takav indirektan prijenos tretira se kao klasičan prijenos sa zemljom).
Aktivni poljoprivrednici korisnici izravnih plaćanja, mogu razmijeniti informacije o ponudi i potražnji prava na plaćanja putem Agroklub Poljoprivrednog oglasnika: Prava na plaćanja i vrijednosni papiri.
Prijenos prava na plaćanja, putem prodaje, darovanja, nasljeđivanja ili zakupa poljoprivrednici moraju prijaviti regionalnom uredu Agencije za plaćanja do 1. svibnja ove godine. Aktivni poljoprivrednici korisnici izravnih plaćanja, mogu razmijeniti informacije o ponudi i potražnji prava na plaćanja putem Agroklub Poljoprivrednog oglasnika, kategorija Prava na plaćanja i vrijednosni papiri.
Izravna plaćanja (osnovni oblik godišnje potpore poljoprivredi/po hektaru/grlu) se sastoje od proizvodno-nevezane potpore ili potpore po površini:
te proizvodno-vezane potpore (nevezane uz osnovno plaćanje) u stočarstvu (mliječne krave, krave dojilje, tov goveda, ovce i koze) te u biljnoj proizvodnji (krmne proteinske kulture, šećerna repa, voće, povrće).
Pravo je vrsta dionice i nije ni na koji način vezano uz određenu katastarsku česticu (ARKOD česticu). Ono ostaje u posjedu vlasnika koji njime može trgovati (prodavati, davati u zakup), darivati i dr.
Ako je korisnik 2015. godine dobio 10 prava za 10 hektara koje obrađuje, svake godine nakon toga moći će ostvariti osnovno+zeleno+preraspodijeljeno plaćanje temeljem tih 10 prava ukoliko i dalje obrađuje 10 ha.
Ako isti korisnik 2016. godine obrađuje samo osam hektara, dobit će navedena plaćanja za osam hektara (ne za 10, koliko ima prava).
Ukoliko se prava ne aktiviraju odgovarajućim brojem hektara dvije godine zaredom, korisnik ih gubi (tj. prava odlaze u nacionalnu rezervu prava, kako bi mogla koristiti drugima).
Dakle, korisnik iz primjera će 2018. godine izgubiti dva prava (jer je 2016. i 2017. obrađivao osam, a ne 10 ha). Da bi spriječio gubitak prava, može ih prenijeti drugom poljoprivredniku (prodati, pokloniti, dati u zakup), npr. onome tko obrađuje njegovih dva hektara, ili ih (odmah) vratiti u nacionalnu rezervu prava.
Ukoliko se prava ne aktiviraju odgovarajućim brojem hektara dvije godine zaredom, korisnik ih gubi (tj. prava odlaze u nacionalnu rezervu prava, kako bi mogla koristiti drugima).
Posebne kategorije korisnika koji mogu u razdoblju 2015.-2020. dobiti prava iz nacionalne rezerve su:
Svi ostali poljoprivrednici koji povećavaju svoje površine, upisuju nove hektare poljoprivrednog zemljišta u ARKOD i žele za njih ostvarivati glavni dio izravnih plaćanja (osnovno, zeleno i preraspodijeljeno plaćanje) trebaju vidjeti mogu li za svoje nove površine nabaviti prava od drugih poljoprivrednika:
Izvor informacija: Mirjana Kovačić, voditeljica Odjela za izravna plaćanja u poljoprivredi,
Foto: Goodluz/bigstockphoto.com
Tagovi
Autorica
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Đuro Japarić
prije 3 godine
Kolike su nacionalne rezerve ?
Putem medija izneseno je da imamo samo 1 006 000 ha u ARKODU !
Da li je državna zemlja u > nacionalnim > rezervama , jer ua 20 godina nisu bili sposobni da ju prodaju ili daju u zakup :
ivica krstić
prije 3 godine
koliko sam ja upoznat sa situacijom prijenos prava se može raditi do 01.05.
tovljač
prije 3 godine
možeš imati prava ali ako taj broj ha za koje imaš prava ne obrađuješ(zemlju) ne možeš dobiti novčanu naknadu(poticaj)
slavonijaravna
prije 3 godine
I da još dodam, pravo na poticaj NIJE nikakva VRSTA DIONICE, kako u ovom članku piše.
slavonijaravna
prije 3 godine
Ovo je još jedna mogućnost da se ostane bez poticaja, ako netko ne pazi na svoja prava. APPRRR sad radi dupli posao, a tako im i treba, još su veće gužve kod promjena posjeda, upisa i ispisa čestica, prijenosa prava. Ako netko zadrži prava, mora imati i zemlju, jer mu ta prava ne vrijede ništa ako nema zemlju. A ako uzmeš samo zemlju, nemaš prava nemaš ni poticaj. Radije neću raditi zemlju ako moram kupiti prava na poticaj. I to je valjda jedan od ciljeva da se još smanji proizvodnja pa da se još više uvozi.
Isto kao i sa ugarom, radije europa plati poticaj i za ugar, samo da ne proizvodimo, da bi oni mogli izvoziti k nama.
faraon
prije 3 godine
još jedna mogućnst da podobni dobiju zemlju nepodobni rade tu zemlju jer nemaju zemlje i opet podobnim dobro POTICAJE TREBAJU DOBIJATI SAMO ONI ŠTO PLAĆAJU MIROVINSKO ZDRAVSTVENO I TO IM JE OSNOVNA DJELATNOST I OD TOGA ŽIVE I IMAJU PROIZVODNJU SVI OSTALI vlasnici zemlje što primaju poticaje a dali zemlju da drugi rade a poljoprivredom se ne bave ne trebaju dobijati poticaje jer nemaju proizvodnju i proizvode za vlastite potrebe i šverc
Janja Kišić
prije 3 godine
Totalna glupost bar na našoj zemlji koju obrađuje svake druge godine drugi gazda. Da je zemlja u privatnom vlasništvu, da je zemlja komasirana, gdje nema puno trgovine istom, razumijem ovu odluku. Ali kod nas je ovo nemoguće provesti
sarkol
prije 3 godine
To su čiste gluposti! Ako ja sijem 10,20,50,100,200 hektara ti meni daj poticaj za to što ja sijem a ne da ja moram moliti onoga prije što je sijao da mi potpiše prava jer on to ne mora..na kraju ja vlasniku zemlje plaćam zakup a on diže poticaj...