U javnom je savjetovanju Nacrt Programa državne potpore za kompenzaciju rasta troškova proizvodnje u sektorima stočarske i biljne proizvodnje.
Nacrt Programa državne potpore za kompenzaciju rasta troškova proizvodnje u sektorima stočarske i biljne proizvodnje, u javnom je savjetovanju.
Kako objašnjavaju iz Ministarstva poljoprivrede, cilj je pružiti financijsku potporu subjektima koji se bave proizvodnjom u osjetljivim sektorima stočarstva (govedarstva, svinjogojstva, ovčarstva, kozarstva, peradarstva, konjogojstva i pčelarstva) i biljne proizvodnje (voća, povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja, šećerne repe, sjeme povrća i sjemenskog kukuruza) kako bi se ublažila iznimno velika povećanja cijene inputa proizvodnje, dok istovremeno cijena primarnih poljoprivrednih proizvoda iz predmetnih sektora ne prati u potpunosti rast troškova.
Potporom se nastoji nadoknaditi dio porasta troškova proizvodnje, osigurati likvidnost poljoprivrednih gospodarstava, čime se posljedično nastoji zadržati postojeća razina zaposlenosti i spriječiti poremećaji u opskrbi, kako prerađivačkog sektora, tako i krajnjih potrošača, proizvodima navedenih sektora.
Mjere u okviru ovoga Programa u sektorima stočarstva su:
Mjera 1. Potpora sektoru govedarstva
Mjera 2. Potpora sektoru svinjogojstva
Mjera 3. Potpora sektoru peradarstva
Mjera 4. Potpora sektoru ovčarstva i kozarstva
Mjera 5. Potpora sektoru konjogojstva
Mjera 6. Potpora sektoru pčelarstva
Mjere u okviru ovoga Programa u sektorima biljne proizvodnje:
Mjera 7. Potpora za proizvodnju voća i povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja
Mjera 8. Potpora za proizvodnju šećerne repe
Mjera 9. Potpora za proizvodnju sjemenskog kukuruza i sjemena povrća
Cjelovit Nacrt Programa državne potpore pročitajte ovdje.
Ukupna vrijednost Programa iznosi 30.960.000 eura. Sredstva za provedbu za 2023. godinu u visini od 21.672.000 eura osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcijama u 2024. i 2025. godinu, dok će se preostala sredstva u iznosu od 9.288.000 eura za 2024. planirati prilikom izrade državnog proračuna za tu godinu.
Savjetovanje je otvoreno do 17. svibnja 2023. godine.
Tagovi
Autorica
Stjepan Žunac
prije 1 godinu
Marta mimto shvaćam, ali oni ne .... od tih veikih do ministrie,premijera i ostalih ... cilj i jete nas ugasiti da oni veliki postanu još veći.
Marta Radić
prije 1 godinu
Pa negdje sam pročitala , da ti tovljači goveda dobivaju astronomske potpore države , a zaposlenost im je u sektoru vrlo niska....navodno za jednog zaposlenog više od 10 tisuča eura izlazi potpora...da li je to točno neznam , ako je onda je agrarna politika kapitulirala...još ako je točno što se ovdje komentira da samo veliki uzimaju pare tim gore...vjerojatno zato mi u RH nemamo ograničene potpore do max 100 tosuča eura po subjektu , što većina EU zemalja ima...očito kod nas ne mogu shvatiti da nas sve manje ima te da ti mali ljudi u ruralnom prostoru odseljuju i bježe....što vrijedi ako ostane tih 1% velikih...NIŠTA
Stjepan Žunac
prije 1 godinu
Marta Radić pa zato je i bio ovaj igrokaz u udruge Babyy beef sa odlaskom Širjana itd i na kraju ostalo sve isto.
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Mali stočari većinom nemogu ostvariti pomoć za tov,jer su uvjeti naštimani da sve mora proći preko klaonice.Tako da većinu pomoći pokupe veliki igrači, a mali su tu da popune statistiku.
Marta Radić
prije 1 godinu
Uh , koji jasan komentar
Stjepan Žunac
prije 1 godinu
Ta takozvana pomoć će završiti kod Širjana i ekipe iz Beby beef udruge i njima sličnih.
Marta Radić
prije 1 godinu
Hm , od 30 miliona , stočarstvu odlazi 23 miliona. To onda nije pomoć poljoprivrednicima , već stočarima. Tako da od nabrojanih sektora , manjinama dobiva večinu.. Zanimljivo je da su čak 4 sektora stavljeni u jednu omotnicu ...voće , povrće , ljekovito i aromatično bilje i cvijeće...u toj omotnici ima sigurno 50.000 korisnika , a omotnica samo 18 % od ukupnih sretstava... Sigurna sam da ovo nema veze sa troškovima u proizvodnji.
SASA FRANIC
prije 1 godinu
izdasne potpore nase drzave. kada racunam ispada da su oni planirali oko 20-30 eur po UG, uvjetnom grlu