Pretraga tekstova
Uprava za ruralni razvoj svaki tjedan predstavlja jedan LAG. Na redu je LAG Središnja Istra.
Lokalna akcijska grupa središnje Istre, LAG "Središnja Istra“ je udruga čiji su osnivači jedinice lokalne samouprave Grad Pazin, Općine Cerovlje, Gračišće, Karojba, Lupoglav, Motovun , Tinjan i Sv. Petar u Šumi, predstavnici privatnog sektora te predstavnici civilnog sektora s područja središnje Istre. Osim navedenih osnivača, LAG “Središnja Istra” od svibnja 2015. godine obuhvaća i Grad Poreč te Općine Funtanu, Sveti Lovreč, Višnjan, Vrsar i Žminj. Ukupna površina LAG-a "Središnja Istra“ iznosi 872,06 km², a broj stanovnika prema Popisu stanovništva iz 2011. godine iznosi 44.386 stanovnika. LAG broji ukupno 36 članova i 4 zaposlena, a njegovo sjedište nalazi se u Pazinu.
Nakon pripremnog razdoblja, LAG-u je u 2017. godini dodijeljeno sveukupno 9.819.870,48 kn za provedbu podmjera 19.2., 19.3. i 19.4. iz Programa ruralnog razvoja, a u ožujku 2018. godine, LAG "Središnja Istra“ je raspisao prvi LAG natječaj za mjeru 1.1.3. Potpora razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava“ sukladan istoimenoj operaciji 6.3.1. iz Programa ruralnog razvoja. Temeljem natječaja, u studenom su donesene odluke o odabiru projekata za 25 pristiglih prijava koje će, nakon provjere Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, biti temelj za dodjelu 25 pojedinačnih potpora namijenjenih malim poljoprivrednicima u iznosu od 111.678,00 kn odnosno sveukupno 2.791.950 kn. U 2019. godini LAG planira raspisivanje novih natječaja ali i provedbu dvaju projekata suradnje među LAG-ovima.
Radi se o projektu "Domaće od malih nogu“ na kojem LAG surađuje s ostalim LAG-ovima s područja Istarske županije, a usmjeren je na stvaranje preduvjeta za povećanje potrošnje te uvođenje novih namirnica i proizvoda lokalnih poljoprivrednih proizvođača u odgojno- obrazovne ustanove. Drugi projekt je "Malvasia Myth“ s međunarodnim partnerima iz Grčke, Italije i Španjolske koji će uključiti istraživanje porijekla zajedničkog nazivlja "malvasia“, razvoj međunarodnog Malvasia brenda te vezanu digitalnu promociju uključenih područja.
LAG "Središnja Istra“ aktivno provodi i projekte iz različitih EU fondova i programa.
Jedan od trenutno najznačajnijih jest projekt "INSiGHTS“ iz programa transnacionalne suradnje Interreg Dunav u sklopu kojeg LAG zajedno s lokalnim turističkim zajednicama radi na razvoju održivog turizma na svom području. Neke od najvažnijih aktivnosti na projektu jesu izrada Razvojne turističke strategije područja turističkih zajednica središnje Istre, Motovuna i Žminja 2018-2025, revidiranje i označavanje biciklističkih i trail staza te izrada turističkih karti. Interaktivna verzija karte obuhvaća prikaz biciklističkih i trail staza te dodatnog sadržaja na i u blizini staza kao što su eno-gastronomska ponuda, prirodni lokaliteti, primjerci kulturne baštine te sportski i avanturistički sadržaji. Jedinstven i personalizirani doživljaj autentične Istre dostupan je za sve zainteresirane na poveznici: www.authentic-istria.com.
Zahvaljujući dugogodišnjem radu LAG-a "Središnja Istra“ i bliskih suradnika, "Umijeću pripreme tradicijske slastice Pazinski cukerančić“ dodijeljeno je svojstvo nematerijalnog kulturnog dobra te je kao takvo uvršteno na Listu zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske. Specifičnosti Pazinskog cukerančića kriju se u njegovoj recepturi te sastojcima kao što su amonijak za kolače koji se koristi za dizanje tijesta, te domaće vino sorte malvazija u koje se pečeni cukerančić umače neposredno prije posipavanja kristal šećerom, a Pazinski se cukerančić ističe i svojim razgranatim oblikom. Iako nedostatak povijesnih izvora onemogućuje da se sa sigurnošću odredi koliko dugo postoji praksa izrade cukerančića, s obzirom na usmena svjedočanstva, može se pretpostaviti kako ta tradicija seže daleko u prošlost te kako ova tradicionalna svatovska slastica zauzima vrlo važnu ulogu u gastronomskoj kulturi ovoga kraja.
LAG "Središnja Istra“ kao nositelj ovog uvrštenja, kontinuirano provodi mjere zaštite odnosno potiče očuvanje i promociju Pazinskog cukerančića putem mnogobrojnih aktivnosti.
Osim spomenutih, LAG "Središnja Istra“ ima značajna iskustva u provedbi drugih projekata iz Europskog socijalnog fonda, programa Europa za građane te nacionalnih programa na kojem je surađivao s mnogobrojnim lokalnim dionicima na temama koje se tiču lokalnih namirnica i gastronomije, ruralnog turizma, obrazovanja, zapošljavanja i sveukupnog razvoja ruralnog područja.
Više o LAG-u Središnja Istra pogledajte ovdje.
Tagovi
LAG LAG Središnja Istra Ruralni razvoj
Partner
Ulica Grada Vukovara 78,
10000 Zagreb,
Hrvatska
tel: 01 6408 144,
web: http://ruralnirazvoj.hr/
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nama nije teško palo sto su ugostiteljski objekti, već dugo lock down!
Foto: Tomislav Januš
Đuro Japaric
prije 1 dan
U nedjelju je u Plodovima zemlje prikazan prilog iz epicentra Slavonske demografske i gospodarske uništenosti ! Danas sam u Požegi vadio dio Više [+] dokumentacije u katastru . Kupujem jednu manju parcelu , u katastru na živom posjedniku , a u gruntovnici Verendić i zadruga ! To imamo od Carske Austrije jer glupi srpski i hrvatski političari nisu ukinuli dvostruku evidenciju zemlje ! Orljavom nakon 4 zime i Londžom teče više vode jer se topi snijeg ! Neki izvori su proradili u Dilju , a neki još nisu ! Puni se Sovsko jezero iz kojega je prošle godine izvađeno oko 10 tisuća kubika mulja ! Moramo pregledati 4 vodovoda do Sovskog jezera u narednim danima ! A , kovid HDZ i SDP uništavaju nas od 1991 ! O COVID 19 , ne mislim izuzev kada ulazim u prostore u koje moramo nositi maske ! Srećom dolaze dani karnevala pa će vjerojatni i kovid maske biti in !
Đuro Japaric
prije 1 dan
Nije mene othranila čorba , već kod svinja pečena slanina ! Nema slanine ! Čuvajući stoku često smo pekli slaninu , pa iz tih razloga prva rečenica ! Nije mene othranila čorba , već kod svinja pečena slanina ! Nema slanine ! Čuvajući stoku često smo pekli slaninu , pa iz tih razloga prva rečenica !
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje