Pretraga tekstova
Nova pravila donose najveće promjene u peradarstvu. Još uvijek je mnoštvo nedoumica, a rasprava se vodi i dalje.
Pravila ekološkog uzgoja životinja u EU se pooštravaju od 1. siječnja 2022. godine, a najzahtjevnija se odnose na peradarstvo.
Nakon jednogodišnjeg odlaganja, Europska ekološka regulativa postavlja pravila kojih se moraju pridržavati tvrtke i poljoprivredni proizvođači kako bi se mogli nazvati ekološkim.
Hans Fuchs, vođa projekta Znanje i inovacije iz Bionexta, za Nieuweoogst objašnjava da ovi propisi na europskoj razini omogućavaju fer međunarodnu trgovinu.
Prethodna regulativa na nivou EU primjenjuje se od 2010. godine, a 2018. je objavljena uredba koja stupa na snagu početkom 2022. godine. Njome se postojeća pravila pooštravaju i dopunjuju.
Peradarstvo će se suočiti s najvećim promjenama. Uzimajući u obzir puno različitih specijaliziranih podsektora, svaki od njih ima posebna načela proizvodnje. No, još uvijek je mnoštvo nedoumica, nije sve utvrđeno i rasprava se još uvijek vodi.
Naime, još uvijek nije konstatirano na što se odnosi pojam "mlada perad" - na uzgajane kokoši stare 18 tjedana ili životinje koje su počele nesti jaja? U tom bi slučaju "mlada perad" bile kokoši stare 22 tjedna, pojasnio je Fuchs.
Ovisno o prihvaćenom, regulira se čime se kokoši hrane, a na taj način djelujemo na cijenu konačnog proizvoda. Dakle, novo će pravilo diktirati sastav hrane, a tu je važna još jedna promjena.
Od 1. siječnja 30 posto hrane za svinje i perad mora dolaziti iz okruženja, što će biti problem zemljama istočne Europe na koje se ova regulativa ne odnosi, a velik dio hrane za životinje potječe upravo sa tog područja.
Pooštravaju se i pravila kada je u pitanju smještaj životinja, posebno u vezi prostora koji je potrebno osigurati po jednoj životinji. Po novom se natkriveni, vanjski prostor više neće računati kao zatvoreni. Sve to ima za posljedicu da je farmerima dozvoljeno držanje manje životinja na imanju.
S ograničenim brojem životinja koje mogu uzgajati suočit će se i svinjogojci. Hranilice se odbijaju kada se računa površina štale.
Fuchs navodi kako pravila o površini imaju veliki utjecaj na određivanje broja životinja koje se uzgajaju. Ističe da novom uredbom Europska komisija podiže ljestvicu i omogućava eko sektoru da i dalje bude prepoznatljiv, ali i da se razvijaju u okviru novih pravila.
Tagovi
EU komisija Smještaj životinja Uzgoj peradi Eko proizvodnja Uredba Hans Fuchs
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?