Pretraga tekstova
Djeluje protiv pepelnice, lisnih ušiju i drugih bolesti i štetnika. Možete pripremiti čaj od svježe preslice ili otopinu od izdanaka
Poljska preslica Equisetum arvense je na pojedinim lokalitetima vrlo prisutna i smatra se korovom. Međutim, ova vrsta je izuzetno vrijedna. Koristi se u narodnoj medicini, ali i kao sredstvo za zaštitu uzgajanih biljaka. Sadrži do pet posto silicijske kiseline.
U narodu je poznata pod nazivima rasatvić i konjski rep. Treba je razlikovati od močvarne preslice Equisetum palustre koja na vrhu ima "saprofitski cvijet".
Njeno fungicidno djelovanje poznato je od davnina, a pozitivno djelovanje je dokazano u znanstvenim istraživanjima.
Koristi se za poboljšanje otpornosti biljaka, a svoju primjenu je našla kod zaštite od kovrčanja breskve, krastavosti jabuke, hrđe, pepelnice i raznih štetnika.
Raste na vlažnim staništima, kraj puteva, pored šuma, na livadama, pašnjacima, oranicama, voćnjacima, pored željezničkih pruga, na neobrađenom zemljištu - svuda gdje je zemljište dovoljno vlažno tijekom cijele godine, ali uspješno osvaja i suha staništa.
Protiv hrđe, pepelnice, crvenog voćnog pauka i grinja koristi se čaj za čiju pripremu će nam trebati pola kilograma svježe preslice koju prelijemo sa 5 l vode i ostavimo 24 h. Nakon toga se prokuha, procijedi i razrijedi vodom u omjeru 1:5. Kako bi što bolje prionio na biljne djelove, dodaje se malo piva ili mlijeka.
Uzme se 20 dkg osušenih izdanaka preslice i potopi u 10 l vode na pola sata, a zatim se kuha 45 minuta. Poslije toga hladan procijedimo i razblažimo vodom u omjeru 1:10. Dobro se promiješa i opet razblažimo dodavanjem vode u omjeru 1:10. Otopina se primjenjuje u roku od 24 h, jer poslije gubi efikasnost.
Primjena preslice jača biljke. Djeluje prije otvaranja pupoljaka, ali i na listove koji postaju otporni na infekcije i štetne kukce, kao što su grinje i lisne uši. Koriste se jednom do dva puta tjedno, a primjenjujemo ih u jutarnjim satima.
Tagovi
Poljska preslica Rastavić Konjski rep Equisetum arvense Hrđa biljaka Pepelnica Voćni pauk Lisne uši Recept za fungicid Recept za insekticid
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Moj galebe
#RuralFoto #Životinje
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
... di si bija cili dan, dica gladuju, ja premorena... sa'š dobit po uvetu ;) ... di si bija cili dan, dica gladuju, ja premorena... sa'š dobit po uvetu ;)
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
RankaV
prije 1 godinu
Zahvaljujem se na pitanju. U tekstu je naglašeno da poljsku preslicu treba razlikovati od močvarne. Ovakva forma teksta ograničava da se napiše sve o preslicama. Tačno je da je močvarna preslica otrovna i zato sam naglasila da poljsku treba razlikovati od močvarne koja se prepoznaje po prisustvu "saprofitni cvijet" -trustnika na vrhu. Kako za ljude, otrovna je i za životinje, ali za njih i poljska preslica može imati skoro isti efekat zbog količine koju mogu konzumirati. Razlikuju se po sastavu i močvarna izaziv gubljenje vitamina B1.
Sinisa Jorgic
prije 1 godinu
Na slici je barska preslica.Poljska preslica je drugačija.Nije u pitanju pametovanje ili ispravak nego pitanje da li te preparate možemo praviti sa obe vrste.Barska je otrovna za ljude ,poljska nije predpostavljam da imaju različit satav.Pa bi vas zamolio za odgovor u svakom slučaju hvala.