Pretraga tekstova
Usvajanje uredbe za eko proizvodnju odgađa se na godinu dana, a Europska komisija je pokrenula javno savjetovanje o svom budućem akcijskom planu za ovaj vid poljoprivrede.
Europska komisija je pokrenula javno savjetovanje o svom budućem akcijskom planu za ekološku poljoprivredu, ali i predložila da se odgodi stupanje na snagu nove uredbe za eko proizvodnju, i to za godinu dana, piše euractiv.
Najava je dio napora Komisije da podrži ovaj sektor koji igra ključnu ulogu u postizanju ciljeva strategije Od farme do vilice, kao i one za biološku raznolikost, uključujući onaj da do 2030. godine 25% ukupnog poljoprivrednog zemljišta bude u ekološkom uzgoju.
Strategija F2F: Povećanje poljoprivrednih eko površina za 25% do 2030.?
Akcijskim se planom želi ispitati kako ova vrsta proizvodnje može pomoći poljoprivredno-prehrambenom sektoru da poboljša svoju održivost u lancu opskrbe, razvijajući i potražnju za takvim proizvodima. Savjetovanje o planu, koji bi se trebalo usvojiti početkom 2021., prikupit će povratne informacije od građana, državnih vlasti i relevantnih dionika, a otvoren je do 27. studenog.
Zasebno, novi set pravila za ekološku poljoprivredu, odobren 2018. godine nakon dugogodišnjih pregovora između zastupnika u Europskom parlamentu i ministara poljoprivrede, osmišljen je kako bi osigurao pošteno tržišno natjecanje, istodobno spriječio prijevare i održao povjerenje potrošača u sektor koji se brzo mijenja i raste.
Nova je uredba prvotno trebala stupiti na snagu 1. siječnja 2021., ali zakonodavci i pregovarači zalažu se za jednogodišnje odgađanje njezine primjene, dakle do 1. siječnja 2022. Smatraju kako je do tada potrebno osigurati neometanu tranziciju i omogućiti proizvođačima, kontrolnim i nadležnim tijelima da se pravilno pripreme.
Zatražena odgoda nove uredbe za eko proizvodnju, ipak će to biti 2022.?
Komisija je podržala ovo stajalište, rekavši da, iako nova uredba pruža solidnu osnovu, podzakonski akti koje tek treba usvojiti moraju biti jednako prilagođeni.
"Ekološka će poljoprivreda biti ključni saveznik u tranziciji koju vodimo prema održivijem prehrambenom sustavu i boljoj zaštiti naše bioraznolikosti", komentirao je povjerenik za poljoprivredu, Janusz Wojciechowski, reagirajući na ovu vijest koju je pozdravio i Norbet Lins, predsjednik Odbora za poljoprivredu u Europskom parlamentu. On tvrdi da će ova odgoda dati poljoprivrednicima i nacionalnim vlastima više vremena da se prilagode.
Jednakog su stava i u udruzi ekološke proizvodnje EU IFOAM, čiji je predsjednik Jan Plagge kazao da je novi Akcijski plan presudan da Europu učini "zelenijom". "Potreban nam je ovakav konkretan korak kako bismo povećali potražnju i podigli svijest o prednostima eko proizvodnje, što je ključni aspekt akcijskog plana", kazao je.
Eduardo Cuoco, direktor IFOAM-a, dodao je da je odgađanje novog propisa "mudra odluka" koja će državama članicama omogućiti da pravilno završe rad na zakonodavstvu.
Tagovi
Uredba Eko proizvodnja Europska komisija Ekološka poljoprivreda Odgoda
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/