Pretraga tekstova
Osim prirodnih pripravaka kojima možete tretirati svoje bilje, odlični saveznici u suzbijanju uši mogu biti druge biljke, insekti i ptice.
Jedna od posljedica vlažnog vremena je i velik broj lisnih uši koje su pored napasnih puževa okupirale vrtove. Ove štetnike pronalazimo na različitim biljnim vrstama, od povrća i ljekovitog i ukrasnog bilja, preko voćaka do drveća i grmlja.
Brzo se razmnožavaju i imaju veliki broj generacija što je jedan od razloga njihove velike prisutnosti.
Hrane se na mladim i sočnim dijelovima biljaka kojih je u ovo doba godine napretek, a štetu prave sisajući biljno tkivo zbog čega se biljke deformiraju, fiziološki slabe i propadaju. Osim toga, izlučuju mednu rosu što dovodi do pojave gljivice čađavice.
Biljne uši prenose i različite virusne bolesti.
Osim prirodnih pripravaka kojima možete tretirati svoje bilje, odlični saveznici u suzbijanju uši mogu biti druge biljke, insekti i ptice.
Lisne uši su se pojavile ovoga proljeća i u mom vrtu Na blitvi, boraču i na osjaku. Za blitvu i borač sigurno znate što je. A osjak? Osjak (Cirsium) je zeljasta biljka iz porodice glavočika. Mi ju zovemo još i boca jer ima bodljikave listove i teško ju je iskorijeniti sa zemljišta. No, primjetila sam kako su se na nekoliko ovih biljaka osjaka naselile uši. Također, u čitavom vrtu naišla sam na puno bubamara koje se hrane biljnim ušima pa s tih nekoliko stabljika blitve uši ne skidam, a ostavila sam i dosta osjaka na kojima su uši kako bi ih lokalizirala na ta mjesta.
Druge biljke koje privlače uši su loboda, dragoljub, grah i mnoge cvjetnice. Dakle, nemojte počupati svu lobodu koju možete također koristiti u pripremi variva i juha.
Druge biljke koje su napadnute tretirajte prirodnim pripravcima.
Također, u vrtu možete posaditi biljke repelente koje svojim mirisom odbijaju biljne uši, a to su korijander, neven, češnjak i crveni luk, dalmatinski buhač, lavanda. Posadite ih po rubovima gredica i između redova.
Kao što sam već spomenula, bubamare su prirodni neprijatelji biljnih uši, a osim njih, tu su i drugi insekti kao što su osolike muhe, grabljive stjenice, mrežokrilci te parazitske osice. Zato nemojte propustiti izgraditi hotele za korisne insekte.
Ptice se također hrane biljnim ušima zato će vam sjenice, vrapci, male grmuše i druge male ptice biti veliki pomoćnici. Da biste ih privukli u svoj vrt ili voćnjak, postavite im kućice, hranilice i pojilice koje će ondje biti tijekom cijele godine. Također, na kraju sezone im ostavite pokoju korovsku biljku čijim će se sjemenkama hraniti.
Ukoliko želite imati ekološki vrt, uvijek imajte na umu da sva ova bića imaju svoje mjesto u njemu i da je nemoguće i nepotrebno sve ih istrijebiti.
Tagovi
Lisne uši Suzbijanje Kontroliranje Osjak Štetnik Ptice Insekti Prirodne metode
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/