Ljepljive ploče/klopke na kojima se bilježe štetnici pomažu u smanjenju korištenja pesticida i štetnih tvari za okoliš, a zbog toga su i jedna od IAKS mjera za koju se mogu dobiti i poticaji.
Ljepljive ploče/klopke na kojima se bilježe štetnici koristan su i važan alat poljoprivrednika. One pomažu u smanjenju korištenja pesticida i štetnih tvari za okoliš, a zbog toga su i jedna od IAKS mjera (10.1.12. Korištenje feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki) za koju se mogu dobiti i poticaji.
Viša stručna savjetnica za zaštitu bilja Đurđica Kšenek, Poljoprivrednoj je televiziji pojasnila kakvih sve ima, gdje se mogu koristiti i kako se postavljaju.
Na samom početku služe u proizvodnji za praćenje leta pojedinih nametnika koji prave štete u trajnim nasadima ili u stakleničkoj proizvodnji povrća.
"Prema kritičnom ulovu gledamo njegovu brojnost na zalijepljenim pločama i na osnovu toga određujemo rokove tretiranje protiv štetnika“, kaže sugovornica.
Važno je znati postaviti dovoljan broj kako bi se mogla točno utvrditi količina štetnika.
"Do veličine dva hektara parcele postavi se jedna feromonska klopka, dvije vizualne i dvije hranidbene. Ako su zemljišta od dva do pet hektara broj se dupla“, objašnjava.
Različiti štetnici reagiraju na različite boje i upravo zato postoje bijele, crvene, plave i žute ploče. "Premazane su nesušivim ljepilom, otpornim na sve vremenske uvjete“, dodaje.
Tako je bijela na voćkama šljiva postavljena za kontrolu leta i ulova šljivine osice koje mogu biti žute ili crvene boje. Kritičan prag, ističe Kšenek, je kada je njih 30 i više zalijepljeno. "Onda preporučujemo proizvođaču da izvrši tretman određenim zaštitnim sredstvom“, kaže.
S druge strane, crvene se najčešće koriste u nasadima jabuka kao kontrola štetnika potkornjaka. Međutim, to nije pravilo. Oni se mogu javiti i na drugim vrstama, pogotovo ako je voćnjak blizu šume. Tada se obično uz ploče pravi hranidbeni mamac u plastične boce gdje se stavi 50 postotni etilni alkohol, a ispod čepa se probuše rupice. "Tako se štetnik može uloviti na dva načina, mirisom ili ljepilom“, dodaje sugovornica.
Također, mogu se koristiti i u plasteničkoj proizvodnji, gdje se najčešće rabe one plave boje.
"Služe nam za praćenje tripsa, malih sitnih štetnika veličine do 3,5 milimetara. Obično pravi štete na paprici u plastenicima“, pojašnjava. Ako ih se ulovi deset i više poljoprivrednik treba obaviti zaštitu.
Ipak, ona najkorištenija i najpoznatija je žuta koju većina nas i viđa u nasadima raznih voćaka, a koja učinkovito hvata većinu štetnika biljaka.
Preporuka je stručnjaka, klopke koristiti i u vrtovima i privatnim voćnjacima jer se postavljanjem žutih npr. na trešnji može bez kemijskog tretiranja smanjiti broj ušiju i muhi.
Korisnik ste IAKS mjere 10? Postavite klopke u višegodišnjim nasadima na vrijeme
A osim što prate broj štetnika, mogu poslužiti i nekoj drugoj svrsi.
Tako ih, objašnjava savjetnica, neki poljoprivrednici koriste i kao metodu suzbijanja. "Postavi ih se veći broj, većina štetnika se pohvata na njih i izbjegne se korištenje kemijskih mjera što nam je i cilj“, napominje.
Koje ljepljive ploče upotrijebiti i kako pogledajte u videu:
Tagovi
Autorica
Partner
Požega,
Hrvatska
tel: 034 202-192,
e-mail: info@poljoprivredna.tv
web: http://www.poljoprivredna.tv
Đuro Japaric
prije 2 godine
Pitanje za gospođu Đurđicu i zaposlene u Agenciji za plaćanje ; U obrascu pod 2 Postavljanje feromonskih , vizuelnih i hranidbenih klopki ( prema uputi proizvođača ) za - šljivinu osicu od 1, travnja do 31. svibnja ? PROIZVOĐAČ - PIŠE ; PLOČE u vrijeme cvatnji voćaka ukloniti da se ne uhvate pčele ! Po ovome ploče bi mogli stavljati kada latice opadaju , a do tada NE znamo da li lete osice ! Inače šljive sam prskao radi osice kada na većini cvijeta opadaju latice i kada u biti nema pčela !
Đuro Japaric
prije 2 godine
Danas sam postavio 100 ljpljivih bijelih ploča za kontrolu šljivine osice u brdskoj Slavoniji ! Neke sorte šljiva procvale su a neke će procvjetati u idućih 3 do 7 dana ! INAČE neobična situacija sa cvjetanjem , nakon niskih temperatura u ožujku , skoro u isto vrijeme cvjeta većina koštičavog voća , osim kajsija ( marelica ) koje su već cvale krajem veljače u brdskom dijelu Sl. Broda !