Pretraga tekstova
Tehnika lažne sjetve, vruća voda ili pak pljevljenje samo su neki od savjeta kako se na prirodan način riješiti neprijatelja svakog vrta - korova.
Suzbijanje korova može biti dugotrajan i mukotrpan posao, no donosimo vam nekoliko savjeta kako da se riješite ovih neprijatelja vrta.
Slak je korov koji se možda najteže uklanja, pogotovo iz grmlja odakle je nemoguće iščupati njegovo duboko korijenje. Kontaktno sredstvo je vrlo precizan tretman. Pričekajte dan bez vjetra i tankom četkicom na što veći broj listova nanesite malu količinu sistemnog sredstva protiv korova. Kako bi se riješili slaka u povrtnjaku, upotrijebite tehniku lažne sjetve: nakon što je urod pobran, pustite korove da narastu i zatim ih snažno napadnite sistemičnim sredstvom protiv korova. Ponovite postupak nakon slijedećeg uroda da uništite otpornij primjerke koji su preživjeli prvi tretman.
Stričak i kupina najbolji su primjeri nametljivih biljaka. No postoji trenutak u njihovom ciklusu rasta nakon cvjetanja kad su im vitalne rezerve vrlo niske. To je pravi trenutak za pljevljenje. Stričak vadite između sredine kolovoza i početka rujna, a kupine je najbolje plijeviti u posljednjem tjednu lipnja.
Da se riješite korova između ploča u stazama i u pukotinama betona, ništa nije učinkovitije ili više u skladu s prirodom od vruće vode. Vodu u kojoj su se kuhali krumpiri ili tjestenina izlijte preko korova dok je još vrela, samo pazite da se ne opečete.
Lakše ćete opljeviti korijenje i manje ćete uznemiriti okolne biljke koje želite zadržati.
Na mjestu gdje probleme stvara pirevina, penjačicu dragoljuba sadite tri godine zaredom i pustite je da se širi površinom tla. Pirevina će ostati bez zraka i svjetla i naposljetku uvenuti.
Neke biljke iz povrtnjaka pomažu u suzbijanju korova. Krumpir je poznat po tome, a i bundeva je dobar saveznik zbog svojeg gustog lišća. No biljka koja najviše zaslužuje naslov tamanitelja korova je rajčica, gdje god raste, tjera slak i pirevinu.
Rijetki su uništavači korova koji će taj posao obaviti bolje nego vi svojim rukama. Čim se korovi pojave, iskopajte ih motikom. Korijenje korova snažnog rasta iz tla izvadite dugačkim starim nožem ili posebnom vadilicom. I najsitniji dijelovi korijena slaka mogu stvoriti novu biljku. Trajne korove uklonite prije nego što procvjetaju i rasiju sjeme koje će stvoriti nove biljke i ponovno Vam stvarati probleme.
Foto: volkovslava/bigstockphoto.com
Tagovi
Autorica
Više [+]
Uvijek željna novih znanja i izazova u području ekološke poljoprivrede. Posjeduje višegodišnje iskustvo u poljoprivrednoj proizvodnji, standardima kvalitete i EU projektima.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Pajdakuša 11.04.2025. Priprema za sadnju krumpira.