Pretraga tekstova
Za uspješan uzgoj biljaka vrlo je važno poznavati pH reakciju tla. Brojne su metode koje vam mogu pomoći da samostalno izvršite analizu tla u svom vrtu.
Prije sjetve ili sadnje bilo koje biljne vrste potrebno je dobro se upoznati sa karakteristikama zemljišta koje smo izabrali za sadnju ili sjetvu. U istom zemljištu mogu rasti različite biljke, neke će biti bujne, razgranate, sa obiljem plodova, dok će druge ostati kržljave, slabe bujnosti i rodnosti. Stanje biljaka u velikoj mjeri ovisi o kvaliteti i pH reakciji zemljišta.
Kiselost zemljišta se izražava pH reakcijom i može imati vrijednost od 0 do 14:
Prema biljkama koje rastu na tlu možemo odrediti o kakvom se zemljištu radi. Većina biljaka raste u zemljištu slabo kisele i neutralne reakcije. Međutim, sve biljne vrste nisu iste što se tiče zahtjeva prema reakciji zemljišta. Na neutralnom zemljištu rastu: bijeli i crveni luk, djetelina, kupus, slak, repa, cikla.
Na slabo kiselom zemljištu dobro rastu: krastavac, ruže, krumpir, patlidžan, tikvice, grašak, kamilica. Na kiselom rastu: rajčica, kiselica, peršin, bosiljak.
Potrebno je uzeti žlicu zemlje i preliti je sa malom količinom octa. Ukoliko je zemlja neutralna doći će do vrlo slabog stvaranja pjene. Kod kiselog zemljišta neće biti promjena. Međutim, ako je zemljište bazno, doći će do pojave reakcije, burnog stvaranja pjene, i to je najbolji dokaz reakcije octa sa bazama iz zemlje. Prema intenzitetu stvaranja mjehurića možemo utvrditi i radi li se o slabije baznom ili baznom zemljištu. Što je više pjene, i zemljište je baznije.
Žlicu zemlje preliti sa sodom otopljenom u vodi. Neutralno i bazno zemljište neće reagirati, dok će kiselo zemljište reagirati i doći će do stvaranja pjene. Što je stvaranje mjehurića intenzivnije, to je i veća kiselost zemlje.
Uzorak zemljišta očistiti od nečistoća (grančica, kamenčića) i u staklenoj posudi otopiti u destiliranoj vodi. Otopinu zemljišta procijediti kroz nekoliko slojeva gaze ili filter. U profiltriranu otopinu potopiti lakmus papir koji će nakon nekoliko minuta promijeniti boju. Dobivenu boju uporediti sa bojom na skali koja se dobije u paketiću lakmus papira.
Za ovaj postupak potrebno je uzeti 3 do 4 lista trešnje, višnje ili crne ribizle i preliti sa proključalom vodom. Pustiti da se ohladi. Hladnom otopinom od lišća preliti uzorak zemljišta. Nakon nekoliko minuta, boja u staklenoj posudi će promijeniti boju. Crvenkasta boja je pokazatelj da se radi o kiselom i jako kiselom zemljištu, dok plava boja ukazuje na slabo kiselo zemljište. Zelenkasta boja ukazuje na netralnu reakciju zemljišta.
U staklenu teglu staviti uzorak zemljišta i polako ga preliti sa sokom od grožđa. Ukoliko dođe do promjene boje i na površini se pojave mjehurići, radi se o neutralnom zemljištu.
Foto: Pixabay.com
Tagovi
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/