Pretraga tekstova
Na imanjima uvijek imamo korova kojeg kosimo. Od njega možemo napraviti odlično sredstvo, a tu su i drugi dodaci
Gnojiva koja pripremamo na bazi bilja i drugih prirodnih tvari primjenjuju se tijekom vegetacijskog perioda kada uzgajane biljne vrste intenzivno rastu.
Njihova prednost je što su potpuno prirodna, možete ih napraviti sami, prilagoditi količinu i sastav.
Na imanjima uvijek imamo korova kojeg kosimo. Od njega možemo napraviti odlično sredstvo. Pokošena trava koju koristimo ne smije imati sjeme, jer bi doprinijeli širenju korovskih biljaka.
Potrebna nam je bačva u koju stavljamo travu i vodu. Dovoljno je na 1kg trave dodati 10l vode. Svakog dana sadržaj promiješamo kako bi pospješili fermentaciju koja traje oko dva tjedna. Veća temperatura znači da će se proces brže odvijati. Nestanak pjene bit će znak da je završena fermentacija.
Neugodan miris možemo neutralizirati dodavanjem valerijane ili njene otopine ili pak kamenog brašna.
Nakon završenog procesa, dobivena otopina se procijedi, razrijedi s vodom u odnosu 1:10 i tekuće gnojivo je spremno za primjenu.
Od koprive, sljeza i gaveza možemo sami pripremiti kompleksno gnojivo bogato dušikom, fosforom i kalijem. Bit će nam potrebno 1,5kg koprive, 1,5kg sljeza, 1,5kg gaveza. Sve prelijemo s 50l vode i ostavimo da fermentira dva tjedna. Procjeđeni sadržaj se može odmah koristiti ili se uskladištiti u tamnom i hladnom prostoru kako bi ga upotrijebili u roku od nekoliko dana.
U kantu dodamo 10l vode i lopatu zrelog komposta. Sve se dobro izmiješa i ostavi sljedeća tri dana. Na dnu će biti talog, a tekući dio odlijemo i koristimo ga za zalijevanje. Povrće i cvijeće se prihranjuju njime dva do četiri puta tijekom vegetacije. Prilikom zalijevanja ne polijevajte tekućinu po biljkama. Najbolje ga je primijeniti u jutarnjim ili večernjim satima, po oblačnom vremenu.
Njime možemo prihranjivati voćke i ukrasno drveće i grmlje, ali se primjenjuje u prvom dijelu vegetacije kada je intenzivan porast. Ako bi ga koristili u drugom dijelu, došlo bi do produžavanja rasta mladih prirasta koji ne bi uspjeli dozrijeti do zime i propali bi zbog mraza i niske temperature.
Možemo koristiti različite vrste stajnjaka; kokošji, goveđi, ovčji. Prema izboru će ovisiti sastav i kvaliteta gnojiva kojeg pripremamo. Stajnjak otopiumo u vodi u omjeru 1:2. Ako želimo povećati nutritivnu vrijednost dodamo 200g pepela na 10l otopine. Promiješamo i ostavimo da fermentira, najviše do tjedan dana.
Prije upotrebe sadržaj se procijedi, a dobivena tekućina razrijedi s vodom u omjeru 1:25 do 1:30. Prije primjene zemljište dobro zaliti.
Napomena: za kupusnjače nije preporučljivo koristiti ovo gnojivo jer im mijenja okus i miris.
Tagovi
Prihrana biljaka NPK Gavez Biljno gnojivo Alternativno gnojivo Eko gnojivo
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
List kukuruza se krenuo uvijati, šušti na vjetru. Ljeto tek počelo, a kiše nigdje na vidiku. Suncokret i ječam se dobro drže.
Tako je lijepa, ta naša Slavonija 🥰
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Prognozirao sam da je realno da kukuruz nastrada od suše ! Prognozirao sam da je realno da kukuruz nastrada od suše !
Maja Celing Celić
prije 1 tjedan
Viš, na to sam zaboravila, da se frče. Ali na rubovima polja ima baš suhog lista, u taj dio udara kad je sunce najjače. Viš, na to sam zaboravila, da se frče. Ali na rubovima polja ima baš suhog lista, u taj dio udara kad je sunce najjače.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Kukuruz se i inače ljeti preko dana frče kako bi se zaštitio od isparavanja. Ali svakako kiše opasno fali, soja nekako najlošije izgleda koliko sam Više [+] ovih dana primijetila :/