Pretraga tekstova
Povišene vrtne gredice su odlične za proizvodnju povrća, začinskog bilja, sitnog voća na malom prostoru, u urbanim sredinama ili na neplodnom i siromašnom zemljištu.
Povišene vrtne gredice su odlične za proizvodnju povrća, začinskog bilja, cvijeća, sitnog voća na malom prostoru, u urbanim sredinama ili na neplodnom i siromašnom zemljištu.
Ove gredice moguće je napraviti sa okvirom ili bez, ali je preporučljivo odlučiti se za okvir jer se na taj način sprečava osipanje gredice, a time se štedi i na vremenu koje bi bilo utrošeno na njeno popravljanje, ali i sprečava uništavanje zasada unutar gredice do čijeg oštećenja može doći osipanjem.
Formirani okviri gredice mogu biti od drveta, kamena, cigle, bale slame ili drugog priručnog materijala. Najčešće se pravi od drvenih greda ili starih cigli. Gredice kod kojih je okvir od bala slame su jednogodišnje gredice jer se bale brzo razlažu. Prilikom formirmiranja gredice, posebnu pažnju treba obratiti na lokaciju gredice. Tlo treba biti što ravnije zbog dobre drenaže suvišne vode, a gredica treba da je lako pristupačna sa svih strana.
Obično su gredice širine do 1,5 m, kako bi se osiguralo da je sredina gredice dostupna sa obje strane. Dužina gredice je proizvoljna, a najpoželjnija je dužina do 4 m. Visina se kreće od 15 do 100 cm, a ovisi od vrste kulture koja će se sijati ili saditi i od kvalitete zemljišta na kome podižemo gredicu.
Prvi korak u izgradnji gredice je pravljenje okvira koji je načešće od drvenih dasaka ili greda. Poželjno je koristiti novo drvo, jer staro i trulo naseljavaju mravi i druge štetočine. Ne preporuča se koristiti ni reciklirane daske ni grede koje su bojane jer mogu sadržavati štetne kemikalije.
U unutrašnjost okvira se slaže na papir ili karton koji je potrebno dobro zaliti. Svrha kartona je da zaustavi prodor svjetla do neobrađenog tla i na taj način zaustavi prodor korova. Najjednostavnije je gredice ispuniti smjesom zemlje i kopmosta i na taj način se dobiju gredice koje su već nakon tjedan dana (slijeganja tla u gredici) spremne za prvu sadnju. Ovakve gredice služe kao prepreka mnogim štetočinama, a veoma lako je na njima montirati mali plastenik. Lukovi plastenika se postavljaju na 1,5m. Ovakvi priručni plastenici mogu poslužiti i kod proizvodnje rasada.
Održavanje ovakvih gredica je veoma jednostavno. Svake jeseni ili proljeća treba nasuti svježi kompost ili stajsko gnojivo. Malčiranjem površine ovakvih gredica zadržava se vlaga, a to je važno jer se ove gredice brže isušuju. Važno je stoga takve gredice i redovito zalijevati.
Foto: depositphotos.com; withgod
Tagovi
Slama Proizvodnja povrća Kompost Malčiranje Drenaža Đubrenje Povišene gredice Kopanje Montiranje plastenika Sitno voće Cigla
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊
RankaV
prije 7 godina
Gredice se malčiraju ili se dodaje kompost.Taj materijal se razlaže i hrani gredicu. Svake sezone gredica se održava. Opširan je odgovor za ovako mali komentar. Ima dosta literature na tu temu, poput Vrt bez motike i slične knjige.