Koristi se protiv lisnih ušiju, krumpirove zlatice, puževa, kupusne muhe, mrava, grinja, tripsa, moljaca, lisnih buha i mnogih drugih. Njen miris dezorijentira štetnike.
Duhanska prašina se smatra industrijskim otpadom, ali ona je svoju primjenu pronašla u poljoprivredi kao efikasno zaštitno sredstvo. Odlična je protiv insekata, ali i kao gnojivo. Riječ je, zapravo, o vrlo usitnjenom lišću duhana.
Koristi se protiv lisnih ušiju, krumpirove zlatice, puževa, kupusne muhe, mrava, grinja, tripsa, moljaca, lisnih buha i mnogih drugih. Njen miris dezorijentira štetnike.
Kada se koristi za zaprašivanje, ne treba prelaziti količinu od 50 g na 10 m². Primjenjuje se jednostavnim prašenjem površine biljaka i okolnog zemljišta. Na ovakav način često se primjenjuje u usjevu krumpira i kupusa.
Za pripremu tekućih insekticida može se koristiti samostalno ili u raznim kombinacijama. Kod suzbijanja puževa, mrava, kupusne muhe poprašimo površinu zemlje oko biljke. Sloj treba biti širok oko 5 cm. Količina koja se potroši na 1 m² je 20 g. Tretman se ponavlja poslije 15 dana. Oprezno, ne koristi se više od dva puta tijekom vegetacije.
Uzmemo 50 g prašine, prelijemo sa 1 l tople vode i ostavimo jedan dan. Nakon toga sadržaj procijedimo, dodamo vodu u odnosu 1:2. Za bolje prianjanje možemo dodati 40 g sitno naribanog eko sapuna na 10 l dobivene otopine.
Pomiješajte jednu čašu pepela i jednu čašu duhanske prašine i prelijte s 1 l vrele vod. Ostavite potopljeno od 12 do 24 h uz povremeno miješanje. Sadržaj se procijedi, dodamo dvije žlice tekućeg sapuna i dopunimo vodom da bude 10 l tekućine. Koristi se za suzbijanje lisnih buha i ušiju.
Možemo je upotrijebiti kao prihranu za ukrasno i sobno bilje prilikom presađivanja. Na 10 l supstrata dodaje se pola žlice duhanske prašine. Prilikom sadnje voća i grmlja u sadnu jamu dodajemo jednu do dvije šalice. Za gnojidbu travnjaka na 1 m² rasipa se oko 30 g prašine i zatim dobro zalijemo vodom kako bi spriječili da je odnese vjetar.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica
Damir Senj
prije 1 godinu
Ranka Vojnović ovaj recept ti nije za one koji se bave eko proizvodnjom. Duhan kada ide u cvatnju, cvijet se reže, kad cvijet makneš formiraju se mi to zovemo zaperki. A da se zaperk ne formira prska se sa sretsvom koje je kacerengno. Bolje tko može da nabavi flance duhana pa si posadi po vrtu ali bez obrezivanja cvijeta i tada koristi ovaj tvoj recept. Otac sadio duhan 20 god. Brat 5 god.
Marta Radić
prije 1 godinu
Uh , ima u toj prašini svega i svačega