Pretraga tekstova
Novi zahtjevi su puno fleksibilniji i ne stavljaju biološke preparate u isti koš s kemijskim sredstvima
Europska unija je još u veljači donijela relevantne zakonske akte koji imaju za cilj ubrzanje upotrebe proizvoda s mikroorganizmima. To se odnosi na bakterije, gljive, viruse i protozoe.
Ekološkim gospodarstvima i poljoprivrednicima će biti olakšano dobivanje i upotreba alternativa kemijskoj zaštiti usjeva. Novi zakonski akti će stupiti na snagu u studenom 2022. godine.
Do sada je u EU dozvoljena upotreba 60 mikroorganizama i biostimulanasa za zaštitu bilja. Nova pravila stavljaju njihova biološka i ekološka svojstva u centar procjene rizika. Prije izdavanja dozvole neophodno je dokazati da je upotreba sigurna i da nema nikakve negativne učinke na zdravlje ljudi, životinja ili drugih neciljanih organizama.
Novi zahtjevi su puno fleksibilniji i ne stavljaju biološke preparate u isti koš s kemijskim sredstvima. Fokusiraju se na važne podatke, a manje je testiranja na životinjama, jednostavnija je aplikacija, procjene rizika i drugo. Najbitnije za korisnike je to da će rokovi biti kraći za pristup na tržište EU.
Akti se baziraju na suvremenim znanstvenim spoznajama, a EU se nada da će ju na taj način učiniti jednim od najprogresivnijih tijela za regulaciju biostimulansa.
Tagovi
Biostimulansi Zaštita bilja Mikroorganizmi
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Sven Perec iz Šandrovca, pokraj Bjelovara, poznat je diljem Hrvatske po tjestenini od durum pšenice obogaćenoj lokalno uzgojenim batatom, butternut tikvom i špinatom. Na 15 hektara vlastite zemlje, uz dodatne površine u najmu, uzgajaju... Više [+]
OPG Sven Perec iz Šandrovca, pokraj Bjelovara, poznat je diljem Hrvatske po tjestenini od durum pšenice obogaćenoj lokalno uzgojenim batatom, butternut tikvom i špinatom. Na 15 hektara vlastite zemlje, uz dodatne površine u najmu, uzgajaju batat i kukuruz.
Tjesteninu Perec, koju zajedničkim snagama stvara cijela obitelj, možete pronaći u velikim trgovačkim lancima, a njihov pristup poljoprivredi omogućio im je zaokruženu proizvodnju batata bez otpada.
Uskoro više!