Pretraga tekstova
Posljednjih godina postoji pozitivan trend u potrošnji po glavi stanovnika i tržišnog udjela. No, broj eko farmi pada
Austrija je vodeća zemlja Europske unije u ekološkoj poljoprivredi. Ondje se na čak 27,1% obradivih površina uzgaja na ekološki način. Usporedbe radi, prosjek EU iznosi nešto više od 10%.
Posljednjih godina postoji pozitivan trend u potrošnji po glavi stanovnika i tržišnog udjela, piše Agrarheute. U 2023., je u usporedbi s prethodnom godinom, prodaja eko svježih proizvoda porasla za 5,3% na oko 873,6 milijuna eura, ali je pala drugih, prerađenih organskih proizvoda za 2,8%.
Istovremeno, pada broj ekoloških farmi. Od 2022. do 2023. je ugašeno 930 gospodarstava, odnosno 4%. Prošle godine ih je bilo 24.148 što je 22,7% od ukupnog broja.
Smanjio se i broj površina pod ovom vrstom uzgoja, za 10.000 ha, odnosno manje ih je za 1,5%, a ukupno 695.180 ha.
Predsjednica udruženja Bio Austria Barbara Riegler kao glavni razlog za ovaj pad vidi u činjenici da poljoprivrednici nisu mogli ostvariti dovoljan prihod jer su prodajne cijene bile preniske, a operativni troškovi su se istovremeno povećali.
Kako bi potaknuo ovu vrstu proizvodnje tamošnji ministar poljoprivrede Norbert Totschnig predstavio je paket vrijedan 360 milijuna eura, no Riegler smatra kako će to samo otežati situaciju jer ograničava poljoprivrednike.
Bilježimo napuštanje, kako zadržati hrvatske poljoprivrednike u eko proizvodnji?
Odustajanje, kako smo pisali, bilježi i Hrvatska.
Tagovi
Eko proizvodnja Austrija Eko proizvodi Eko gospodarstva Eko površine
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naše, a svjetsko! Karolina nam je pobjednica europskog natječaja agrarnih novinara!
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Svakako i sa moje strane čestitke i molba agrarnim novinarima da se plasira javnosti prijedlog g . Plenkoviću da se na čelu sa njim , imenuje Više [+] POVJERENSTVO koje bi u roku 30 dana napisalo NACRTE zakona za HRVATSKU agrarnu reformu - STRATEGIJU razvoja poljoprivrede ! Nužna je informativna i obrazovna uloga novinara !