Bez energije nezamisliva je profesionalna, dohodovna proizvodnja, a iz perspektive očuvanja okoliša, OIE nemaju alternativu. Danas se korištenje obnovljivih izvora energije sve češće razmatra u kombinaciji 2 ili više izvora, u ovisnosti o njihovoj dostupnosti
Profesionalna visoko-dohodovna plastenička proizvodnja danas je nezamisliva bez grijanih plastenika. Intenzivna peradarska i svinjogojska proizvodnja uvelike ovisi o kontroliranoj temperaturi u fazi prirasta podmlatka. Razne sušare i prerađivački pogoni trebaju izvor topline.
Koji energent preferiraju proizvođači?
Postoje obnovljivi izvori energije (OIE) kao što su sunce, vjetar ili geotermalni izvori i neobnovljivi kao što su fosilna goriva. Korištenje OIE se subvencionira na nivou EU odnosno jedan je i od ključnih ciljeva Zajedničke poljoprivredne politike 2023-2027. Kroz intervenciju 73.03. cilj je povećati neovisnost poljoprivrednih gospodarstava o energentima. Visina potpore je od 15.000 do 300.000 EUR, a za ulaganja u geotermalne izvore do 1.500.000 EUR.
"Što se tiče Sunčeve energije, količina proizvedene energije iz solarnih kolektora za proizvodnju topline ili fotonaponskih panela za proizvodnju električne energije ovisi o insolaciji odnosno o području u kome se nalazi farma te o vremenskim prilikama, je li sunčano ili oblačno. Ako je više oblaka proizvodi se manje energije, posebno zimi. Geotermalna energija pruža stalan izvor energije koji nije ovisan o vremenskim prilikama", pojašnjava dr.sc. Sanja Živković s Energetskog instituta Hrvoje Požar.
Nažalost, geotermalni izvori su rijetkima dostupni zbog ekstremnih troškova početnih investicija.
Prema njezinim podacima u 2023. godini u sektoru hrvatske poljoprivrede potrošeno je 148,6 GWh električne energije. "Danas se korištenje obnovljivih izvora energije sve češće razmatra u kombinaciji 2 ili više izvora, u ovisnosti o njihovoj dostupnosti", dodaje.
Što se tiče ekološke održivosti, pogodna je kombinacija biomase i Sunčeve energije, u smislu da se Sunčeva energija može koristiti kao primarna, a nedostatak se nadopunjava kotlovima na biomasu.
"Također je moguće koristiti i dizalice topline u kombinaciji s fotopanelima, no sve ovisi o količini potrebne energije za grijanje“, napominje.
Iz perspektive očuvanja okoliša, OIE nemaju alternativu. Lož ulje i nafta nisu obnovljivi, te škode ekosustavu stvarajući čestice čađe i dima. Biomasa nije obnovljivi izvor i trošit će se brže pri potrebi postizanja viših temperatura. Zemni plin i ukapljeni naftni plin (UNP) manje zagađuju okoliš.
"Isplativost izgradnje postrojenja ovisi o količini energije koja je potrebna za grijanje, odnosno o veličini postrojenja, a u slučaju biomase ovisi i o dostupnosti krute biomase za grijanje. Cijena goriva - biomase niža je od cijene npr. UNP-a za istu količinu proizvedene energije“, kaže dr.sc. Živković.
Proizvodnju ovog sadržaja sufinancirala je Europska unija. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Tagovi
Autorica
Partner
Vurnikova ulica 2,
1000 Ljubljana,
Slovenija
tel: +386 1 473 53 81,
e-mail: info@czd-kmeckiglas.si
web: https://kmeckiglas.com/