Pretraga tekstova
Američki znanstvenik otkrio kako uz pomoć prirode zamijeniti kemijske pesticide!
Paul Stamets je vodeći svjetski znanstvenik koji se bavi proučavanjem gljiva, uključujući i njihove genetske i biokemijske osobine. On je prije devet godina zaštitio patent, kako piše EWA, koji nije dobio veliki odjek u medijima. Pitate se zašto? To je patent koji predstavlja smrt za kemijsku industriju pesticida i čini ih potpuno nepotrebnima u suvremenoj poljoprivrednoj proizvodnji.
Ovaj znanstvenik je otkrio kako uz pomoć prirode možemo insekte spriječiti u uništavanju usjeva. Kako su nazvani, SMART pesticidi osiguravaju gotovo trajno rješenje za kontrolu preko 200.000 vrsta insekata, a sve zahvaljujući magičnim gljivama. Iako je jedan od vodećih svjetskih mikologa, ovaj izum nije dobio pozornost koju zaslužuje.
Biopesticidi kontroliraju preko 200.000 vrsta insekata.
Stamets je to učinio koristeći se dobrim poznavanjem entomopatologije gljiva, odnosno gljiva koje uništavaju kukce. Paul je uspio kod njih spriječiti proces sporulacije te ih učiniti još privlačnijim za kukce koji se tada njima hrane. Ono što im slijedi nije nimalo zabavno, jer se gljivica unutar njih počinje razvijati i izjedati ih iznutra, što dovodi do njihovog potpunog uništenja. Pored toga, ekstrakti entomopatogenih gljivica mogu upravljati kukcima u različitim smjerovima, a imaju moć uništavanja 200.000 vrsta insekata. Dovoljno je samo biljke poprskati ekstraktom gljivica pred sporulaciju i - čekati.
Ovaj patent ima potencijal revolucionizirati način proizvodnje - ukoliko dođe do njegove komercijalizacije i dostupnosti širim masama ljudi. No, s obzirom da je izum star od 2006. godine, zašto ga još nema u primjeni na našim poljima?
Revolucionarno otkriće američkog znanstvenika Paula Stametsa koje nije dobilo pažnju koju je trebalo.
"Toleriranje upotrebe kemijskih pesticida u modernoj poljoprivredi je sada već zanemarivanje dokaza o štetnosti njihove primjene na okoliš. Takav stav više nije održiv", tvrde znanstvenici. Na primjer, možete li zamisliti svijet bez pčela? Dokazano je da pesticidi imaju velikog udjela u njihovom nestajanju. Malo je reći da su nam potrebne drugačije metode od onih na koje smo navikli, s obzirom da smo primjenom umjetnih sredstava potpuno promijenili strukturu i plodnost tla.
"Monsanto generira 16 milijardi dolara godišnje, a takva količina prihoda zasigurno je dovoljna da spriječi bilo kakav dotok informacija koji bi mogao promijeniti njihov status u svijetu", kažu zagovornici biopesticida. Može li Monsanto zaista zaustaviti promjenu, evoluciju zemljoradnje?
No, postoji i druga strana priče. Iako ovi biopesticidi mogu eliminirati potrebu za GMO i BT sjemenom i potpuno promijeniti koncept poljoprivrede, a k tome su i besplatni jer se mogu uzgajati i na poljoprivrednom otpadu, neki tvrde da bi nas njihova primjena mogla dovesti do još goreg scenarija. Baza organske proizvodnje je naime - bioraznolikost, a sposobnost uništavanja tolikog broja vrsta kukaca, i korisnih i štetnih, neke je teoretičare ozbiljno zaplašila te je stoga ovaj patent pomalo omražen i u krugovima organskih proizvođača.
"Gljivice pred sporulaciju mogu se sušiti, smrznuti, hladiti i peletizirati te aktivirati za djelotvornu upotrebu privlačenjem insekata", navodi Paul Stamets. Patent se opisuje kao korištenje gljivičnog sistema sa svrhom ekološke sanacije i obnove, očuvanja i poboljšanja staništa, biološkog pročišćavanja otrovnih otpada i zagađenih mjesta, filtracije poljoprivrednog otjecanja, poboljšanja poljoprivrednih prinosa i kontrole bioloških organizama.
No, kako bi se uklonile kemikalije iz ljudskog organizma, postoje i druge dostupne metode za uklanjanje, odnosno detoksikaciju potencijalnih kemijskih pesticida, a to su zajednice vrtova, urbane šume i oživljavanje permakulture. Potencijalna opasnost ovog patenta za bioraznolikost ipak bi se mogla na neki način i kontrolirati te je većina još uvijek - unatoč opasnostima, za promjenu smjera kojim ide konvencionalna poljoprivreda. Korporacije će tu imati štošta za reći.
Foto: ewao.com
Tagovi
Biopesticidi SMART Paul Samets Patent Gljivice GMO Poljoprivredni otpad Biološki organizmi Sporulacija Revolucija poljoprivrede Pametni pesticidi Štetnost Plodnost tla Ekološka sanacija Korporacije Monsanto Round up Glifosat Pčele Neoni
Autorica
Više [+]
Prije nego je upisala pravo, počela se baviti novinarstvom. I u njemu ostala. Pisala je za Večernji list, Poslovni dnevnik i Tportal, a televizijsko iskustvo stekla je na RTL-u. Kada ne piše, vozi bicikl, romobil ili skija :)
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 2 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 2 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 2 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.