Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • JRC Mars
  • 29.11.2024. 18:00

Povoljno vrijeme ubrzalo sjetvu i žetvu u Europi, ali zabrinjava višak oborina i suša

Dok su sjevernu, središnju i istočnu Europu obilježili topli i suhi uvjeti, na Pirenejskom poluotoku došlo je do bujičnih poplava

Foto: Shutterstock/Filippo Carlot
  • 103
  • 26
  • 0

Povoljno vrijeme u većem dijelu Europe, s prosječnim do iznadprosječnim temperaturama i manjkom oborina, ubrzali su sjetvu i žetvu te osigurali razvoj usjeva. Ipak, prosinački JRC MARS bilten ističe da su nepovoljni uvjeti zabilježeni u dijelovima Španjolske, Italije, Rumunjske, Bugarske, Turske, Ukrajine i Rusije.

Višak oborina

Intenzivne kiše uzrokovane tzv. fenomenom izolirane depresije na velikoj nadmorskoj visini (DANA) pogodile su istočnu Španjolsku krajem listopada, što je dovelo do bujičnih poplava u Valenciji i Kataloniji. Kako navode, kumulativne oborine u tim regijama premašile su dugoročni prosjek za više od 100%, a lokalno i za preko 150%.

Slično tomu, u sjevernoj Italiji obilne kiše do sredine listopada uzrokovale su poplave, spriječile žetvu ljetnih usjeva i odgodile početak sjetve zimskih usjeva na studeni.

Sušna područja

Suša na Siciliji, prenosi izvješće, posljedica ljetnih sušnih uvjeta, izaziva ozbiljnu zabrinutost za sjetvu durum pšenice koja mora biti završena do prosinca. Slično, u jugozapadnoj Rumunjskoj i pojedinim dijelovima Bugarske suša je negativno utjecala na nicanje i početni razvoj uljane repice i zimskih žitarica.

U istočnoj Ukrajini i južnoj europskoj Rusiji suha tla otežala su sjetvu, rezultirajući manjim posijanim površinama i slabim stanjem izniklih usjeva. Na istoku Rusije hladnije vrijeme napravilo je dodatnu štetu. Kako kažu, u Turskoj su oborine bile među najnižima od 1991., što ugrožava sjetvu zimskih žitarica.

S druge strane, deficit oborina zabilježen je i u većem dijelu sjeverne, središnje i istočne Europe. Posebno su pogođeni Irska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Belgija, Nizozemska, južna Skandinavija, baltičke zemlje, jugozapadna Bjelorusija te dijelovi Rumunjske, Bugarske, Grčke, Turske i Alžira, što je dodatno otežalo poljoprivredne aktivnosti.

Dugoročna prognoza 

Do kraja mjeseca hladan zrak nastavit će se širiti većinom Europe, dok se za Pirenejski poluotok prognoziraju blage temperature. Kiša se očekuje u većem dijelu Europe, s najvišim razinama oborina u planinskim područjima i regiji Crnog mora.  

Do siječnja se očekuju topliji uvjeti od prosjeka, s temperaturama do 3 °C iznad uobičajenih u sjeveroistočnoj Europi te do 2 °C u većem dijelu kontinenta. Na Pirenejskom poluotoku oborine će vjerojatno biti 0–50 mm ispod prosjeka, dok se za sjevernu Europu predviđa do 50 mm više oborina od prosjeka.


Tagovi

JRC Mars Suša Pojačane oborine Poplave Suha tla Deficit oborina


Autor

Tin Junušić

Više [+]

Magistar novinarstva s iskustvom rada u domaćim i stranim medijima, ljubitelj prirode.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

POZIV NA PANEL RASPRAVU “ KAKVA JE BUDUĆNOST HRANE PROIZVEDENE NA EKOLOŠKI NAČIN” Pozivamo Vas na Panel raspravu “Kakva je budućnost hrane proizvedene na ekološki način” koja će se održati povodom manifestacije EKO STUDENI u WESTGATE-u ( ul... Više [+]