Vinogradari, pripazite na moguću pojavu sive plijesni, savjetuje naš agrometeorolog mr.sc. Dražen Kaučić upozoravajući da se oborine ne očekuju pa navodnjavanje biljaka s kratkim korijenovim sustavom mora i dalje biti svakodnevno.
Proteklih sedam dana su ponovno bili vrući. Akumulacija topline bila je u cijeloj Hrvatskoj unutar višegodišnjeg prosjeka. Dnevne su temperature zraka narasle u gorju do 29℃, zapadu na 31℃, a na istoku i uzduž Jadrana i do 32 ℃.
Biljke su doživljavale temperaturni stres, a životinje gubile apetit. Kako se tijekom ranih jutarnjih sati temperatura pri tlu spustila na kopnu ispod 10℃, biljke i životinje uspijevale su se noću donekle oporaviti od stresa.
Na tlu ima pora te je i gubitak vode procesom evapotranspiracije velik. Vrijedno je istaknuti kako se tlo na 5 cm dubine tijekom podneva zagrijalo na istoku do 36℃, a uzduž Jadrana i do 38℃, pa nas i ne čudi spomenuta pojava pora. Količine oborine do 1 mm na istoku, 1 do 14 mm na sjeverozapadu i 1 do 3 mm u gorju nimalo nisu bile dovoljne za biljke s kratkim korijenovim sustavom.
Sunčano i vruće bit će i u danima koji dolaze. Tijekom subote i nedjelje dnevne će temperature zraka narasti u gorju do 33℃, a na istoku i sjeverozapadu, ali i uzduž Jadrana do 36℃. Noći će ovog tjedna biti tople jer se temperatura neće spuštati ispod 20℃. No, početkom idućeg tjedna ipak će dnevne biti niže za 3℃ do 4℃, ali još uvijek veće od 30℃. Noći neće biti tople jer će temperature biti niže od 20℃.
Upozoravamo trudnice, djecu i srčane bolesnike da ne izlaze na otvoreni prostor u vremenu od 10:00 do 17:00 sati jer će UV indeks biti vrlo visok. Savjetujemo da obroci hrane budu manji, ali češći. Alkohol bi trebalo tijekom dana izbjegavati, a vodu piti što češće. Odjeća mora biti lagana, svijetla i široka. Ako u kućama i stanovima nema sistema za hlađenje, savjetujemo da tijelo omotamo mokrim ručnicima.
Radova na otvorenom još uvijek ima pa se moraju obavljati tijekom ranih jutarnjih ili kasnih poslijepodnevnih sati. Vinogradari su uglavnom završili s prskanjima protiv pepelnice i plamenjače. Sad treba pripaziti na moguću pojavu sive plijesni jer je kod nekih vinskih sorata počelo dozrijevanje, ali i promjena boje bobica. Prilikom odabira fungicida za prskanja protiv spomenute sive plijesni treba dobro poznavati karencu.
Prskanja kalijem ovog trenutka ima smisla jer će bobice iz dana u dan biti sve mekanije, a time i ugroženije od širenja plijesni. Korištenje biostimulatora u vinogradima gdje je bilo tuče, vrlo je poželjno.
Tagovi
Autor
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Klimatski jedna od najgorih godina od kada me pamćenje služi ! Jedino je u brdskoj Slavoniji obnovljena voda , a u poljoprivredi jad i bijeda ! Plamenjača i kiša uništile orahe , nekima i vinograde , mojih se 200 čokota ispred kuće drže , pomalo jedem ranije sorte !
Damir Senj
prije 1 godinu
Pa kod mene u podnožju Bilogore sa BJ strane i nije tako vruče. Malo je temperaturno zeznuto jer se temperatura kreče oko 29 a noči su hladne oko 15 stupnjeva pa nas naveče udari temperaturni šok, problem su nam preko dana iparavanja iz tla, previše vlage u zemlji . Tlo još dobro natopljeno od kiša.