Pretraga tekstova
Normalne razine kiše će vjerojatno stići u dijelove Europe između kolovoza i listopada, ali možda neće biti dovoljne da se tlo u potpunosti oporavi od deficita akumuliranog u više od pola godine, stoji u izvješću GDO
Informacije o suši na gotovo globalnoj razini naša su svakodnevica već nekoliko mjeseci. Uzrokovala je velike posljedice, posebno na ljetnim kulturama, i to najviše kukuruzu.
Situacija se pogoršava dok s druge strane kiša koja pada ovih dana u pojedinim regijama Europe ipak oporavlja oštećene usjeve. No, prateće grmljavinske oluje uzrokuju štetu, stoji u najnovijoj mjesečnoj analizi Globalnog opservatorija za sušu (GDO) za EU. Istraživači naglašavaju da postoji rizik od kontinuiranog isušivanja tla uzrokovanog uzastopnim toplinskim valovima od svibnja i trajnim nedostatkom oborina.
I dalje upozoravaju da je gotovo polovica teritorija EU-a u opasnosti od ove vremenske nepogode, što su naveli u prošlom izvješću.
Mračna procjena: Gotovo pola teritorija EU u opasnosti od teške i dugotrajne suše
Vodostaji rijeka su sve niži, a izvori presušuju što znatno utječe na proizvodnju energije u elektranama te posljedično na smanjenje usjeva.
"Ozbiljna suša koja je od početka godine zahvatila mnoge regije Europe dodatno se proširila i pogoršala od početka kolovoza", navodi se u izvješću koje je objavio Zajednički istraživački centar Europske komisije.
Predviđa se sve veća opasnost za velike dijelove Italije, Španjolske, Portugala, Francuske, Njemačke, Nizozemske, Belgije, Irske, Luksemburga, Rumunjske i Mađarske, kao i za zemlje koje nisu članice EU-a Britaniju, Srbiju, Ukrajinu i Moldaviju.
Sve u svemu, izračunali su da je 17 posto teritorija Europe u kategoriji crvenog upozorenja. U srpnju su predviđali 11 posto.
"Nedavne oborine mogle su ublažiti sušu u nekim regijama. Međutim, u nekim su područjima grmljavinske oluje koje su ih pratile uzrokovale štetu, gubitke te umaljile učinak kojega su oborine mogle imati", navodi se.
Nadalje, prognoziraju kako sredozemni dio sve do studenog može očekivati toplije vrijeme i više suše od uobičajenih.
Normalne razine kiše će vjerojatno stići u dijelove Europe između kolovoza i listopada, ali kako stoji u izvješću, možda neće biti dovoljne da se tlo u potpunosti oporavi od deficita akumuliranog u više od pola godine.
Dijelovi Španjolske, Portugala i Hrvatske možda će i dalje biti sušniji od normalnih vremenskih uvjeta, dok će u Alpama vjerojatno popustiti.
Zaključuju da su atmosferski uvjeti povezani s toplinskim valovima koji su Europom trajali tijekom svibnja, lipnja i srpnja bili na najvišoj razini od 1950. godine.
Na ovoj interaktivnoj karti možete pratiti razvoj situacije na globalnoj razini.
Tagovi
Suša Europa Crveno upozorenje Interaktivna karta Globalni opservatorij za sušu GDO
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 6 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔