Pretraga tekstova
Dolazak značajnijih oborina najavljen je krajem listopada i studenog. Očekivati se može grmljavina, pljuskovi i olujni vjetrovi, a ne može se isključiti ni lokalizirana tuča.
Prosječna temperatura površinskog zraka u Europi od lipnja do kolovoza ove godine bila je gotovo 1°C iznad prosjeka u odnosu na razdoblje od 1991-2020., što čini ovo ljeto najtoplijim u skupu podataka Službe za klimatske promjene Copernicus (C3S), stoji u njihovu mjesečnom pregledu za kolovoz.
No, ovogodišnji osmi mjesec bio je uz onaj 2017. godine globalno treći najtopliji zabilježen, čak nešto više od 0.3°C topliji u odnosu na prosjek razdoblja 1991-2020., no s kontrastnim uvjetima na cijelom kontinentu. Rekordne maksimalne temperature zabilježene su u mediteranskim zemljama, toplije od prosjeka na istoku te općenito ispodprosječne na sjeveru.
Još nedavno smo bili svjedoci katastrofalnim krajnostima gdje su sjevernu i središnju Europu pogodile povijesne poplave, dok su uzastopni toplinski valovi uzrokovali požare na jugu i jugoistoku našeg kontinenta.
Što nam nakon ovakvoga ljeta donosi jesen, objavili su prognostičari AccuWeathera. Članovi međunarodnog tima za dugoročno prognoziranje, Tyler Roys i Alan Reppert kažu da će obrazac La Niña koji se razvija na Pacifiku, a koji će utjecati na vremenske uvjete u cijelom svijetu, biti pokretačka snaga za cijelu jesen. Sezona službeno počinje jesenskim ekvinocijem 22. rujna. Pišu kako je zima 2020.-2021. također imala La Niña uzorak pa bi ova sezona mogla biti slična prošloj, što će reći, ova bi pojava mogla donijeti sezonu olujnih vjetrova.
Prema ovoj platformi iznadprosječne temperature bi se početkom jeseni trebale nastaviti na istoku Europe. Na Balkanu i u Grčkoj su mogući i toplinski valovi, uglavnom tijekom prve polovice jeseni. To bi, nažalost, moglo uzrokovati još šumskih požara.
Istovremeno, oluje koje se predviđaju na Mediteranu mogle bi donijeti kraća osvježenja.
Dolazak značajnijih oborina najavljen je krajem listopada i studenog, a na naše će se područje proširiti iz Italije. Nažalost, postoji i prijetnja od poplava. Očekivati se mogu grmljavine, pljuskovi i olujni vjetrovi, a ne može se isključiti ni lokalizirana tuča.
Tagovi
Prognoza Jesen La Niña 2021 Toplinski val Olujni vjetrovi Poplava Tuča
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂 Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂
Đuro Japaric
prije 3 godine
SASA , uvažavam dio tvojih razmišljanja , ali ne razumiješ da snijega imamo sve manje , da su nam dio izvora i potoka u brdskoj SLAVONIJI u zadnje 4 godine PRESUŠILI , da nivo podzemnih voda opada , a ovo pitaj ljude iz vodovodnih poduzeća , da su lipanj , srpanj i kolovoz ove godine bili najtopliji od kako se mjeri temperatura ! U krumpiru zemlja mi je bila suha kao brašno , voćke sam 3 puta zalijevao dovoženjem vode , isto tako i posađena božićna drvca !
SASA FRANIC
prije 3 godine
jos malo budalastina o tzv "klimatskim promjenama" koje ne stete nicem niti je ista u njima neobicno
Đuro Japaric
prije 3 godine
Nema problema za Slavoniju , ako bude padalina voda će oteći u CRNO MORE , a NEĆE u brdskoj SLAVONIJI završiti u AKUMULACIJAMA jer ih osim BOROVIKA i male PETNJE nemamo ! Akumulacija Londža moguće zapremine preko 20 milijuna kubika vode započeta je sa izgradnjom još u Jugoslaviji ! A , Plenković umjesto MRTVIH KAPITALA neka u ime svoje bezvrijedne Vlade mijenja Zakon o vodama i KRENE U MASOVNU gradnju akumulacija u brdskoj Slavoniji !