Pretraga tekstova
Suzbijanje mora biti stalna mjera te ih treba suzbijati dok ih ima najmanje, dok se zadržavaju na ograničenim površinama. To je potrebno da se previše ne namnože jer je onda i trošak suzbijanja puno veći. Mamci za trovanje glodavaca se zovu rodenticidi. Oni su većinom na bazi klorfacinona, brodifakuma, bromadiolona, difetialona, flokumafena i kumarina (komercijalni nazivi proizvoda: FACIRON, RATOX, CHROMORAT, KLERAT, BRODILON, RATIMOR, RODEXION, STORM, RACUMIN).
Primjenjuju se u raznim oblicima. Radi njihove štetnosti po drugu divljač i domaće životinje potrebno ih je stavljati u rupe (aktivne rupe) ili na skrovita mjesta gdje druge životinje ne mogu doći do njih (pod kašetu i sl).
Mamci se mogu stavljati u rupe, jedna žlica po rupi koja se zatim obavezno zatvori. Rupa mora biti aktivna - rupa zaglađenih rubova. Mogu se također stavljati na hrpice od 10-25 grama razmaknute jedne od drugih 9 m i pokrivene. Ovo isto vrijedi za skladišta i podrume. Također se mogu koristiti i mamci u obliku parafinskih blokova i peleta. Naravno, moraju biti obavezno pokriveni s nečim da ne bi stradale druge životinje.
Bromadiolon, brodifakum i difetialon pripadaju u skupinu antikoagulanata koji djeluju već nakon jednokratnog uzimanja. Djeluju brže, ali su znatno opasniji za ljude i domaće životinje.
Klorfacinon i derivati kumarina su kumulativni otrovi koji djeluju postepeno na glodavce (višekratno uzimanje). Glodavci umiru uslijed unutarnjeg krvarenja nakon 5-7 dana od unosa u organizam. Antidot su velike količine vitamina K1.
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
U hladnjači kod Osijeka