Pretraga tekstova
Ako ste tek zakoračili u svijet vrtlarenja, važno je znati što izbjegavati kako ne bi došlo do usporenog rasta biljaka ili ugroze cijelog vrta
Ožujak je idealno vrijeme za planiranje vrta te početak sadnje i sjetve. Ako ste tek zakoračili u svijet vrtlarenja, važno je znati što izbjegavati kako ne bi došlo do usporenog rasta biljaka ili ugroze cijelog vrta.
1. Pretjerano zalijevanje biljaka
Mnogi početnici misle da je više vode uvijek bolje, no istina je da prekomjerno zalijevanje može uzrokovati truljenje korijena i privući štetnike. Važno je naučiti prepoznati kada biljka zaista treba vodu. Provjerite vlagu tla prstom i zalijevajte samo kada je gornji sloj zemlje suh.
2. Sadnja/sjetva bez plana
Nasumična sadnja može dovesti do prenapučenosti i nedostatka prostora za rast. Svaka biljka ima svoje zahtjeve u pogledu razmaka, svjetlosti i tla. Prevelika gustoća može dovesti do slabije cirkulacije zraka, povećanog rizika od bolesti i konkurencije za hranjive tvari. Prije sadnje napravite plan vrta i informirajte se o potrebama svake biljke, kao i dobrim i lošim susjedima.
Nemojte pretjerati s previše vrsta neke biljke ukoliko niste dovoljno upoznati njome. I njih nekoliko će vas dovoljno zaokupiti zalijevanjem, plijevljenjem, skidanjem zaperaka i slično.
Također, mnogi zaborave označiti gdje su što posijali. Najjednostavniji način je zabadanjem grančica u redove ili stavljanjem vrećice od sjemena u zemlju kako bi znali o kojoj se biljci radi.
3. Sjetva biljaka prerano ili prekasno s obzirom na podneblje
Velike su razlike u rokovima sjetve između različitih krajeva Hrvatske, stoga se nemojte slijepo držati preporuka na poleđini pakiranja sjemena. Ako posijete biljke prerano, mladi izdanci mogu stradati od mraza ili nepovoljnih uvjeta. S druge strane, ako kasnite sa sjetvom, biljke možda neće imati dovoljno vremena za razvoj prije nego što nastupi hladnije vrijeme. Prije sjetve proučite klimatske uvjete svojeg podneblja i prilagodite raspored sadnje.
4. Zanemarivanje kvalitete tla
Plodno tlo ključ je zdravog vrta. Početnici često zanemaruju analizu tla i ne dodaju potrebne hranjive tvari. Redovito obogaćujte tlo kompostom ili organskim gnojivima kako biste osigurali optimalan rast biljaka.
5. Korištenje previše kemikalija
Iako insekticidi i herbicidi mogu brzo riješiti problem štetnika i korova, njihova prekomjerna upotreba može oštetiti biljke i kontaminirati tlo te napraviti dugoročnu štetu. Pokušajte koristiti prirodne metode kontrole štetnika, poput sadnje biljaka koje odbijaju nametnike ili korištenja prirodnih fungicida.
Vrtlarenje je proces učenja, pa ne dopustite da vas pogreške obeshrabre - svaka sezona donosi nove lekcije i prilike za rast.
Koje ste vi početničke greške radili prilikom vrtlarenja? Pišite nam u komentare ispod teksta!
Tagovi
Sadnja Sjetva Vrt Zalijevanje biljaka Plan vrta Plodno tlo Prirodne metode
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom