Pretraga tekstova
Osim opreza kod branja gljiva, treba ih pažljivo čistiti i skladištiti. Nikada ih ne perite vodom i ne stavljajte u plastične vrećice, a osim u hladnjaku možete ih zamrznuti ili osušiti.
Jesen je vrijeme branja jestivih gljiva. Međutim, treba biti iznimno oprezan i nikako se ne upuštati bez odličnog znanja u prepoznavanju jestivih i otrovnih vrsta jer, samo je jednu otrovnu dovoljno pojesti da uzrokuje probavne probleme pa čak i smrtni ishod.
Također, budite oprezni i pri kupovini na tržnici ili ako ih od nekoga dobijete. Konzumirajte ih samo ako ste potpuno sigurni da su jestive.
Jestive gljive i opasne dvojnice - oprez pri branju i kupnji na tržnici!
A kako sačuvati gljive ubrane u prirodi?
Držite li ih u hladnjaku, moguće je da će ubrzo početi čudno mirisati. Primjerice, vrganji imaju miris tinte ili ljepila i tada više nisu jestivi.
Samonikle su gljive ukusne, ali se i vrlo brzo kvare. Mogu stajati oko 2 dana, za razliku od uzgajanih, što znači da ih treba brzo potrošiti. Također, šumske i one s livada nikada ne treba jesti sirove, upozorava agrarheute.
Važno ih je pravilno očistiti jer će im to produžiti rok trajanja. A to znači da se ne smiju prati vodom jer će tada izgubiti svoju aromu. Nečistoće je najbolje odmah ukloniti nožem na mjestu branja. Tijekom transporta važno je da jedna drugu ne pritišću i da imaju dovoljno zraka, a kod kuće ih očistite mekanom četkicom ili krpicom.
U slučaju da ih nećete potrošiti odmah, umotajte ih u papirnatu vrećicu i stavite u hladnjak. U plastičnim se vrećicama ili zatvorenim posudama kondenzacija brzo stvara jer se gljive "znoje", a ujedno i brže kvare. Stoga ih je za pohranu najbolje umotati u papir.
Zamrzavanje omogućuje njihovo dugotrajno čuvanje. Prije stavljanja u zamrzivač prvo ih treba očistiti, i narezati na komade ili tanke ploške te kratko blanširati. Ovim se postupkom zadržava više okusa i vitamina nego kod sirovo smrznutih, a postoji i vizualna razlika jer meso bijelih gljiva ne posmeđi.
Mogu se sušiti i u pećnici na oko 40°C, a zbog visoke vlažnosti vrata pećnice trebaju ostati malo otvorena. Treba napomenuti da je okus suhih dosta intenzivan, a prije njihove upotrebe poželjno ih je potopiti u vodi.
I da ponovimo, trovanje se ne događa samo početnicima u branju već i onima koji se time bave godinama te postaju previše sigurni u sebe pa često i pogriješe.
Berači često upadaju u zamke zbog loše edukacije, a gljive u prirodi često imaju svoje dvojnice.
Stoga kako ne bi došlo do trovanja, educirajte se kod stručnih osoba te ih berite oprezno. Ako niste sigurni, radije ih nemojte brati. I ne zaboravite na pravilno skladištenje.
Tagovi
Gljive Berba gljiva Skladištenje gljiva Čuvanje Zamrzavanje Sušenje
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔