Pretraga tekstova
Tropska biljka kod nas se uglavnom uzgaja iz sjemena zbog svoje osjetljivosti na mraz. Oprezno s bobicama, jer se boja s ruku teško pere
Malabarski špinat je tropska vrsta povrća koja se u našim krajevima uzgaja kao jednogodišnja biljka. Nije pravi špinat, ali mu sliči i upotrebljava se na isti način. Razlikujemo zeleni Basella alba, koji se češće uzgaja kao jestiv, i crveni malabarski špinat Basella rubra, kojeg najčešće uzgajaju kao dekorativnu biljku. Obje su jestive i vrlo osjetljive na mraz.
Nije zahtjevan, ali traži stalnu vlagu. Odlično uspijeva na osunčanim mjestima, a dobro podnosi djelomičnu sjenu. Odgovara mu zemljište koje je dobro drenirano, bogato organskim tvarima. Ne podnosi previsoku vlažnost tla. Traži dobru opskrbu vodom tijekom vrućih, ljetnih mjeseci. Listovi se beru 70 do 80 dana poslije sadnje.
Kako se kod nas uglavnom uzgaja iz sjemena, potrebno je na kraju vegetacije pristupiti berbi i čuvanju. Već 100 do 150 dana od sadnje formira sjeme. Njegove bobice će vam obojiti ruke intenzivnom ljubičastom bojom koja se teško pere.
Možemo ih ostaviti na biljci da uvenu i smežuraju se, ali ne treba predugo čekati jer će otpasti. One koje nisu potpuno suhe, treba dodatno ostaviti u tankom sloju na Suncu. Kako i osušena pulpa sadrži više vode nego sjeme, suhe bobice su podložnije pojavi plijesni i truljenja.
Drugi način je da ih isperemo u cjedilu kako bi odvojili sjemenke od pulpe. Nakon toga ih ostavimo da se ocijede i prostremo u tankom sloju na površinu tacne ili krpe. Nakon najmanje 8 h, uz odgovarajuću temperaturu, one će se osušiti.
Takve se sjemenke bolje čuvaju i na njima rijetko dolazi do pojave plijesni, koja se s jedne bobice brzo proširi na ostale. Čuvaju se u hermetički zatvorenim teglama ili plastičnim vrećicama na suhom, prohladnom, tamnom mjestu. Najbolje se čuva u hladnjaku. U ovakvim uvjetima zadržavaju klijavost sljedeće dvije do tri godine.
Tagovi
Malabarski špinat Basella alba Basella rubra Sjeme malabarskog špinata Skupljanje sjemena
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Karolina Rastija
prije 19 sati
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 2 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 3 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 3 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.