Pretraga tekstova
Gljiva bukovača raste u tzv. grozdovima i hrani se celulozom iz komposta koji svaki uzgajivač može sam pripremiti. Ova vrsta gljive jednostavnija je za uzgoj i prodaju od šampinjona.
Prije dva desetljeća Dragoslav Pantelić iz Velikog Orašja (susjedna Srbija, op.ur.) odlučio je započeti proizvodnju gljiva. Sagradio je dva namjenska objekta i opredijelio se za šampinjone. Proizvodio ih je pet - šest godina, a onda se preorijentirao na bukovače. Zašto?
Šampinjoni rastu na pognojenim terenima, poput životinjskog izmeta na primjer i neophodan im je kemijski tretman dok bukovači uopće nije potrebno prskanje pa se smatra ekološkim proizvodom.
"Proizvodnju šampinjona sam napustio iz najmanje četiri razloga. Kompost sa zasijanim micelijem ne mogu sam napraviti već moram kupiti, a šampinjoni se moraju više puta tretirati protiv bolesti i štetnika. Također, neophodno je i pokrivanje zemljišta te je veća konkurencija na tržištu nego bukovače", objašnjava Pantelić zašto je odustao od proizvodnje šampinjona.
Podlogu, odnosno, kompost za zasijavanje micelija bukovače, Dragoslav priprema od pšenične slame koja mora biti potpuno žuta i čista. Konstruirao je i stroj sjeckalicu s kojom slamu usitni na dva do tri centimetra, a zatim je u velikim cisternama, na temperaturi od sto stupnjeva, pasterizira nekoliko sati.
"Poslije pasterizacije slama se ohladi na oko 20 stupnjeva. Ovo se u praksi često zanemaruje pa se negativno odražava na uspješno nicanje. Naime, micelij jestive gljive, bez obzira na vrstu ili soj, gubi vitalnost i neće se razvijati u uvjetima viših temperatura. Micelij zasijan na toplom kompostu "ubijen" je i zato se obavezno zasijava na ohlađeni kompost", naglašava Pantelić.
Zasijanim kompostom pune se PVC vreće. On se u njima dobro i ravnomjerno stiska i nakon punjenja tri četvrtine zapremine, vreće se dobro zategnu i uvežu. Zatim se sa svih strana izbuše i to u obliku križića na razmak oko 20 centimetara. Time je završen postupak pripreme komposta.
Vreće se potom unose u prostorije za prorastanje u kojem je temperatura 25 stupnjeva. Prorastanje micelija traje oko tri tjedna, tijekom kojih se formira bjeličasta pokorica u kompostu i na njegovoj površini. Tada se vreće prenose u prostoriju s temperaturom od oko 15 stupnjeva. Ako nema mogućnosti za drugu prostoriju, ista se mora ohladiti do te temperature.
Pantelić ima poseban objekt za plodonošenje, kapaciteta tisuću vreća. U njemu stalno održava temperaturu na 15 - 16 stupnjeva. Uz to, objekt se mora provjetravati i vlažiti polijevanjem podnog betona vodom, a od velike važnosti za dobro plodonošenje je i osvjetljenost prostorije. Potrebno je da vreće smještene na željeznim rafovima pola dana budu u mraku, a pola na svjetlu.
"Kroz izrezane otvore na vrećama brzo će se pojaviti prvo izraslina, a zatim i gljive u grozdu. Pravo vrijeme za berbu je kad se ivice gljive potpuno isprave. Kako bukovača plodonosi u grozdu, gotovo da nije moguće da svaki klobuk dostigne ovaj stupanj razvoja. Zato biramo najveći i beremo čitav grozd odvajanjem od osnove. Ukoliko na otvoru ostane nešto plodonosnog tijela, potrebno ga je čistim nožem potpuno odstraniti kako bi se na istom mjestu pojavio nov grozd", kaže Pantelić.
Prvi plodovi za berbu stižu za 28 dana. Od zasijavanja micelija pa do posljednje berbe obično prođe oko dva mjeseca i za to vrijeme gljive se beru tri puta. Obično, najviše plodova ubere se u prvoj turi, a u drugoj i trećoj znatno manje.
Ovaj povrćar svu proizvedenu količinu bukovače plasira obližnjem većem trgovačkom lancu po cijeni od 200 do 250 dinara kilogram (13 do 16 kuna). On naglašava da to nije posao od kojeg se može brzo obogatiti, ali može se sasvim pristojno živjeti.
Tagovi
Zasijavanje micelija Uzgoj bukovače Zasijani kompost Bukovača
Autor
Više [+]
Dugogodišnji novinar,kao i urednik, tiskanih i elektronskih medija, bogat iskustvom u sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 13 sati
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 14 sati
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 14 sati
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 3 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 6 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.