Pretraga tekstova
Posjekli smo stablo, panj je ostao. Što dalje činiti i kako očistiti zemljište? Kemijske tvari, vatra, pila nam mogu pomoći
Uklanjanje panja može biti zahtjevan posao ukoliko ne posjedujemo ili ne možemo iznajmiti traktor sa svrdlom ili vitlom za čupanje.
Odlučimo li se to sami napraviti, trebamo znati da se drveće razlikuje po tvrdoći i korijenju. Ovisno o vrsti drveta, složenosti korijena i promjera, naš posao možemo završiti za nekoliko sati ili duži vremenski period.
Postoje mnogobrojne tehnike kako ga ukloniti.
Upotreba kemijskih sredstava predstavlja problem jer se ona upijaju u okolno zemljište i ispiru u podzemnu vodu. Ako se ipak odlučite za ovaj način, panj se ili zareže ili se izbuše dublje rupe u koje se nasipa kalij nitrat te zalije s malo vode. Djelovanje kemikalije je sporo i može proći i do dva mjeseca. Tkivo drveta će postati spužvasto i tada se lako sječe sjekirom. Osim kalij nitrata koriste se i druge tvari koje razgrađuju drvnu masu: gnojiva bogata dušikom, lož ulje.
Jedan od najlakših, ali i najdužih načina je da ga kompostiramo. Preko njega se stavlja velika količina organske mase, a mikroorganizmi će ga postepeno naseliti i razgraditi.
Možete iskoristiti i vatru. Bilo da jednostavno zapalite ili da napravite švedsko ložište, od zapaljenog panja će tijekom vremena ostati samo pepeo.
Za ručno vađenje bit će vam potreban alat za sječu. Deblo treba ostaviti nešto malo iznad površine zemlje, ne treba ga potpuno ukloniti. Tako ćete dobiti polugu za lako vađenje
Uklonite zemlju oko panja na udaljenosti 0,60 do 1 m, ovisno od veličine i starosti posječenog stabla i promjera panja. Ovo će vam omogućiti da doprete do glavnih žila u zemlji. Što više zemlje uklonite, to će vam biti lakše izvaditi panj. Škarama, lopaticom ili pilom odrežite što više korijenja i oslobodite centralni dio. Sada možete guranjem naprijed- nazad ili u strane olabaviti osnovu stabla. Uz pomoć lopate provjerite ima li još korijenja kojeg trebate odsjeći. Manje panjeve je moguće izvaditi uz pomoć poluge, dok će za veće trebati upotreba vozila, kamiona ili najsigurnije traktora, i lanca koji se veže okolo panja. Nastalu rupu ispunite zemljom.
A ako vam panj i ne smeta toliko, možete ga iskoristiti kao dekoraciju u vrtu. Izbušite ga, u rupu stavite zemlju i posadite cvijeće.
Tagovi
Sječa drveća Panj Ukloniti panj Kako Panj u dvorištu
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂 Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂
Zoran Čukljević
prije 2 godine
Moja metoda se nešto razlikuje od ovih metoda. Ovisno od debljine panja,najbolje ga je odrezati nekoliko centimetara ispod površine zemlje,motorkom zarezivanjem napraviti nešto kao mrežu preko panja,jednostavno prekriti sa slojem zemlje i on će kroz neko vrijeme pretvoriti u fini kompost. Najbezbolnije bez kemijskih sredstava. Ako sadite neku drugu sadnicu na to mjesto,posadite je pored panja i kako postojeći panj trune služiće kao hrana posađenoj voćki. Sve to ovisi o debljini panja jer neke sadnice ili ukrasna drva imaju jako veliko korijenje po nekoliko metara od stabla pa je tu stvarno neophodna mehanizacija da se panj izvadi iz zemlje. Kopanje i vađenje panja ručno je jako težak posao. Potrošićete snage više nego što potrošite snage u svom svakodnevnom poslu u trajanju i do 10 sati. Ali sve to ovisi što planirate na mjestu postojećeg panja kojeg želite odstraniti sa tog mjesta.