Pretraga tekstova
Za pripremanje su neophodni koncentrirani svježi sok od grožđa, orasi i brašno
Nakon berbe grožđa u Gruziji slijedi pripreme tradicionalnog slatkiša u obliku kobasice, a kojeg nazivaju churchkhela. U ovoj zemlji je uobičajeno da u prodavaonicama i tržnicama vidite štapiće ove neobične poslastice.
Za pripremanje su neophodni koncentrirani svježi sok od grožđa, špaga na koju se vješaju orasi i brašno. Pored oraha mogu se koristiti lješnjaci, sušeno voće poput marelice, šljive, datulje, ananasa ili jabuke te sjemenke bundeve.
Slatki štapići churchkhele doprinose zaslađivanju teške i često začinjene hrane, a predstavlja energetsku grickalicu koju koriste lovci ili putnici tijekom putovanja jer je zasitna. Tradicionalno se kupuje za zimske praznike.
Prvi korak je da orašaste plodove lagano i kratkotrajno proprže u tavi ili preliju vrućom vodom, a zatim ih viju na špagu koja je dužine do 76 cm. Polovice oraha se stavljaju s ravnom stranom okrenutom prema gore. Obično za jedan slatkiš treba 25 polovica oraha. Nakon nizanja špaga se zaveže s donje i gornje strane. Nanizane plodove ostave da se osuše na suncu.
U jednu posudu se stavlja brašno, neki dodaju i manju količinu šećera, a nakon toga i koncentrirani grožđani sok. Sve se dobro izmiješa i dodaje u lonac u kome je već litra soka. Zagrijava se na visokoj temperaturi, a cijelo vrijeme se mora miješati kako bi spriječili da se prerano stegne.
Nanizani plodovi se dodaju u gotovu masu i dobro se potope da od njih bude obložen. Dobro ukuhana masa ne smije kapati. Štapići churchkhele se ostavljaju tri do četiri dana da se suše na suncu kako ne bi bili ljepljivi na dodir. Zatim se postupak umakanja u slatku masu i sušenja ponavlja još jednom do dva puta.
Čuvaju se u drvenim kutijama ili ostave da "sazru" dva do tri mjeseca. Na površini se može pojaviti tanak sloj šećera u prahu.
Tagovi
Tradicionalni slatkiš Gruzijska poslastica Churchkhela Slatkiš od oraha Grožđe i orasi Energetska slastica
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šampion Dunava Ocjenjivanjem vina „Šampion Dunava“ stručnog ocjenjivačkog žirija, koje organizira Udruga Vinogradara Baranje Zmajevac u suradnji s Fakultetom agrobiotehničkih znanosti Osijek započeo je ovogodišnji Vinatlon. Novinari s podru... Više [+]
Šampion Dunava
Ocjenjivanjem vina „Šampion Dunava“ stručnog ocjenjivačkog žirija, koje organizira Udruga Vinogradara Baranje Zmajevac u suradnji s Fakultetom agrobiotehničkih znanosti Osijek započeo je ovogodišnji Vinatlon. Novinari s područja Osječko-baranjske županije 13. svibnja 2025. birali su najbolje vino u kategoriji “Novinarska graševina”.
Na natjecanje pristiglo više od 100 uzoraka vina, a za ovu priliku izdvojeno je 12 graševina s područja hrvatskog Podunavlja. Novinarsko ocjenjivanje pokazalo je da novinari koji nemaju stručna znanja o vinima itekako znaju prepoznati dobro vino. "Prošlogodišnji pobjednik nakon tog ocjenjivanja dobio je izvrsne ocjene i na međunarodnim natjecanjima."- rekao je Toni Kujundžić, docent na Katedri za voćarstvo i vinogradarstvo na osječkom FAZOS-u i voditelj ocjenjivanja.
Prošle je godine, prvi put u Hrvatskoj organizirano je ocjenjivanje vina “Novinarska graševina".
"Prošle godine je ovo ocjenjivanje bilo odlično iskustvo i drago mi je što postaje tradicija. Vino je definitivno proizvod kojim se možemo ponositi i koji je mamac za brojne turiste i goste koji posjećuju našu Osječko-baranjsku županiju." – rekao je Davor Lončarić s Hrvatskog radija.
“Novinarska graševina” šesta je kategorija nagrade u sklopu ocjenjivanja vina “Šampion Dunava 2025.”, a prošlogodišnja “Novinarska graševina” Graševina New Line iz 2023. godine Erdutskih vinograda, nakon ove nagrade osvojila je i zlatne medalje na ocjenjivanju vina u Kutjevu, Daruvaru, Ivanu Zelini te srebro na ocjenjivanju graševina Grow du Monde kao i srebro na jednom od najvećih svjetskih sajmova i ocjenjivanju vina Mundus Vini u Njemačkoj.
Koje su vino ove godine novinari izabrali kao najbolje, saznat će se na svečanom proglašenju 30. svibnja koje će se održati u Interpretacijskom etno centru u Karancu.
Pripremio: Tomislav Radić