Pretraga tekstova
Mehanizacija
Oprema i dijelovi
Poljoprivredna zemljišta
Poljoprivredni proizvodi
Radna mjesta
Sadni materijal
Usluge i ostalo
Zaštitna sredstva i gnojiva
Zaštitna sredstva
Gnojiva
Biljne vrste i sorte
Stočarstvo
Baza proizvođača
Isplaćene potpore
Tržište
Vremenska prognoza
Održivi rast mogu nam osigurati samo tehnološki moderne industrije i uslužne djelatnosti visoke dodane vrijednosti. Veličanje poljoprivrede politički je senzacionalizam i ekonomska slijepa ulica.
I dok se na Agroklub informacijskom sustavu bavimo temama održive poljoprivrede kao temeljem gospodarstva, neki ipak smatraju da je to zastarjela djelatnost. Sa portala poslovni.hr prenosimo velike dijelove pisane tvorevine Marka Biočine.
Budućnost Hrvatske je u poljoprivredi - ova poprilično mantrična rečenica vjerojatno je jedna od najponavljanijih, a ničim obrazloženih tvrdnji u novijoj povijesti hrvatske politike.
Dapače, u zemlji u kojoj ne postoji praktična mogućnost da se pozicija i opozicija usuglase oko ičega, na snazi je neupitno jednoumlje oko važnosti razvoja pojoprivredne proizvodnje za sretnu budućnost i ekonomski prosperitet Hrvatske. Ni lijevo, ni desno, niti u centru neće se naći stranka koja baš poljoprivredu neće staviti na istaknuto mjesto u svom tobožnjem gospodarskom programu, naričući pritom nad tužnom činjenicom da Hrvatska slabo koristi svoje poljoprivredne resurse koji bi mogli, uz eto baš one mjere koje oni predlažu, prehraniti pola Europe.
Često agronomi i raznis tručnjaci nagalašavaju da dohodak treba vratiti na selo. Ta mitologija oko domaće poljoprivrede vrlo lijepo zvoni, no što to zapravo znači?
Najjednostavnija i najpreciznija mjera ruralnog dohotka vjerojatno je udjel poljoprivrede u strukturi BDP-a. Prema podacima za 2013. taj udjel u Hrvatskoj iznosi oko 5%. Pojednostavljeno rečeno, od cjelokupne dodane vrijednosti koju kroz svoje djelatnosti, proizvode i rad stvore svi građani i sva poduzeća u zemlji, u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji nastane tek jedna dvadesetina.
Netko bi mogao pomisliti kako je baš ta činjenica dokaz kako u tom sektoru ima puno prostora za napredak, no takav udjel poljoprivrede u BDP-u spada među veće u cijeloj Europskoj uniji. Dapače, među visokorazvijenim zapadnim zemljama - društvu u kojem Hrvatska stremi pripadati - udjeli poljoprivrede u BDP-u su višestruko manji.
U Njemačkoj i Velikoj Britaniji je tako manji od 1% , u Francuskoj oko 1,6%, a u Italiji oko 2,4%. U slučaju Hrvatske dakle, poljoprivredna proizvodnja, neefikasna i usitnjena kakva jest, zauzima gotovo trostruko udjel u BDP-u nego što je prosjek zemalja OECD-a - ekonomski najrazvijenijih zemalja svijeta. Treba li jasnijeg dokaza da problem hrvatske ekonomije, pa tako niti rješenje tog problema, nije u poljoprivredi?
Uostalom, kad bi Hrvatska povećala svoju trenutnu razinu stvaranja dodane vrijednosti u primarnoj poljoprivredi, bilo kroz povećanje količina ili vrijednosti proizvodnje, za 50% - a to bi bio fenomenalan doseg za kojeg bi bilo potrebno barem desetljeće i pol - domaći BDP bi temeljem toga ukupno porastao za 2,5%.
Dakle, kumulativni efekt 15-godišnjih napora bio bi manji od rasta koji nam je svake godine potreban za servisiranje vanjskog duga. Utrostručimo li to na ime multiplikatora kojeg bi veća poljoprivredna proizvodnja izazvala u dodanoj vrijednosti stvorenoj kroz industriju i usluge, na rok od 15 godina, to ispada oko 0,5% rasta godišnje.
Dakako, ovaj izračun je vrlo rudimentaran, pa možda i neprecizan, no jasno ilustrira ključnu spoznaju, a to je da poljoprivreda nije djelatnost koja može biti dinamo budućeg ciklusa hrvatskog gospodarskog rasta. To naravno ne znači da proizvodnja hrane nije važna, ni da država ne treba osigurati uvjete za razvoj te djelatnosti.
Uostalom, plodna zemlja, povoljna klima, obilje vode i drugi uvjeti za poljoprivrednu proizvodnju značajan su resurs Hrvatske, a resursi bi trebali biti iskorišteni. Poljoprivreda, kao osnovna djelatnost sela, bitna je i zbog očuvanja naseljenosti ruralnih prostora, a oni pak zbog demografije i niza drugih društvenih razloga. Ipak, Hrvatska nikad neće moći živjeti od poljoprivrede, ma koliko ona razvijena i efikasna bila.
Ta pitoreskna zabluda već desetljećima zamagljuje nam stratešku viziju potrebnu da bi napredovali u onome što jedino može osigurati dugoročno održivi rast hrvatske ekonomije - modernim tehnološkim industrijama i uslužnim djelatnostima visoke dodane vrijednosti, utemeljenim na poduzetnosti i visokoj razini obrazovanja hrvatskih građana. To je jedini put naprijed. Veličanje poljoprivrede politički je senzacionalizam i ekonomska slijepa ulica.
Autor: Marko Biočina
Izvori
Tagovi
Izdvojeni tekstovi
Izdvojen oglas
KLUB
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Josip Habjan
prije 3 godine
Poljoprivreda je bitna i u Hrvatskoj.Mala smo zemlja i da nas se gura u nekakvo megalomasko prizvodnju/preradu,je po meni promašaj. Sa tehnologijom smo u zaostatku skoro samo 100 godina.Budućnost i bitnost je proizvoditi ćim zdraviju hranu, time ostavljamo budućnost pokolljenjima.Nadalje sve više će biti gladnih(siromašnih)obitelji pa zašto bi jedan trebao imati 1000 hektara ,dok se može omogućiti da sa svojih 5 hektara prehranjuje (preživi) 200 obitelji.Te manje površine se lakše obrađuju mehanićiki bez ili imalo upotrebe pesticida ,prehrane se kokoške,pajceki, kravice...Na taj naćin biti ćemo prepoznatljivi van HR, što će se odrazit i na povećanje turizma.Zato velim da je jako bitna poljoprivreda zbog budućnosti....,pa shvatimo jednom kud nas vodi ta pohlepa za kapitalom. Ima jedna izreka:- može se nahraniti siromah ali ne i bogataš !
Đuro Japarić
prije 3 godine
Gospodin Marko napisao je istinu državljanima RH , koju ti pagora i ostali sa statusom državljana RH nastojte shvatiti !
U više navrata sam napisao da u idućih 10 - 15 godina kupnjom DRŽAVNE , kupnjom i zakupom PRIVATNE zemlje možemo formirati 15 - 20 tisuća komercijalnih OPG koji bi se PRODAVALI i NASLJEĐIVALI kao tehnološke cjeline i koji bi uz dio poljoprivrednih poduzeća bili BUDUĆNOS hrvatske poljoprivrede !
- sada imamo preko 180 000 opg u Upisniku sa prosječnom površinom 5 ha
- u idućih 10 - 15 godina UMRIJETI će većina sadašnjih starih nositelja OPG !
- dio njihove zemlje neće htjeti obrađivati nasljednici jer mnogi NEĆE biti u RH .
- Režim u Zagrebu kojega čine ; Vlada , Sabor i Predsjednica RH imaju USTAVNU mogućnost da donesu zakonodavstvo za BUDUĆE OPG !
Inače g . Marko , selo NE može živjeti od poljoprivrede ! Selo se može gledati kao mjesto života sa RAZLIČITIM izvorom prihoda za život !
pagora23
prije 3 godine
Nije ovo prvi put da dotični ovako nasrće na poljoprivredu i to uvijek kad se treba nešto promjeniti recimo odnos prema uvozu, pravednija raspodjela potpora ili bilo što šta bi okrznulo korporacije u koje je uštekan zato obično izbjegavam pisane tvorevine gosp.s kahlica frizurom.