Bila je vrlo ozbiljna kada me to pitala jer kaže, Izet je uvijek tražio punjene bamije. Objasnila sam joj zašto se ne puni, ali joj i otkrila kako ju ja koristim
Neki dan u bašči okopavam bamiju i dođe susjeda pa me pita: "A što vam je to što kopate?"
"Bamija."
"Bamija?", čudi se.
"Da, dobila sam sjeme od prijateljice iz Bosne, sijem ju već drugu godinu. Moji ju vole."
"A jeste ju punili kada", pita ona naivno.
"Nisam", nasmijem se i kažem da se ona ne puni. Krenem objašnjavati zašto, a ona me prekida:
"Ma to je Izet u Lud, zbunjen, normalan uvijek govorio, da bi punjene bamije."
"Da, znam, čula sam za to, ali nisam gledala seriju", komentiram pa joj objasnim da su punjene bamije isto što i "kad na vrbi rodi grožđe".
Naime, bamija u svojoj mahuni ima pet i više komorica odvojenih žilama i ispunjenih sjemenom. Gotovo je nemoguće izdubiti ih i puniti. Osim toga, beru se dva do tri dana nakon cvjetanja, dok su jako male, svega par centimetara. Mogu i starije, veće, ali tada imaju sjemenke i više celuloze.
Nije ju teško uzgojiti, a kada krene cvjetati i plodonositi, imat ćete ju cijele sezone.
U mojoj obitelji ju jako volimo iako smo je prvi puta jeli tek kada smo ju sami uzgojili. Njome je posebno oduševljen moj suprug pa u svako varivo doda i koju mahunu bamije jer zgušnjava jelo, daje mu određenu ljepljivost i posebnu teksturu.
Budući da ne možemo potrošiti sve odjednom, a nemamo je gdje sušiti, spremim ju u zamrzivač pa koristimo po potrebi.
Sušena bamija je puno zdravija i ukusnija od ostalih načina konzervacije
Dakle, mi ju konzumiramo na najjednostavniji mogući način, no bamija se može koristiti u mnogim jelima, dodaje se slatkoj i kiseloj zimnici, kao što su pekmez ili primjerice ajvar.
Najzdravije ju je jesti svježu jer svaka termička obrada uništava vitamine koje sadrži. Narežite ju na tanke kolutiće i dodajte u sezonsku salatu od rajčice, paprike, luka. Njezin je okus neutralan pa se slaže sa svakim povrćem i začinima.
Ona je uz piletinu i mrkvu glavni sastojak begove čorbe, klasičnog jela bosanske kuhinje, a može se pirjati uz meso i dodati u sva variva.
Narezana na kolutiće i propirjana na ulju i luku uz dodatak rajčice, odličan je i lagan umak koji se služi uz tjesteninu, rižu, palentu.
Može se pržiti na ulju, pohati ili roštiljati.
Također se i kiseli, samostalno ili s drugim povrćem kako što su mrkva, luk, paprika, prema receptu za primjerice kisele krastavce ili tikvice.
Tikvice se mogu kiseliti jednako kao krastavci - evo 2 načina
Osim što oplemenjuje svako jelo, ona je vrlo zdrava. Prema istočnjačkoj medicini, njezina sluz veže kolesterol, pomaže razvoju crijevne flore i rada jetre, regulira razinu šećera u krvi, pomaže kod probavnih smetnji.
Također je i dosta skupa. Kilogram svježe je 10 eura. Zato iduće godine planirajte uzgoj i uživajte u njezinoj dobrobiti.
Jeste probali kada bamiju? Kako ju vi pripremate? Otkrijte nam svoj recept u komentaru ispod teksta.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica
Damir Senjan
prije 1 godinu
Martina Pavlović je bila u mom selu kod Dobravko Božac , ima tu članak na agroklubu, imamo idealna mjesta za sadnje takvih stvari, nije problem ni prodaja, zvao sam prijatelja u ZG što misli o bamiji, uh samo daj ode ti to ko keks.
Damir Senjan
prije 1 godinu
Majo ovo sam za maglu pročitao na google. Iskustva oko bamije nemam ali oko kebaba imam 😋😋. Moram više sakupiti informacija o usgoju Bamije. Jučer sam sinu i kčerki baš spomenuo kad smo sakupili u vočnjaku otavič ( treča košnja) da između voča otac ostavio preveliki razmak od 6 metara pa međuredno staviti bamiju, ako misle da može nešto bolje zasaditi to što misle da bi bilo bolje, jer tu nema ni mraza ni magle a lako i navodnjavati. Po novim Eko shemama treba nešto međuredno, pa je to opcija da vočnjake maknem iz plave boje. Plava boja po agenciji je nema nikakve aktivnosti nema ni poticaja, livade u žutome jer nemogu vidjeti preko satelita aktivnost. Ako trajnu livadu preoreš odmah vide aktivnost i stavljaju u zeleno, malo nas u mozak a ja dobijem dodatno 0,50 hektara obradive površine.
Maja Celing Celić
prije 1 godinu
Damire, da, ne znam kako bi joj smetala magla. No, ja sam sjeme dobila od Ranke Vojnović, a ona živi u Prijedoru i znam da uvijek govori kako ondje često bude magle. E sad, ako njoj uspijeva... Vrijedi probati :)
Damir Senjan
prije 1 godinu
Majo ja nisam vegan ali iz ove moje šale i vašega članka koliko sam proguglao nije loše toga malo više posaditi ono za probu pa da vidimo isplativost. Malo me jedino zabrinjava dali bi to kod mene uspjelo, ne toliko zbog mraza več zbog magle. Smeta joj dosta magla. Natovarit ću ja to kčerki da joj nebude dosadno i da vidim kako joj stoji motika u ruci 😂😂 za početak.
Maja Celing Celić
prije 1 godinu
Haha. Damire, ja volim bosansku hranu iako ju baš ne poznajem dobro i malo je teže budući da sam veganka... ali bamija mi je totalno otkriće. Tako lijepa (ima cvijet kao sljez) i skromna biljka, a tako blagotvorna.
Damir Senjan
prije 1 godinu
To pitala i mene moja susjeda, jaooo draga susjedo kod sebe jesam ali u tvome vrtu još nikad nisam😂😂😂😂😂😂 ali draga susjedo NIKAD NIJE KASNO da vidimo kako se to puni i u tvome vrtu 🙊🙊🙊🙊🙊🙊😂😂😂. Moram na google da vidim što je bamija, počeo sam klepetati gluposti 🫣🫣🫣