Pretraga tekstova
Kod voćaka u prva tri tjedna poslije cvatnje dolazi do prvog vala masovnog otpadanja plodova. Koji su uzroci ove pojave?
Kod voćaka u prva tri tjedna poslije cvatnje dolazi do prvog vala masovnog otpadanja plodova. Tada otpadaju neregularno oplođeni i zametnuti plodovi - oni zametnuti bez oplodnje, s malim brojem embrija ili oni u kojima je došlo do uginuća embrija.
Uzroci ovog otpadanja su biološki i ekološki, a javlja se i otpadanje uslijed zasjene i slabe ishranjenosti voćaka.
Kod jabučastih voćaka 10 do 20 dana poslije cvatnje i zametanja dolazi do prvog masovnijeg otpadanja. Osnovni uzroci su poremećaji u oprašivanju i oplodnji. Otpadaju plodovi u kojima je došlo do abortiranja većeg broja embrija, kao i plodova s malim brojem formiranih embrija. Najviše otpadaju plodovi kod cvjetova koji su kasnije stupili u fenofazu punog cvjetanja.
Također, više otpadaju plodovi s rodnog drveta, čiji položaj u krošnji ne osigurava dobru osvijetljenost i ishranu (zagušeni i nedovoljno osvijetljeni dijelovi) u odnosu na rodno drvo dobro smješteno u krošnji. Osim toga, triploidne sorte pokazuju izraženo otpadanje, što se može umanjiti dobrim izborom i rasporedom oprašivača u voćnjaku.
Intenzitet ove pojave u ovoj svibanjskoj fazi je veći sa slabo ishranjenih stabala i u godinama s nepovoljnim klimatskim uvjetima za oplodnju. U godinama kada dolazi do pojave niskih temperatura u početnoj fazi razvoja ploda, javljaju se oštećenja na plodovima, koja ovise od stupnja zahlađenja i dužine trajanja niskih temperatura, i mogu izazvati otpadanje plodova.
Mladi plodovi jabuke i kruške stradaju na temperaturama - 1,1°C do - 2,7°C. Mrazevi slabijeg intenziteta ne moraju izazvati masovniju pojavu, ali izazivaju oštećenja u vidu nekrotičnog prstena u vršnom dijelu ploda, koji utječe na njegov estetski izgled.
Kod koštičavih voćaka prvo masovno otpadanje plodova javlja se 2 do 3 tjedna nakon cvatnje. U početku otpadaju plodovi s neoplođenim jajnim stanicama, a kasnije i plodovi u kojima je došlo do ranog abortiranja embrija. U ovoj fazi otpada relativno veliki broj zametnutih plodova s raznim defektima, i u povoljnim uvjetima za oplodnju kod svih vrsti i sorti koštičavih voćaka.
Drugi period kod koštičavih voćaka javlja se u fazi odrvenjivanja koštice, i kod ranih sorti počinje ranije, a kod kasnih sorti kasnije, zbog razlike u brzini razvoja ploda. U ovoj fazi otpadaju plodovi u kojima je, tijekom rasta i razvoja, došlo do abortiranja embrija.
Ostali periodi otpadanja plodova voćaka (jabučastih i koštičavih) su lipanj (kod koštičavih voćaka i kod promjene boje plodova) i treći val je u fazi zrenja - pred berbu.
Tagovi
Otpadanje plodova Oprašivanje Oplodnja Odrvenjivanje koštice
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer agronomije, specijaliziran za voćarstvo, vinogradarstvo, ratarstvo, povrćarstvo i fitomedicinu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Muž u našem preko 3,5 m visokom kukuruzu kod Drave 🫣🌽🌻 i suncokret je na jednoj njivi jako, jako dobar. Iako nam prijeti nevrijeme danas i suša već uzima svoje, ali nadamo se da će nešto i biti na kraju na vagi
Karolina Rastija
prije 2 sata
Haha, to je Pioneerov 9975, ali zemlja je kod Drave ova jako dobra Haha, to je Pioneerov 9975, ali zemlja je kod Drave ova jako dobra
Damir Senjan
prije 11 sati
Pa gledam slike, ovo je da nevjeruješ. Pa gdje ti muž nabavio sjeme kukuruza, ovo je kao u Amazonskim šumama ili neko Amazonsko sjeme kukuruza. Pa gledam slike, ovo je da nevjeruješ. Pa gdje ti muž nabavio sjeme kukuruza, ovo je kao u Amazonskim šumama ili neko Amazonsko sjeme kukuruza.
Damir Senjan
prije 11 sati
Moj si suncokret legao poslije sada ovoga jakoga vjetra, kukuruz izdržao vjetar ali suncokret nije. Moj si suncokret legao poslije sada ovoga jakoga vjetra, kukuruz izdržao vjetar ali suncokret nije.