Zaštita se provodi preventivno, prije pojave simptoma i prije kretanja vegetacije, prvenstveno bakrenim pripravcima.
Svake se godine naglašava potreba za pravovremenim i redovitim mjerama zaštite breskve jer se u protivnom proizvođači redovito susreću s problemom kojeg je kasnijim mjerama zaštite nemoguće riješiti. Naime, radi se o kovrčavosti lista, bolesti i općenito najznačajnijoj štetočinji breskve, ali i nektarine.
Kovrčavost lista breskve (Taphrina deformans) zasigurno već dobro poznajete po nakovrčanim, mjehurastim i zacrvenjelim listovima. Simptomi ove bolesti se javljaju u proljeće, prvo se primjećuju na mladom lišću. Listovi se deformiraju, kovrčaju i postaju mjehurasti, a boja lista mijenja se isprva u žutu, zatim u crvenu i naposljetku list nekrotizira. Listovi napadnuti Taphrinom se osuše i otpadaju pa kod jakih zaraza već u svibnju i lipnju stabla bresaka mogu ostati potpuno ogoljena.
Često se, međutim, dogodi da u povoljnim uvjetima biljka ponovno potjera listove pa se proizvođačima čini da se voćka sama oporavila. Ovaj se proces naziva retrovegetacija. Retrovegetacija ili ponovno listanje u velikoj mjeri iscrpljuje biljku pa se slabije formiraju cvjetni pupovi, mladice slabije odrvene pa je voćka zimi podložna smrzavanju, a utjecaj retrovegetacije na smanjenje rodnosti vidljiva je u visokim postocima.
Ako primijetite simptome bolesti, znači da zimsko prskanje ili nije provedeno ili nije kvalitetno provedeno. Dakle zaštita od ove bolesti se provodi preventivno, prije pojave simptoma i uopće prije kretanja vegetacije, prvenstveno bakrenim pripravcima. Vodite računa da tretiranje tj. prskanje provedete temeljito, kako bi svaki dio voćke bio prekriven bakrenim pripravkom jer bakar nije sistemik, nego kontaktno sredstvo.
Prema tome, tamo gdje ga niste primjenili neće ga ni biti, a netretirana mjesta lako postaju izvori zaraze. Dakle vrijeme primjene je neposredno pred kretanje vegetacije. I ne zaboravite da bakar u vegetaciji može biti fitotoksičan na breskvu, stoga ne tretirajte breskvu bakrom u vegetaciji.
Prezimljujuće oblike ove bolesti suzbijte bakrenim pripravkom kao što je NEORAM WG na način da 500 g pripravka otopite u 100 litara vode (50 g u 10 l vode) i temeljito poprskate svaku voćku. NEORAM WG je pripravak koji koristite u duplo manjoj dozi tj. koncentraciji u odnosu na ostale bakrene pripravke jer je razvijen upravo s namjerom da se smanji potrošnja bakra po jedinici površine.
Da biste zajedno s Taphrinom suzbili i prezimljujuće oblike štetnih kukaca kao što su lisne uši, štitaste uši, breskvin moljac i dr., pripravku NEORAM WG dodajte mineralno ulje.
Pravovremeno i kvalitetno tretiranje u periodu pred kretanje vegetacije najvažnija je i jedina mjera učinkovitog suzbijanja kovrčavosti lista breskve. Sve kasnije mjere zaštite u vegetaciji, pridonose održavanju zdravog nasada, ali bez zimskog prskanja, problem kovrčavosti postaje nerješiv.
Autorica: Veronika Radoš, dipl.ing.agr.
Tagovi
Partner
Trg žrtava fašizma 6,
10000 Zagreb,
Hrvatska
tel: +385 1 6608 633,
fax: +385 1 6608 632,
e-mail: info@agrochem-maks.com
web: http://www.agrochem-maks.com
Agrochem Maks d.o.o.
prije 9 godina
Protiv kovrčavosti lista breskve ( Taphrina deformans ) treba obaviti tretiranje u mirovanju vegetacije i prilikom bubrenja pupova odnosno na početku vegetacije jer je to jedino vrijeme kad se ova bolest može suzbiti. Ako se tu zaštita ne odradi kvalitetno ili izostane, gotovo sigurno će se pojaviti simptomi bolesti ( bubrenje lista, crvenilo, deformacije... ), a onda više zaštita nema smisla. Kod jake pojave bolesti dolazi do jake defolijacije, a samim time je i prinos smanjen, biljka se ne razvija itd. Neoram WG vrlo uspješno suzbija ovu bolest u dozama navedenim u članku.Za ostale voćne vrste ( jabuka, kruška... ) također je potrebno tretiranje na početku vegetacije navedenim pripravkom ( faza bubrenja pupova ).Doza primjene ovog pripravka je 5 kg/ha ili 0,5 kg/100 L vode u fazama mirovanja vegetacije i bubrenja pupova.
cdomagoj
prije 9 godina
protiv kovrcavosti obavezno sa sredstvima na bazi bakra jos barem jednom, a vjerojatno ce biti potrebno jos koji put ako se ovakvo vrijeme nastavi. protiv sveg ostaloga, ovisno o prisutnosti bolesti stetnika proslih godina... :)