Pretraga tekstova
Obavijest Savjetodavne službe za voćare.
Na području grada Zagreba i Zagrebačke županije proteklih je dana palo preko 80 litara kiše po kvadratnom metru te su ostvareni uvjeti za jaku infekciju uzročnikom krastavosti jabuka (Venturia inaequalis). Stoga obavještavamo vlasnike plantažnih nasada jabuka da ukoliko još nisu, izvrše tretiranje prema preporuci od 22. svibnja.
U nasadima koštičavog voća kao što su breskve, nektarine, šljive i trešnje, potrebno je obaviti zaštitu protiv protiv šupljikavosti lista (Stigmina carpophilla,) jednim od pripravaka kao što su Captan 50 WP, Captan 50 ili Kastor. Navedeni pripravci smanjit će i zarazu uzročnikom krastavosti ploda breskve (Venturia carpophila).
Za zaštitu od pepelnice breskve (Podosphaera pannosa) mogu se koristiti pripravci Domark 40 ME, Indar 5 EW, Nativo 75 WG, Crystal ili pripravci na osnovi sumpora. Za primjenu na nektarinama dozvoljeni su Nativo 75 WG i Crystal, a na marelici Crystal.
Za zaštitu od breskvinog savijača (Cydia molesta) mogu se koristiti insekticidi Runner 240 SC, Affirm, Coragen 20 SC, Avaunt EC, Rogor 40, Chromogor, Calinogor, Perfekthion ili Rely 40.
Rely 40 ima krajnji rok za prodaju i primjenu do 01. srpnja 2015.
Vlasnicima nasada trešanja preporučamo da prate let trešnjine muhe (Rhagoleis cerasi). Ona uzrokuje crvljivost plodova. Suzbijati je treba u fazi promjene boje plodova (samo kasnije sorte) pomoću insektica Mospilan 20 SP ili Rogor 40, Chromogor, Calinogor i Perfekthion.
Protiv kozičavosti lista višnje i trešnje (Blumeriella jaapii) koristite fungicide Topsin M 500 SC (dozvoljen za višnju) i Chromodin S-65 koji se smije upotrebljavati i na višnji i na trešnji.
Obavite i pregled nasada koštičavoga voća na prisutnost lisnih ušiju (Aphididae). Ukoliko je zabilježena jača populacija, mogu se primijeniti Boxer 200 SL, Confidor SL 200, Congo, Dali ili Pirimor 50 WG (dozvoljen na breskvi, višnji i šljivi) te Calypso SC 480 (dozvoljen na breskvi i višnji).
Prilikom uporabe insekticida vodite računa o zaštiti pčela, obratite pozornost na maksimalni dozvoljeni broj tretiranja u sezoni za pojedini pripravak, vodite evidenciju o korištenju sredstava za zaštitu bilja, a praznu ambalažu zbrinite na propisani način.
Marija Prnjak, dipl.ing. agr.
marija.prnjak@savjetodavna.hr
Tagovi
Šljive Trešnje Zagreb Pepelnica Nektarine Lisne uši Koštičavo voće Krastavost Sumpor Breskve Savjeti Zagrebačka županija Šupljikavost lista Trešnjina muha Savjetodavna služba Kozičavost lista Preporuke Rely 40 Marija Prnjak Krastavost p
Autorica
Više [+]
Autorica i upravna pravnica Sandra Špoljar dolazi iz Koprivnice, gdje je na razne načine, tradicijom i obiteljski, vezana uz poljoprivredu. Godinama je radila kao novinarka u informativnom programu HTV-a te za Plodove zemlje i Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/