Pretraga tekstova
Obavijest Savjetodavne službe za voćare.
Marelice koje su na višim položajima i ulaze u fazu cvatnje, stručnjaci preporučuju zaštiti od uzročnika koji uzrokuje sušenje cvjetova, grančica i grana (Monilia laxa) i to ulaskom patogena kroz njušku tučka. Gljiva ulaskom ispušta toksine koji uzrokuju začepljenje provodnih snopova, stvaranje rak rana na granama i smolotoka. Kišovito vrijeme pogoduje razvoju bolesti.
Tretiranje je najbolje izvršiti jednim od pripravaka kao što su Difkor, Signum, Indar 5 EW, Nativo 75 WG , Switch 62,5 WG i Zino, prije najavljene kiše .
Obavještavamo voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka da obave tretiranje protiv uzročnika bolesti bakterijskog paleža (Erwinia amylovora) i čađave krastavosti (Venturia inaequalis). Jabuke i kruške se nalaze u različitim fenofazama ovisno od položaja, a to su fenofaze od B -bubrenje pupova do C-C3 - mišje uši na jabukama i kruške u fenofazi C-C3 - otvaranje pupa. Primijenite jedan od pripravaka na bazi bakra i to Nordox 75 WG 0,2%, Champion 0,7%, Champion Flow SC 0,6%, Neoran WG 0,6%, Kupropin 0,75%, Bordoška juha Caffaro 20 WP 1% ili Cuprablau Z 0,8%.
Zimsko ili tzv “Plavo prskanje” treba obavljati po mirnom vremenu. Voćka se mora oprskati sa svih strana, uključujući i krošnje i debla voćaka i utrošiti što više škropiva. Može se primijeniti i kombinirani gotovi pripravak odnosno Crveno ili Modro ulje 3% i to tamo gdje bakreni dio djeluje na uzročnike bolesti, a uljni dio na razne štetnike koji su prezimili na krošnji i deblu.
Kad su u pitanju jagode preporučujemo očistiti nasad od suhog, starog lišća i primjenu organskog pripravaka protiv crvene pjegavosti lista (Marssonina fragariae) te uzročnika sive pjegavosti lista (Mycosphaerelia fragariae), gljive koja prezimljava na zelenim listovima i u plodnim tijelima na suhom lišću. Uzročnik dovodi do smanjenja asimilacijske površine što oslabi jagodu kao biljku. Protiv truleži korjenova vrata (Phytophthora fragariae), upotrijebite fungicid Dithane DG Neotec.
Pripravke upotrijebite u skladu s uputama proizvođača i Fitosanitarnim informacijskim sustavom. Korisnici sredstava za zaštitu bilja trebaju voditi evidenciju o izvršenim tretiranjima.
Đurđica Kšenek, dipl.ing.agr.
E-mail: Djurdjica.Ksenek@savjetodavna.hr
Tagovi
Savjetodavna služba Preporuke Savjeti Marelice Faza cvatnje Sušenje cvjetova i grančica Monilia laxa Njuška tučka Toksini Provodni snopovi Rak rane na granama Smolotok Difkor Signum Indar 5 EW Nativo 75 WG Switch 62 5 WG Zino Jakube
Autorica
Više [+]
Autorica i upravna pravnica Sandra Špoljar dolazi iz Koprivnice, gdje je na razne načine, tradicijom i obiteljski, vezana uz poljoprivredu. Godinama je radila kao novinarka u informativnom programu HTV-a te za Plodove zemlje i Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Vegetacija kreće
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vegetacija je krenula ali naglo stala. Nije to to ko prijasnjih godina kad je več sve bilo u zelenom i bagrem mirisao u ovo vrijeme. Evo tek jučer sa Više [+] zakašnjenjem začuo se prvi zvuk regetanja žaba.
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Vegetacija je na nekim voćnim vrstama zaustavljena , orasi u nekim dijelovima koji su krenuli UBIJENI su , sadnice kestena koje imam u rasadniku mraz Više [+] uništio dio lista , srećom za sada nisu krenula i većoj mjeri božićna drvca kojima izbojke UNIŠTI mraz ( jele su posebno osjetljive ) ! Preći na TRAVU , i stoku . Kod SUŠE trave bude manje , ali nikada 100 % šteta ! Sutra nakon INSPEKCIJE ( kontrola svih parcela i dio papirologije ) idem PRSKATI voće , i bacati rad i novce !