Pretraga tekstova
Zaštitom voćnjaka do dobrog uroda
Vegetacijska sezona voćnih kultura uskoro počinje, a prva tretiranja za zaštitu od najznačajnijih bolesti i štetnika treba provesti još u mirovanju vegetacije. Govorimo o zimskom, plavom prskanju, koje je jedna od najvažnijih mjera zaštite, osobito kada govorimo o zaštiti koštičavih voćaka (breskva, marelica, šljiva, trešnja, višnja) koje napadaju kovrčavost lista ili sušenja cvjetova i rodnih grančica. Upravo će kvaliteta zimskog prskanja odrediti dinamiku mjera zaštite tijekom vegetacije.
Zimsko prskanje provodi se krajem zime sredstvima na osnovi bakra. Bakreni pripravci u zaštiti bilja imaju nezamjenjivu ulogu i proizvodnja voćnih kultura i nasada gotovo je nezamisliva bez njihove primjene. Danas je poznata i potvrđena njegova nezamjenjiva uloga u suzbijanju kovrčavosti lista breskve, hrđa, crne pjegavosti vinove loze, krastavosti ploda i lista jabuke i kruške te ostalih bolesti koje prezimljavaju na kori debla i grana, na rozgvi, lišću ili pupovima voćaka. Upravo tu leži važnost njegove primjene, jer bolesti koje prezimljavaju na skrivenim djelovima voćaka kretanjem vegetacije i stvaranjem povoljnih uvjeta počinju se aktivirati, prenosti, širiti i inficirati biljne organe, što dovodi do dugoročno teških posljedica i smanjenje uroda. Upravo će bakar na samom početku vegetacije smanjiti potencijal spomenutih bolesti i spriječiti katastrofalne posljedice biljnih bolesti.
Bakar s najboljim karakteristikama na tržištu dolazi u pripravku Neoram WG. To je najnovija formulacija bakra proizvedena novom tehnologijom proizvodnje koja donosi vidljive prednosti u korištenju bakrenih pripravaka. Postupno otpuštanje iona bakra nakon aplikacije i izuzetna otpornost na ispiranje pružaju dosada najveću učinkovitost među bakrenim pripravcima. To je razlog da je i doza primjene značajno smanjena. Zbog poboljšanih svojstava u odnosu na ostale bakrene pripravke naročito se koristi u zaštiti kvalitetnih sorata vinove loze, a posebno je važna njegova primjena u maslinarstvu uz karencu od svega 15 dana. Neoram WG koristi se u vinogradarstvu preventivno protiv plamenjače vinove loze i crne pjegavosti (koncentracija 0,2-0,3% - 200-300 g/100 l vode), a u voćarstvu se koristi protiv krastavosti jabuke i kruške i kovrčavosti lista breskve (koncentracija 0,5-0,6 % - (500-600 g/100 l vode) te šupljikavosti lista i Monilije koštičavih voćaka (koncentracija 0,2-0,3 % - 200-300 g/100 l vode). Na maslinama se koristi protiv paunovog oka, a na mandarinama za suzbijanje antraknoza i bakterioza (koncentracija 0,25-0,3 % - 250-300 g/100 l vode). Koristi se i u zaštiti povrtnih kultura, posebno krumpira i rajčice u količini 250-300 g/1000 m².
Neoram ima najnižu dozu bakra po jedinici površine, zbog čega zadovoljava kriterije u ekološkoj proizvodnji na razini EU uz čak tri tretmana tijekom vegetacije. Niža doza primjene osigurava jeftiniju zaštitu, ali i smanjuje onečišćenje okoliša jer minimalne doze primjene osiguravaju vrhunsku zaštitu.
Autor: Veronika Kolak
Foto: RGBStock.com
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom