Pretraga tekstova
Situacija je kompleksna. Ako tijekom miholjskog, babljeg ljeta temperature budu natprosječno visoke, doći će do iscrpljivanja biljaka.
Dug period, odnosno, toplinski valovi praćeni visokim temperaturnim vrijednostima, doveli su do novog listanja i cvjetanja pojedinih voćnih vrsta. Najviše je izraženo na kruškama, šljivama, višnjama i trešnjama.
Do listanja i cvjetanja dolazi na stablima s kojih je u velikoj mjeri opalo lišće. Voćke su "prevarene" jer su temperature bile visoke, nije bilo dovoljno kiša i vlage.
Situacija je bila slična prošle i prethodnih godina, ali je do retrovegetacije dolazilo u studenom i prosincu, ne u kolovozu i početkom rujna. Ponovo se pokazalo da je od velike važnosti da se na stablima zadrži lišće do početka razdoblja praćenog nižim temperaturama jer se na taj način spriječava ponovno kretanje vegetacije. To se omogućava redovnom zaštitom, odnosno, prskanjem protiv biljnih bolesti.
Na šljivama se, ako se ne tretiraju stabla, pojavljuje hrđa i šupljikavost lista. Bez obzira što je bilo roda u većini područja, ova bolest dovodi do opadanja listova prije i poslije berbe. Učinak je ove godine bio jači zbog suše pa su se stabla odbacivanjem lišća borila zadržati plod do zrenja.
Slično je i na kruškama jer se, ako se ne tretiraju, pojave čađava krastavost i siva pjegavost, koje također dovode do ranijeg opadanja listova sa stabala. Mnogi voćari nisu štitili stabla koja su nakon berbe još brže odbacivala preostale, zaražene listove.
Situacija je kompleksna. Ako tijekom miholjskog, babljeg ljeta temperature budu natprosječno visoke, sigurno će se nastaviti listanje i cvjetanje koštičavog i jabučastog voća što će dovesti do iscrpljivanja biljaka, manjeg roda u narednoj vegetaciji, ali i mogućnosti izmrzavanja plodova i grančica tijekom zimskog perioda. Interesantno je da meteorolozi spominju mogućnost da tijekom zime dođe do jačih prodora hladnijeg zraka.
Voćarima se preporučuje da u nasadima, u kojima je došlo do defolijacije, od druge polovice listopada počnu s primjenom mineralnih gnojiva i stajnjaka, kako bi prihranili stabla i omogućili hranu za narednu godinu, te listanje i cvjetanje pupoljaka koji neće krenuti do nove vegetacije.
Može se obaviti i folijarno tretiranje stabala fosforom i kalijem. Rezidba poslije berbe se ne preporučuje jer će samo ubrzati retrovegetaciju.
Tagovi
Retrovegetacija voćaka Listanje voća Cvjetanje voća Šupljikavost lišća Miholjsko ljeto Siva pjegavost krušaka Hrđa šljiva Bablje ljeto
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/