Stanovnici ove talijanske pokrajine za uzgoj jabuka odlučili su se vrlo rano, još u 16. stoljeću, a proizvodnja je pravu eksploziju doživjela poslije drugog svjetskog rata.
Milijun tona jabuka proizvede 8.000 obiteljskih gospodarstava na 19.000 hektara voćnjaka u Južnom Tirolu u Italiji. Time si je ova regija priskrbila epitet najznačajnije jer se tu proizvede 15% ukupne proizvodnje jabuka Europske unije. No, tu se ubere i trećina ukupne europske proizvodnje organskih jabuka, odnosno oko 50.000 tona. Uzgajivači iz ove pokrajine s jabukom opskrbljuju polovicu talijanskog tržišta, 15% europskog i dva svjetskog.
Uzgoj i berba jabuka u Južnom Tirolu.
Prosječni voćnjak u Južnom Tirolu prostire se na 2,5 hektara, a u njemu se prosječno po hektaru ubere oko 60 tona jabuka. Činjenice su to zbog kojih ovdje nema ni centimetra slobodne zemlje, a oni koji ju odluče prodati za hektar traže od 250.000 do čak pola milijuna eura.
Stanovnici ove talijanske pokrajine za uzgoj jabuka odlučili su se vrlo rano, još u 16. stoljeću, a proizvodnja je pravu eksploziju doživjela nakon drugog svjetskog rata od kada se gotovo utrostručila. Voćari su, naime, s ekstenzivnih nasada od 150 do 300 voćaka po hektaru prešli na intenzivni od 2.800 do 45.000 voćaka.
Planinsku izoliranost iskoristili su kao svoju prednost te u svijetu postali prepoznatljivi po gustoj mreži proizvođačkih klastera u kojima se sve temelji na međusobnom povjerenju, razmjeni informacija, podjeli znanja. Povezivanje voćara tijekom vremena ovdje je dovedeno do savršenstva i funkcionira na platformi LINSA - mreži koja održava poljoprivredu, uključuje proizvođače, zadruge i udruge, provodi istraživanja, pruža savjetodavne usluge, odnosno u koju su uključene sve zainteresirane strane.
Počeci zadružnog pokreta u Južnom Tirolu javili su se posljednjih desetljeća 1.800-e, kada je ova pokrajina doživjela agrarnu reformu. Jabučne zadruge danas čine oko 95% svih proizvođača ove provincije. U njima odluke donose prema jasnom načelu, kako navode strani izvori, jedan član, jedan glas bez obzira je li riječ o vlasniku manjeg ili većeg voćnjaka.
Uzgajivače predstavljaju dvije marketinške zadruge VI.P i VOG koje pakiraju i prodaju oko 98% tirolskih jabuka. U njima padaju ključne odluke od toga koje će se sorte jabuka uzgajati, na kojoj podlozi - do toga kako će se ponašati u slučaju opasnosti od vremenskih nepogoda poput tuče, pa sve do podjele i korištenja strojeva i mehanizacije kako bi se smanjili troškovi proizvodnje.
Zlatni delišes raste gotovo u polovici tirolskih voćnjaka dok se u ostatku uzgaja Gale, crveni delišes, bribur te Granny Smith u čiju se proizvodnju potroši između 600 i 700 radnih sati po hektaru. O sorti ovisi i otkupna cijena, a najviše 70 centi po kilogramu može se dobiti za Pink Lady. U berbu se kreće sredinom kolovoza, a berači tada po satu mogu zaraditi do 8 eura.
Čini se da su domaći voćari u prednosti. Naime, voćnjak u Trnjanima kraj Slavonskog Broda, u vlasništvu Impulscommercea, na 11 godina zakupila je osječka Žito grupa. Osječani su o tome šturo i bez velike pompe još početkom svibnja izvijestili na svojim korporativnim stranicama. Riječ je o voćnjaku koji se prostire na oko 200 hektara, i kako ga je sam vlasnik već ranije opisao, najveći je europski voćnjak konzumne jabuke u komadu. Primjerice, najveći svjetski proizvođač Bolzano iz Italije ima usitnjene parcele veličine od 10 do 15 hektara.
Žito grupa voćnjaku želi, poručuju iz ove kompanije, vratiti stari sjaj i količine uroda koje je prije donosio, a hrvatskom tržištu ponuditi domaći, kvalitetni proizvod uz plasman tržišnih viškova u Europi. Planovi su već napravljeni, slijedi sanacija štete te daljnji rad na nasadima jabuka i krušaka.
U sam voćnjak, pisalo se prije nekoliko godina, investirano je oko 20 milijuna eura, opremljen je jedinstvenim sustavom za navodnjavanje kap po kap jer se koristi s dva akumulacijska jezera koja se pune vodom iz arterških bunara, no pored toga ima zaštitne mreže, kao i zaštitu od mraza. U njemu je zasađeno 10-ak sorti jabuka, ranih, kasnih i zaštićenih, a posebice su vlasnici bili ponosni na Fuji.
Vlasnici ovoga voćnjaka povukli su znatan iznos novca iz pretpristupnih fondova EU, ali i kreditnih linija HBOR-a. Prije nekoliko godina voćnjak je obišao i premijer Zoran Milanović kada je rekao kako je vrijednost takvog kompleksa jednaka jednom europskom nogometnom transferu te da se tamo ima stvarno što vidjeti.
Tagovi
Autorica
Zea mays
prije 9 godina
Cijena za 1 kg jabuka, krušaka... bit će najviše 1 kunu, eventualno 1.05 kn...tako tržište određuje cijene "neslužbene informacije iz Žita..."Bit će konkurencija velikim trgovačkim (k)lancima a mi ćemo imati jeftino zdravo domaće voće, hm...šala mala!