Pretraga tekstova
Plodovi koji ostanu na granama ne opadaju, osim ako se fizički ne otresu sa stabala, bez obzira je li zima, proljeće ili ljeto
Mumificirani plodovi na stablima jabučastog i koštičavog voća prijetnja su u narednoj vegetaciji jer su leglo spora koje na proljeće, dolaskom kišnog vremena, vrše rane infekcije plodova, ali i grančica i cvjetova. Iako je hladno vrijeme, dolaskom prvih toplijih dana trebalo bi obaviti krečenje debla stabala.
Plodovi koji ostanu na granama ne opadaju, osim ako se fizički ne otresu sa stabala, bez obzira je li zima, proljeće ili ljeto. Istina je da zaraze ostvaruju i ako su na zemlji, ali malo koji voćar ima vremena da ih ukloni iz voćnjaka, naročito ako je riječ o većim površinama.
Mumije se formiraju nakon berbe, iako se plodovi ranije zaraze. Riječ je o gljivici Monilinia fructigena, koja napada plodove prije berbe, a prepoznaje se po koncentričnim krugovima bijelih spora na plodovima koji su, dijelom smeđe boje, oko mjesta prodora gljivica.
Gljivica napada skoro sve voćke, počevši od šljiva, trešanja, višanja, breskava, pa do jabuka, krušaka i dunja. Najviše ih ostaje na stablima šljiva kod koje se zna formirati i po nekoliko slijepljenih plodova.
Kad se uklone mumije, poželjno bi bilo obaviti i tretman stabala s bakrenim preparatima, najbolje na bazi bakar-hidroksida, jer se sporije ispire s površine.
Osim toga, krečenje stabala trebalo bi obaviti što prije, počevši od studenog. Ostaci vapna na deblima krečenim u proljeće, nisu dovoljni da se spriječi napad drvenara, koji dovodi do sušenja stabala u slučaju stresnih uvjeta, kao što su česte kiše ili suša.
Na deblu se vide ulazne rupice kroz koje je ušao insekt, kao i skupine bijelih gljivica. On se, u jesen, povlači u zemlju, ali ženka opet izlazi u rano proljeće. Sloj vapna na deblu može smanjiti njen napad.
Osim toga, vapno spriječava u velikoj mjeri i pucanje kore debla, tzv. mrazopuc, od kojeg također može doći do sušenja stabala. Krečenje u ožujku ili travnju nema učinka već je najbolje da se to obavi najkasnije u veljači, posebno kada je riječ o koštičavim voćkama.
Tagovi
Mumije na plodovima Mrazopuc Bakar hidroksid Drvenar Monilinia fructigena Mumificirani plodovi
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 1 dan
Divota za gledat samo slabe koristi više od toga. Što više radiš to manje imaš po ovim apprrr pravilnicima. Pravilnici i onaj ko ih pisao nije čak ni Više [+] ovakvu sliku vidio.